Skocz do zawartości
Stroggge

Płyta do Ryzen 3600 (Asus Tuf b450 pro gaming)

Rekomendowane odpowiedzi

Ja na tomahawk mam agese Abba i powiem tak nadal jest problem z 1wszym odpaleniem kompa.. Nie wiem o co chodzi ale zamiast ładować system to gaśnie i po restarcie działa a co do agesy Abba tak na tomahawk działa już lepiej procek ale 4.2 nie ma

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale ja ci już mówiłem że ten problem mam już od 1 nowego biosu beta co było na stronie... Powiem jak to wygloda komp jest wyłączony przyszedłem do domu odpalam kompa i jest już w momencie co te kropeczki się kręcą i powinien się włączyć system a to gaśnie i mam jak by uspienie...robir reset i działa co za bez sens jak wrócę na 1 bios który był to wszystko jest ok..

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Msi b450 tomahawk max przyszedł, zmontowany, płyta przed aktualizacją biosu i sterowników startowała +1minutę po aktualizacji 30 sekund. Nadal to jest długo ale co dało radę zrobić to zrobiłem.

Wzrost mocy do tego co miałem poprzednio, ogromny.

Nie próbuję kręcić Ryzena narazie bo na boxowym chłodzeniu w cinebench'u dobił 86C.

SPC Grandis 2 napsuł mi krwi, mam jego starszą wersję którą można zamontować na am4 jedynie wentylami do góry, lecz i tak wentyla nawet jednego nie założę bo zapinki kolidują z ramem. Więc chyba będzie go trzeba sprzedać i sprawić sobie inne chłodzenie cpu.

I jeszcze nieszczęsne rgb, nie wiedziałem że nie da rady podłączyć 3-pinówek do 4-pinowego złączą. (a wystarczyło przeczytać jedno zdanie na stronie producenta) Więc teraz mam do wyboru albo kupić kontroler za 100zł lub p360x gdy wyjdzie za jakieś ~300zł.

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz nowego biosa? Bo ja jak i wiele innych osób mamy problemy z nowymi biosami do Maxa... Albo sterowniki do GPU wywala albo się nie załącza za 1 razem botowanie systemu

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, R3jn napisał:

Masz nowego biosa? Bo ja jak i wiele innych osób mamy problemy z nowymi biosami do Maxa... Albo sterowniki do GPU wywala albo się nie załącza za 1 razem botowanie systemu

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka
 

Dobra, płyta zaczęła czasem wariować. Przy jednym odpalaniu pc'ta, ujrzałem to.. https://imgur.com/a/iQNYrGI mam nadzieję że pierwszy i ostatni. Dodam że od dwóch lat jak mam kartę graficzną takie coś przydarzyło się pierwszy czas. Plus płyta tak jakby właśnie nie odpala się za pierwszym razem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli Masz nowszy bios... Na dzień dzisiejszy zalecam wgrać ten 1 jaki jest na stronie msi czyli bios który wyszedl w dniu premiery płyty... Na dzień dzisiejszy wszystkie maxy maja problem i jest ich więcej niż tylko to botowanie.. Czekaj jak ci nie wczyta sterowników grafiki...

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stroggge ty masz B450 GAMING PLUS MAX czy b450 tomahawk max? Znalazłem podobny opis problemów na amazonie.

https://www.amazon.co.uk/MSI-B450-GAMING-PLUS-MAX/product-reviews/B07V9L4RT6/ref=cm_cr_dp_d_show_all_btm?ie=UTF8&reviewerType=all_reviews

Cytat

Total garbage. The board I received had USB chipset errors and had to be returned. Additionally it was defaulting the 3600 chip to massively high voltages which caused thermal throttling. Don't waste your time on this. It supports faster RAM speeds than the older variant it replaced and has a larger BIOS chip allowing for flashy UEFI features but that's it and the quality control must be appalling if the board I received was anything to go by. Just buy the 2018 model, use the Flashback feature if you have to and save some money.

Cytat

Hi, just installed mine and I get USB devices randomly disconnecting then connecting again - Is this the same 'USB chipset errors' that you speak of?

Also my 3600 get INSANELY hot so I may be experiencing the same voltage problem you mention too...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, RomperZ napisał:

Stroggge ty masz B450 GAMING PLUS MAX czy b450 tomahawk max? Znalazłem podobny opis problemów na amazonie.

https://www.amazon.co.uk/MSI-B450-GAMING-PLUS-MAX/product-reviews/B07V9L4RT6/ref=cm_cr_dp_d_show_all_btm?ie=UTF8&reviewerType=all_reviews

 

B450 tomahawk max, z usb nie mam żadnych problemów. Jedyne to długie bootowanie płyty, mogę ten czas skrócić o jakieś 40% ale wtedy aby wejść do biosu muszę zresetować go, inaczej się zawiesza.

I drugi to ten vcore procka gdy go nie zresetuje to jest bardzo wysoki, aż 1,44v...

Procka dociągnąłem na 4GHz ale na boxowym chłodzeniu po teście dobił 90C więc odpuściłem sobie dalsze próby podkręcania. Na razie jest ustawiony na 3,8GHz. Planuje zakup ARCTIC FREEZER 34 eSports DUO WHITE posmaruje go Thermal Grizzly Kryonaut i wtedy pobawię się z kręceniem.

Ramy też ładnie pracują na 3600MHz cl16. Oczywiście siedzę na pierwszym biosie jaki wyszedł dla wersji max bo inaczej płycie odwala. Wszystko zależy od msi, czy i kiedy wrzucą porządny update biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Stroggge napisał:

B450 tomahawk max, z usb nie mam żadnych problemów. Jedyne to długie bootowanie płyty, mogę ten czas skrócić o jakieś 40% ale wtedy aby wejść do biosu muszę zresetować go, inaczej się zawiesza.

I drugi to ten vcore procka gdy go nie zresetuje to jest bardzo wysoki, aż 1,44v...

Procka dociągnąłem na 4GHz ale na boxowym chłodzeniu po teście dobił 90C więc odpuściłem sobie dalsze próby podkręcania. Na razie jest ustawiony na 3,8GHz. Planuje zakup ARCTIC FREEZER 34 eSports DUO WHITE posmaruje go Thermal Grizzly Kryonaut i wtedy pobawię się z kręceniem.

Ramy też ładnie pracują na 3600MHz cl16. Oczywiście siedzę na pierwszym biosie jaki wyszedł dla wersji max bo inaczej płycie odwala. Wszystko zależy od msi, czy i kiedy wrzucą porządny update biosu.

Eeee po co smarować thermal grizzly kryonaut jak tam masz w pakiecie z coolerem pastę Arctic MX4... różnica między nimi to 1, max 2 stopnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kości to te: HyperX 16GB 3200MHz Predator Black CL16 >Link< 

3600MHz 16-17-16-36 80 przy chyba 1.36v

Jak na pamięci za które dałem 300zł, jestem bardzo zadowolony.

A co do tej pasty to myślałem że pasta do chłodzenia za 155zł będzie jakaś słaba, nawet nie patrzyłem jaka i czy w ogóle jakaś jest w zestawie. Dlatego z automatu dorzuciłem Thermala ale po sprawdzenia na necie faktycznie nie jest zła choć różnice między nimi to jakieś 4stopnie a nie 2, lecz zapewne to zależy od sytuacji.

Edytowane przez Stroggge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja się podepne pod ten temat.

Niedawno kupiłem nowego ryzena 5 2600 oraz pamięć ram (2x8GB) curcial ballistix sport lt 3000MHz cl 15.

Teraz stoję przed wyborem nowej płyty głównej na chipsecie b450.

Na początku chciałem kupić nowego tomahawk lub gaming plusa od msi, które były bardzo polecane na różnych forach.

Niestety tańsze wersje zostały wycofane z sprzedaży i zastąpione droższą wersją z dopiskiem max.

W ostatecznym wyborze na pewno nie pomagają problemy z nowymi biosami, które dotyczą głównie płyt od msi.

W podobnej cenie można kupić asusa b450 pro gaming. Niestety srix to już kolejna doplata 100zł. ;(

 

W dniu 5.09.2019 o 13:51, recedent napisał:

Wiecie co ? Zwróciłem Gigabyte Aorus B450 Elite, dopłaciłem niecałą stówkę i jutro będę miał tego Asusa. 

Było by bardzo miło gdybyś podzieli się swoją opinią na temat tego modelu płyty, po tych kilku tygodniach od zakupu.

Jak wygląda stabilności podczas korzystania z np. programów, filmów, gier, itp?

Oraz czy nie ma podobnych problemów co płyta od msi np. długi czas bootowania do systemu, randomowe blue screeny (bsod), czy zawieszanie się windowsa, itp.

Możesz jeszcze porównać do poprzedniej płyty.

Proszę o odpowiedz. ;)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta ok, choć boli nieaktywne gniazdo SATA 5 i 6 w sytuacji gdy jest zamontowany dysk SSD w slocie m.2. Boli, bo mam kilka dysków HDD i musiałem odłączyć jeden z nich i nagrywarkę. 

Jeśli chodzi o pracę to stabilna, żadnych problemów z bootowaniem. Chyba, że masz podpięty dysk zewnętrzny do USB to po restarcie chwilę dłużej zejdzie zanim się rozpędzi i bootowanie nastąpi, ale to jest normalne. Fast boot też działa prawidłowo oraz usypianie co nie działało w Gigabyte B450 Elite. Nadal zegar nie osiąga 4200Mhz mimo, że pojawił się po drodze bios w wersji 1816, ale podobno następny ma poprawić boost procesora. Żadnych bsodów, ale zaznaczę, że na moim konfigu wszystko działa prawidłowo na wersji systemu 1803. Wcześniej miałem 1903 zarówno na Gigabyte B450 oraz tym Asusie, ale miałem spore problemy z mikroprzycinkami w Forzy 7 i Battlefieldzie. Po nowej instalcje starszej wersji systemu w/w problemy zniknęły. No i jedynie w grze Control nie mam aktywanego raytracingu, ale to podobno wina starszej wersji win10. Podsumowując płyta dobra, stabilna. Za taką kasę warto ją kupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest i ABBA w najnowszym biosie 1820

https://www.asus.com/Motherboards/TUF-B450-PRO-GAMING/HelpDesk_BIOS/

 

Obiecane 4,2Ghz w boost prawie prawie. Dokładnie 4192Mhz na dwóch rdzeniach przy maksymalnym obciążeniu. 

Z drugiej strony najnowszy bios ma w opisie zmian "Removes Gen 4 support when using Ryzen 3000 CPUs" ...

Nieźle :)

Edytowane przez recedent

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej wspomniałem, że dokupiłem AM4Kit od Enermaxa do swojego chłodzenia wodnego Liqmax II 240 i warto było, bo boxowe chłodzenia moim zdaniem to działa na pograniczu. Przy otwartej obudowie to miałem nawet 85 stopni, a i na "wodzie" cudów nie ma i przy maksymalnym obciążeniu mam 75 stopni. Także można się śmiać z Intela i jego topowych grzałek, ale AMD nie lepsze  i do tego znacznie wyższe vcore. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na box potrafiło wskoczyć na ponad 90 stopni w programach mocno obciążających procesor mimo przewiewnej budy. Teraz po podkręceniu i napięciu 1.425 na SilentiumPc Fera 3 jest 86 stopni max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś wrzuciłem najnowszy bios na moją płytę i też jestem zadowolony. Wyniki w benchmarkach dużo lepsze, niż na poprzednich biosach i nie tak dużo gorsze jak na ustawionym na sztywno 4.2, GHz. Jest progress.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Jackolote napisał:

Miałem składać zestaw z Ryzenem 3600 ale po przeczytaniu problemów tutaj wymienionych chyba podziękuję...

Własnie teraz wszystko działa jak talalala. :) Biosy już są, pamięci działające z Ryzenem też znane. Podziękować to możesz pionierom za sprawdzenie nowości :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...