Skocz do zawartości
recedent

Ryzen 5 3600 i taktowanie

Rekomendowane odpowiedzi

@recedent Jeśli dobrze rozumiem, to te 99,78 x 41 ustawiłeś sam, tak? Bo z tego wychodzi idealnie 4091 przecież, więc wszystko jest ok. Ustaw sobie więcej, co ci szkodzi, może masz jakąś wyjątkową sztukę i pójdzie nawet na 4.3

Nic się nie stanie jak się wyłączy, nie próbowałeś bawić się z Ryzen Master? Możesz tam bardzo łatwo wstępnie potestować wszystkie ustawienia, a potem na stałe dać to samo w BIOS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.08.2019 o 10:45, Firedash napisał:

@recedent Jeśli dobrze rozumiem, to te 99,78 x 41 ustawiłeś sam, tak? Bo z tego wychodzi idealnie 4091 przecież, więc wszystko jest ok. Ustaw sobie więcej, co ci szkodzi, może masz jakąś wyjątkową sztukę i pójdzie nawet na 4.3

Nic się nie stanie jak się wyłączy, nie próbowałeś bawić się z Ryzen Master? Możesz tam bardzo łatwo wstępnie potestować wszystkie ustawienia, a potem na stałe dać to samo w BIOS.

Niby ok, ale zauważyłem nierówną wydajność w benchmarku wbudowany w CPU-Z. Otóż raz pokazuje w single 499-500, a potem spadek do 466-470. Trochę dziwne, skoro boost stale się utrzymuje, na tym samym taktowaniu. Co ciekawe nigdy nie dochodzi do 4,2Ghz. Swoją drogą te 4,2Ghz to jest na jednym tylko rdzeniu czy więcej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Ryzena od lipca i nawet nie wiedziałem, że mogą być takie problemy... U mnie często widzę 4.2. Testowałem trochę temperatury i taktowania w grach, i przynajmniej na czterech rdzeniach mam 4.2. W biosie wszystko na auto oprócz pamięci. Może to wina biosu, że źle ustawia pracę procesora? Np że FSB nie jest ustawione z automatu na 100. W takim wypadku ja bym ustawił to ręcznie.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zresetowałem bios, wyłączyłem C-state, reszta na Auto, tylko RAM dałem profil XMP 3200Mhz. Bios pokazuje fsb 100Mhz, ale CPU-Z 99,8Ghz i mnożnik międzę 40,5 a 41, a wydajność we wbudowanym benchmarku Cpu-z nierówna. Na początku w single thread jest 500,1, a potem po kilku minutach uzytku spada do 469 punktów mimo, że zegar praktycznie cały czas 4091Mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie CPU-Z pokazuje FSB 99.98. Mnożnik skacze miedzy 36 a 42. Sprawdzałeś na innym planie zasilania? Ja mam od kilku dni ustawiony plan AMD Performance. Wcześniej na planie zrównoważonym też było ok, ale w testach syntetycznych trochę gorzej. 

Zrób testy w CINEBENCH R15 lub R20 , w x265 FHD Benchmark i podaj wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy winnik jest poprawny, a drugi faktycznie dziwnie mniejszy... Może odpal sobie program do monitorowania temperatur i menadżer zadań w widoku wykorzystania procesora. Może coś uruchamia się w tle i wydajność przez to spada....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co można było wyłączyć to wyłączyłem. Zmieniłem też chłodzenie na wydajniejsze bo dotarła do mnie przesyłka od Enermaxa z backplatem pod AM4. Temperatury niższe, ale nadal jest tak, że po kilkunastu minutach pracy wydajność spada mimo utrzymanego boostem zegara do 4091Mhz. 

A tak wygląda jak klapnie wydajność oraz jak jest świeżo włączony. 

 

465.png

501.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby to miała być wina temperatury procesora, to ta musiała by przekroczyć 95 stopni, bo po tej wartości procesor zbija taktowanie. 

Kilka rzeczy, które mi przychodzą do głowy... Bios płyty masz najnowszy? Sprawdzałeś zachowanie procesora na różnych trybach zasilania? C&Q w biosie ustaw na enable, Global C-State Control też enable. Sprawdź po tym zabiegu, jak będzie się zachowywać procesor. Jeśli dalej będzie to samo, to już tylko albo wadliwy bios płyty i trzeba czekać na nowy, albo z procesorem coś jest nie tak.

Pracę procesora sprawdzaj programem HWinfo64.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios oczywiście najnowszy F42a, a co do różnic w wydajności to może jest tak, że zegar trzyma te 4091Mhz, ale na mniejszej ilości rdzeni ? To by tłumaczyło różnicę w wydajności na tym samym zegarze. 

Z tymi planami to nic się nie zmienia. Próbowałem zarówno z High Performance, Balanced oraz tym fabrycznym windowsowym "wysoka wydajność". 

Co do "oszczędzaczy" energii to zmiana C-State czy C&Q na enabled to mnożnik jest bardziej elastyczny i nic ponadto. Tak jak jest teraz to mam 40,5 lub głównie 41, a z włączonymi w/w funkcjami jest od 36 do 41 i co chwilę skacze. 

AMD podało, że 10 września wysyłają nowy mikrokod do producentów płyt, więc siłą rzeczy poczekam na nowszy bios. Jak nic się nie zmieni na lepsze to prostu pozbędę się tego proca wraz z płytą, dopłacę i kupię jakiegoś 9700k lub 9900k z płytą na Z390. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skończyły mi się pomysły. Z Twojego zrzutu wynika, że nawet na chwilę żaden z rdzeni nie miał 4.2Ghz. U mnie przy teście w CPU-Z 4 rdzenie pracują na 4075, a dwa na 4050.Teraz jedynie bym poszukał użytkowników tej samej płyty i tego samego procesora, żeby wykluczyć winę płyty. No i może jak się ukarze nowy bios, to zmieni coś na lepsze. 

Edytowane przez wysio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten artykuł wszystko wyjaśnia. Nawiasem mówiąc, nawet nie zdawałem sobie sprawy, że aż tak duża liczba procesorów AMD może mieć problemy z uzyskaniem deklarowanych wartości w trybie boost.

link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem to. Nowsze biosy może jeszcze będą w tym miesiącu co nie zmienia faktu, że w niektórych grach nadal występują mikroprzycięcia, które doprowadzają mnie do szału. Nie wiem tylko czy to wina Ryzena, sterów, czy może samego systemu W10. 

PS. Mógłbyś jeszcze wrzucić screena z testu AIDA64 "Czas oczekiwania pamięci" ? U mnie jest na poziomie jakiegoś słabego A8-3850 2,9Ghz...

Edytowane przez recedent

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, recedent napisał:

Czytałem to. Nowsze biosy może jeszcze będą w tym miesiącu co nie zmienia faktu, że w niektórych grach nadal występują mikroprzycięcia, które doprowadzają mnie do szału. Nie wiem tylko czy to wina Ryzena, sterów, czy może samego systemu W10. 

PS. Mógłbyś jeszcze wrzucić screena z testu AIDA64 "Czas oczekiwania pamięci" ? U mnie jest na poziomie jakiegoś słabego A8-3850 2,9Ghz...

A to jest akurat normalny wynik, gdyż wygrywają w tym teście pamięci z niskim CL - czyli DDR2 czy DDR3.

Próbowałeś postawić 10-tkę od nowa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...