Skocz do zawartości
recedent

Ryzen 5 3600 i taktowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Ja ściągam zawsze aktualny obraz Windowsa, bo dość często aktualizacje zainstalowanej starszej wersji potrafią coś popsuć, lub zwolnić pracę systemu.
Podzielił bym się z Tobą wrażeniami z gier, ale jakiś czas temu padła mi pamięć w grafice i czekam cały czas na usunięcie usterki przez serwis. Zdążyłem tylko pograć trochę w ostatnie metro i ostatni NFS, i nie zauważyłem jakiś dziwnych przycięć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może przywrócę temat do żywych, a może obejdzie się bez echa. 
Posiadam r5 3600, na płycie od asrocka b450 pro4 pamięci corsaira 3200mhz.

Przeglądając na pulpicie CPU-z zobaczyłem wręcz olbrzymie wahania voltarzu oraz taktowań procesora nawet od 3,2GHz do 4,1GHZ na "postoju". Niżej zdjęcie po którym zacząłem się interesować i grzebać w internecie poszukując informacji. Nie chcę na stałe wymuszać w biosie mu określonych napięć, czy inaczej grzebać żyłując sprzęt. BIOS oczywiście najnowszy ze strony producenta. Przy obciążeniu stabilizuje się napięciowo z wahaniami do maksymalnie 1,39v-1,45v - myślę że to granica akceptowalna. Plan na AMD balanced, testowałem również windowsowy zrównoważony efekt na windowsowym wręcz tragiczny. AMD performance również w spoczynku procesora spore wahania, jedynie w oszczędzaniu energii są ustabilizowane na 0,8v ale nie po to mi taki sprzęt aby obniżać napięcia.
NIFiKMB.jpg
https://i.imgur.com/NIFiKMB.jpg - oryginalna jakość. 
Nie podoba mi się  to dziwne "schodkowanie" temperatury choć o chłodzenie się nie obawiam. Czasami jednak ustabilizuje się na jednym poziomie napięcie jak to widać teraz ale o jest maksymalnie kilkanaście sekund. Potem znowu skok. Może to wina przeglądarki a jak zbytnio wyolbrzymiam. Niżej filmy, nagrane w dzisiaj  a drugi kilka dni wstecz. Czy w aktualnym stanie jest to szkodliwe dla procesora i czy istnieje jakaś nieinwazyjna metoda na załagodzenie tego (spróbuję poczyścić sprzęt, choć jest czysty względnie, bo stosunkowo nowy) bez inwazji w bios, bo wiemy że polityka gwarancyjna jest bardzo upierdliwa i doprowadziła mnie do przeczekania awarii wentylatora na poprzedniej grafice ze względu na pamięci na karcie graficznej które były najlepszym strzałem. (wentylator podczas niskich obrotów drgał - mógłbym sam ściągnąć chłodzenie i przesmarować łożysko, ale wiadomo dlaczego tego nie zrobiłem prawda?)

 


Także liczę na wznowienie dyskusji i ustalenie winowajcy oraz doradzenie w rozwiązaniu problemu lub jego załagodzenie.

 

 

///////
Napięcie na płycie z czujnika VCORE również waha się od 1,08v do 1,45v na spoczynku.

Edytowane przez Bartx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może przestań oglądać już te wszystkie programy z wykresami, tylko zacznij normalnie korzystać z komputera. Jak ma wyniki w benchmarkach na poziomie tego procesora, to znaczy że jest wszystko ok.

Ja dziś wrzuciłem najnowszy bios, który się niedawno pojawił - PI1.0.0.4 i wszystkie wyniki w benchmarkach poszły jeszcze do góry.

Osobiście jestem bardzo zadowolony.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B450 Tomahawk Max i Ryzen 5 3600 bez podkręcania. Wyglada to tak - test podczas grania w fortnite. Chłodzenie bequiet Shadow Rock TF2. Temperatury max 76 w stresie. Chłodzenie fabryczne tego procesora to porażka, temperatury skakały do ponad 90.

screen.jpg

Edytowane przez roodolph

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie również na box temperatura dochodziła do 90 stopni, a nawet ją przekraczała - ale tylko podczas jakiś testów obciążających maksymalnie procesor. Podczas grania temperatura była dużo niższa. Ogólnie fabryczne chodzenie jest bardzo słabe. Ale procesor bardzo dobry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...