Skocz do zawartości
MarsxPL

AMD Ryzen 3600 wysokie napięcia w spoczynku i stały boost

Rekomendowane odpowiedzi

Spoko póki co mam nowy bios na Maxa i więcej szkód niż pożytku... Komputer przy forst bocie tzn odpalam 1 raz to nie ładuje systemu i gaśnie ekran w stan spoczynku restart i uruchamia się normalnie... Parodia

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, R3jn napisał:

Spoko póki co mam nowy bios na Maxa i więcej szkód niż pożytku... Komputer przy forst bocie tzn odpalam 1 raz to nie ładuje systemu i gaśnie ekran w stan spoczynku restart i uruchamia się normalnie... Parodia

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka
 

Nie używaj Fast Boot.

49 minut temu, Michikun napisał:

Mi się wydaje, że oni coś z tymi płytami MAX spartolili, wzięli to samo co było wcześniej, podmienili jedynie kostkę biosu. Może nie w tym tkwił problem, że "podstawowe" Tomahawki i Gamingi padały jak muchy przy Ryzenach 3 gen.

U mnie wszystko działa poprawnie, niedawno aktualizowałem BIOS do wersji H2 i nadal wszystko OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca jestem pewien czy AMD dobrze mówi żeby tych napięć nie zmieniać. Mi po złożeniu kompa na MSI Tomahowk MAX i Ryzen 5 3600 napięcia VCORE powędrowały na 1.464V  przy taktowaniu 3,6 GHz. W momencie włączenia Game mode było stałe 4.2GHz i napięcia spadały na 1.4V. Poszedłem tą drogą i powyłączałem te wszystkie Q&C itd. ustawiłem stałe 4.2GHz i zmniejszyłem napięcia. Zatrzymałem się na 1.175V komputer chodzi stabilnie. Poprawiła się znacznie kultura pracy komputera - nie pływają już obroty wentylatorów i jest znacznie chłodniejszy. Prawie 0.3V robi różnice. Nie wiem jak z ekonomiką tego rozwiązania bo taktowania jednak nie spadają i napięcie też wynosi ciągle te niecałe 1.2V.    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie owszem, jest stałe, ale moc prądu pobierana jest w zależności od wykorzystania procesora. Zatem tak ustawiony przez Ciebie procesor nie będzie cały czas pobierać maksymalnej ilości watów, do póki rdzenie nie będą maksymalnie obciążone. Łatwo to można zaobserwować poprzez temperaturę procesora. Ta nie jest jakoś znacznie wyższa w spoczynku w porównaniu ze standardowo ustawionym napięciem oraz mnożnikiem w trybie auto. Tylko jakie to daje faktycznie korzyści i czy faktycznie jest zauważalnie wydajniej? W niektórych testach tak, w grach różnie... 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca jestem pewien czy AMD dobrze mówi żeby tych napięć nie zmieniać. Mi po złożeniu kompa na MSI Tomahowk MAX i Ryzen 5 3600 napięcia VCORE powędrowały na 1.464V  przy taktowaniu 3,6 GHz. W momencie włączenia Game mode było stałe 4.2GHz i napięcia spadały na 1.4V. Poszedłem tą drogą i powyłączałem te wszystkie Q&C itd. ustawiłem stałe 4.2GHz i zmniejszyłem napięcia. Zatrzymałem się na 1.175V komputer chodzi stabilnie. Poprawiła się znacznie kultura pracy komputera - nie pływają już obroty wentylatorów i jest znacznie chłodniejszy. Prawie 0.3V robi różnice. Nie wiem jak z ekonomiką tego rozwiązania bo taktowania jednak nie spadają i napięcie też wynosi ciągle te niecałe 1.2V.    
Sprawdź sobie wydajność procesora bo w AMD jest to tak że masz mniejsze napięcie to procek się ratuje mniejsza wydajnością... Sprawdzałem o niestety to prawda

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam nowy komputer od 2tygodni (Asus b550m pro4, hynix3200, amd 3600x, gf 1060 6gb. (Wczesniej miałem intela i5) Tez zauważyłem, że taktowanie chodzi non stop bez sensu na maksimum, przez to temperatury były po 60-70C w Idlu, nie robiąc nic na stockowym chłodzeniu przy uzyciu xmp ram na 3200mhz. Przy domyślnym ustawieniu- 2400mhz, taktowanie w idlu spadało do minimum jak powinno ale kosztem pamięci ram. Nie bawiłem sie z PBO bo sie nie znam lecz wczoraj wyszedł nowy Bios. Zaktualizowałem, ustawiłem xmp 3200MHz, a w windowsie dałem zasilanie Balanced i stosunek procesora przy minimum na 5%. Wczesniej na tą zmiane nie reagowało, jedynie w trybie oszczednym zasilania  spadało do 2200MHz ale maksymalnie wtedy bodajże działało do 4100MHz. teraz działa od 2200MHz do 4.4Ghz i wentylator nie napierdziela jak głupi non stop po 2000-3000RPM, dziwna sprawa. Jak wiedziałbym , że będą takie problemy to mogłem Intela brać....Może komuś to pomoże.

PS: Gdybym zmienił chłodzenie na jakies np SPC czy cos około 150zł to o ile temperatury by spadły?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Również miałem problem ze stałymi wysokimi napięciami na moim Ryzenie 3600. Zmiany planów zasilania czy włączenie opcji Global C-State nic nie dawało. Zrobiłem formata i w programie Ryzen master napięcia zaczęły normalnie spadać, jednak po zainstalowaniu Radeon Software Adrenalin napięcia znowu wzrosły. Odkryłem ze funkcja ,,nagrywanie pulpitu,, to powodowała, nawet jeśli nagrywanie czy tryb natychmiastowej powtórki nie były włączone. Wyłączyłem tą opcje i procek ładnie zrzuca taktowanie i napięcia.

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim,

nie chcąc zakładać nowego tematu:

Ryzen 5 3600, niekręcony

MSI B450M MORTAR MAX

i teraz tak: w CPU-Z w windowsie jak nic nie robię, latają mi 3 parametry:

Core Voltage: od około 0,9 - 1,4 V

Core speed: od około 2 - 4,2 GHz

Multiplier od około x20 - 41

 

szukałem w necie, po angielsku (pewnie nieumiejętnie) , ale nie znalazłem odpowiedzi czy takie zachowanie Ryzena jest normalne?

Tak jak w przypadku grafy, rozumiem, że taktowanie zmienia się wraz z "zapotrzebowaniem". Ale w przypadku procka i do tego napięć ?

Dodam, że kompa mam rok, ale dopiero teraz zwróciłem na to uwagę

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2021 o 15:41, attila napisał:

Cześć wszystkim,

nie chcąc zakładać nowego tematu:

Ryzen 5 3600, niekręcony

MSI B450M MORTAR MAX

i teraz tak: w CPU-Z w windowsie jak nic nie robię, latają mi 3 parametry:

Core Voltage: od około 0,9 - 1,4 V

Core speed: od około 2 - 4,2 GHz

Multiplier od około x20 - 41

 

szukałem w necie, po angielsku (pewnie nieumiejętnie) , ale nie znalazłem odpowiedzi czy takie zachowanie Ryzena jest normalne?

Tak jak w przypadku grafy, rozumiem, że taktowanie zmienia się wraz z "zapotrzebowaniem". Ale w przypadku procka i do tego napięć ?

Dodam, że kompa mam rok, ale dopiero teraz zwróciłem na to uwagę

 

Tak - to jest normalne zachowanie procesora. 

Tak, jak kolega "z góry" napisał możesz ustawić taktowanie zegara jak i napięcie na stałe wartości i wtedy będziesz miał chłodniej i ciszej (mniejsze temperatura to mniej db z wentylatorów w obudowie) - ale coś za coś - ustawiając stałe taktowania stracisz nieco wydajności tam gdzie procesor jest obciążany na jednym/dwóch rdzeniach - uzyskałbyś większy fabryczny boost. Mnie to osobiście nie przeszkadza i swojego Ryśka 5900X trzymam ustawionego na stałe 4.5GHz przy napięciu 1.2375V - strata wydajności jednowątkowej jest minimalna, ale mam niższe temperatury i komp jest praktycznie niesłyszalny w stosunku do ustawień "Auto".

Edytowane przez TitoBandito
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

Przesiadłem się z Intela wczoraj. Tak na szybko widzę, że to działa inaczej. W biosie (MSI B550 A Pro) mam wszystko w zasadzie na auto prócz tego że korzystam z XMP i wirtualizacji.
W Intelu miałem tak, że w idle zegar spadał do bodajże 1600Mhz albo mniej nawet - nie pamiętam. W CoreTemp widziałem, że pobór prądu w idle wynosił dosłownie kilka W. Poniżej zrzut z jednego z komputerów które mam pod ręką, ale w mojej muzealnej i7-2600 było podobnie.
obraz.png.197ba3bbfff0bbb35fb113b3c4ea7b3b.png
Cenie sobie takie zachowanie, gdyż w większości czasu nie potrzebuje mieć piekarnika - komp wykorzystuje do pracy i boost ma być wtedy kiedy potrzebuje.
Tymczasem tryb idle obecnie:
obraz.png.488408d03881fef25659f576805628b1.png

Dobrzy ludzie, da się jakoś to SZYBKO po ludzku ustawić? Zaczynam już żałować, że ponownie wpakowałem się w AMD - zazwyczaj jak kupowałem intela to wystarczyło wsadzić do socketu cpu, posmarować i temat był zamknięty. Wszystko chodziło jak ta lala.

Pozdrawiam Was serdecznie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku R5 3600 zegar standardowy to właśnie 3600 MHz, a maksymalny boost to 4200 MHz. Czyli wszystko jest ok i jeśli nie będziesz potrzebować więcej mocy, piekarnika mieć nie będziesz. Co możesz ewentualnie jeszcze zrobić? Sprawdź, czy masz najnowszy BIOS w płycie głównej, wejdź w opcje zasilania i przetestuj zachowanie procesora na wymienionych tam planach zasilania - systemowych i tych AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.04.2021 o 11:03, majster-bieda napisał:

Hejka,

Przesiadłem się z Intela wczoraj. Tak na szybko widzę, że to działa inaczej. W biosie (MSI B550 A Pro) mam wszystko w zasadzie na auto prócz tego że korzystam z XMP i wirtualizacji.
W Intelu miałem tak, że w idle zegar spadał do bodajże 1600Mhz albo mniej nawet - nie pamiętam. W CoreTemp widziałem, że pobór prądu w idle wynosił dosłownie kilka W. Poniżej zrzut z jednego z komputerów które mam pod ręką, ale w mojej muzealnej i7-2600 było podobnie.
obraz.png.197ba3bbfff0bbb35fb113b3c4ea7b3b.png
Cenie sobie takie zachowanie, gdyż w większości czasu nie potrzebuje mieć piekarnika - komp wykorzystuje do pracy i boost ma być wtedy kiedy potrzebuje.
Tymczasem tryb idle obecnie:
obraz.png.488408d03881fef25659f576805628b1.png

Dobrzy ludzie, da się jakoś to SZYBKO po ludzku ustawić? Zaczynam już żałować, że ponownie wpakowałem się w AMD - zazwyczaj jak kupowałem intela to wystarczyło wsadzić do socketu cpu, posmarować i temat był zamknięty. Wszystko chodziło jak ta lala.

Pozdrawiam Was serdecznie.

 

 

Częstotliwość z procesorach Ryzen zmienia się bardzo szybko,  możliwe że setki razy na sekundę, Windows pokazuje tylko maksymalną chwilową wartość.

Do monitorowania Ryzena użyj Ryzen Master.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...