Skocz do zawartości
YacK

250GB PNY CS3030 Dysk SSD NVMe M.2 XLR8 M2 TLC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Padl mi dysk ssd 2,5" i chcialbym zakupic dysk 250GB PNY CS3030 Dysk SSD NVMe M.2 XLR8 M2 TLC. Moja plyta glówna to Asrock fatality z97x killer. Poczytalem o tych dyskach i niby sie bardzo grzeja, a wejscie na dysk w tej plycie znajduje sie od razu pod slotem pcie gdzie zamontowana jest Karta graficzna MSI GeForce GTX 970 Gaming 100ME. Czy jest sens kupowac taki dysk. Prosze o pomoc.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobną sytuację, również pierwsze gniazdo M.2 jest pod kartą graficzną, dlatego zamontowałem zgrabny radiator z termopadem na dysku M2. W moim przypadku jest to ADATA SX8200 Pro 512GB. Możesz też kupić gotowy M.2 z fabrycznym radiatorem. Są też takie jak np. 

https://www.komputronik.pl/product/641722/adata-xpg-spectrix-s40g-m-2-nvme-pcie-256gb.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu powinno działać.

Tutaj sprawdzony producent i kontroler:

https://www.morele.net/dysk-ssd-corsair-mp510-240gb-pcie-x4-nvme-cssd-f240gbmp510-5520850/

Mam wersję 480GB i dysk jest szybszy od światła :P

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten WD to kiepski wybór - nie wiadomo jaki kontoler , brak cache , niskie transfery ( choć zapis przy wersji 250GB jest nieco lepszy niż w XLR8 )  i małe TBW .

XLR8 ma ponad 2x większe TBW i 2x większy odczyt niż WD , w dodatku jest nieco tańszy - a jak masz starszą wersję portu to dysk po prostu zwolni .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsadziłem P34A80 512GB w Asus Z97 Pro Gamer i działa nic nie wybuchło. Prędkość ~700MB/s zamiast ~3000MB/s.

Co do tych pinów to nawet się nie zastanawiałem(u mnie wyglądało jakby ilośc pinów była identyczna. No chyba, że jeden jest po prostu dummy(pusty, bez przewodu), nawet jeśli coś z tymi pinami jest to znająć życie tak samo jak z PCI Express. Możesz wsadzać jak ci się podoba. Najwyżej pin będzie nieobsadzony i nie będzie z niego korzystać.

W instrukcji było podane, że wspiera M 60 i 80. Takie sprzedają i taki wziąłem. Te B to pewnie jakieś niewypały albo zwykłe ssd na m.2 sata, czyli bezsens.

Obczaj w instrukcji od płyty głównej jakie złącze masz i tyle.

Ten WD co podałeś: format M.2 : 2280 i z tego co widzę B+M, czyli pasuje wszędzie, a jako, że masz chipset Z97 tak jak ja to pewnie M2260 i M2280 pasują. Zarówno sata jak i PCIe.
Po prostu zamiast wyłączyć porty pci express x1 to wyłączy parę portów sata.
B do M nawet jakbyś chciał to się nie da włożyć bo ma nacięcia po przeciwnej stronie. Zwykłego B, czyli z pojedynczym wcięciem nie po tej stronie do Z97 nie wsadzisz, bo ma gniazdo ma wypustkę pod NVMe i jak dysk nie ma nacięcia to nie wejdzie. Musisz wziąć M lub B+M. Nawet nie wiem czy samo B istnieje.

Cytat z manuala twojej płyty:
1 x M.2_SSD (NGFF) Socket 3, supports M.2 SATA3 6.0 Gb/s module and M.2 PCI Express module up to Gen2 x2 (10 Gb/s)

Nie świruj i bierz M.2 NVMe, kosztują tyle samo, a nic nie tracisz. Po zmianie płyty w przyszłości będziesz mógł zachować dość szybki dysk zamiast zastanawiać się nad padaką pod sata.

Co do grzania się to w twojej płycie głównej dysk będzie ograniczany przez przepustowość interfejsu, więc będzie chłodniutki bo będzie działał na 1/3 gwizdka.
Warto też dorzucić tą stówkę do 2x większej pojemności(także 2x szybszy zapis i trochę szybszy odczyt) m.2 ~250GB mają wyjątkowo niekorzystną cenę.
Jak już brać to już coś w normalnej cenie, a nie to padło z WD za astronomiczną kwotę, chociażby:
https://www.ceneo.pl/60732933#tab=click
https://www.ceneo.pl/70341822#tab=click
https://www.ceneo.pl/84445580

Dyski wydajniejsze i tańsze. Na twojej płycie jeden pies, który wybierzesz(z tych co podałem, WD będzie wolniejszy). Ma to znaczenie dopiero przy zmianie płyty głównej na nowszą.
4686b97c24214d51915e543eb0687fc5.jpg

29aa11dd361e4aa9b55c0700d6f72c8a.jpg

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk jest doskonały za swoją cenę, tutaj brat o pojemności 1TB.Nie grzeje się przesadnie, coś koło 40 stopni, temperatura podobna do HDD. Była na niego promocja w xkomie za 559zł, nic tylko brać, także bierz mniejszą wersję. Dodatkowo dysk ma całkiem dobre TBW, znacznie lepsze niż np. polecany kingston A2000. 

 

nvme.png

Edytowane przez RainingTacco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...