Skocz do zawartości
Stroggge

Płyta do Ryzen 3600 (Asus Tuf b450 pro gaming)

Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, Jackolote napisał:

Dzięki. Prawdopodobnie wezmę wtedy Asusa. 

Tylko przy zakupie poproś o wgranie najnowszego biosu żeby Ci odpalił Ryzen 5 3600. Mój egzemplarz miał stary bios, ale na szczęście miałem pod ręką Ryzena 5 2600 i na nim mogłem zaktualizowć bios. Natomiast na Gigabyte Aorus B450 Elite bios juz był w wersji obsługującej Ryzeny 3xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od ponad tygodnia przeglądam tematy procków 3 gen. od AMD. I człowiek  może się pogubić.

Cały czas byłem przekonany do jakiejkolwiek mobo od MSI MAX. Ale przeglądając rożne fora, ludzie również i z nimi mają problem.

Bolą mnie też temperatury, jakie osiąga ryzen 5 3600. (pytanko, czy boxowe chłodzenie będzie się spisywało się w miarę dla  [cs;go, apex] ?. Myślę nad jakimś fortisem 3, czy arctic freezerem, jak mam patrzec na 70-90C przy boxowym, to wole przy zamawianiu dołożyć na jakieś chłodzenie.)

Aktualnie, po prostu poczekam następny miesiąc i zobaczymy co to bedzie z tymi aktualizacjami biosu. Chyba nie opłaca sie kupować mobo za 500 zł, gdzie można złożyć pc z jakimś tańszym mobo na AM4 na X-Kom, oraz zlecić chłopakom, aby zrobili mi aktualizację.

Problemy z napięciem jakie się pojawiają.. Człowiek sam nie wie czy nie mierzyć w Intela, lecz  ma już dość intela. Wolałbym złożyć kompa za 3k i cieszyć się normalnym gamingiem, niz wpierda***ć 5k w intela, który ewidentnie mi się już przejadł.

Też na początku kupuję mobo+procek i ramy, a pozniej dokupuję kartę graficzną + zasilacz, na końcu kupuję obudowę pod OC. Więc też nie wiem, czy zostawić boxowe chłodzenie, a pozniej dokupic jakies jeszcze bardziej powazniejsze chlodzenie niz fortis3. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety boxowy cooler wystarcza na styk. Przy otwartej obudowie pod obciążeniem dobijało u mnie do 85 stopni. Potem zamówiłem zestaw AM4 Kit, do montażu chłodzenia wodnego Enermax Liqmax II 240 (używałem go z podkręconym 2600K) i teraz maksymalnie do 75 stopni dobija temperatura przy średnim ustawieniu prędkości coolerów także też średnio jak na wodne chłodzenie.

Cóż, wszędzie podśmiechujki z intela i jego topowych grzałek, ale niestety AMD nie lepsze przy prockach ze średniej półki. Natomiast o OC na Ryzenie 5 3600 to zapomnij. Symboliczne, niewielki wzrost wydajności okupiony wyraźnie wyższym vcore. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja, zapomniałem kompletnie, że OC na 3600 to głupota. 

Byłem dobrej myśli, ze jeśli buda będzie miała dobrą cyrkulację, oraz jakieś nieprzeciętne chłodzenie dla r5 3,6k, że dam rade trzymać go w ryzach na 70C. Ale jeśli twoje wodne trzyma go na 75C to troszke się zawiodłem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że dodatkowo zdemontowałem górną pokrywę obudowy, żeby był lepszy przewiew :) Zabieg jeszcze z czasów 2600K 4,7Ghz :)  Ryzen 5 3600 to mój pierwszy od 15 lat CPU od AMD i pierwszy którego nie podkręcam :) Dziwne, ale na starość to się już czasem nie chce :)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, R3jn napisał:

Ja mam macho rev. B i tylko w cinebench osiąga równe 70c..w grach to tak max 62

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka
 

To są dobre osiągi. Myślę nie ma co płacic za Watercooling, po prostu zainwestuję przy kupnie procesora dodatkowe 200+ . Makymalnie pocisnę BQ Rock Pro 3. A optymalnie wybiore cos do max 250.  Moze nawet taki jaki ty masz. Polecają też SilentiumPC Grandis które z ceny schodzi poniżej 2 stówek, a wydajnościowo daje radę.  Pożyjemy, zobaczymy, do kupna jeszcze mam czasu, więc odpalam dalszy monitoring na forach, i kupi się najbardziej optymalny dla mnie sprzęcik :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już nie przesadzacie. Wystarczy SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 za 130 zł. Chyba, że ktoś będzie chciał się ścigać o te kilka stopni, które nic w sumie nie dają. Ja mam Fera 3, więc mniej wydajny, ale przy OC 4200 na stałe na 1.425V miałem 86 stopni. Ale to oczywiście tylko w programach mocno obciążających procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie często będę grywał w cs:go który korzysta z procka niesamowicie. Macie może pojecie w jakich "stopniach" ryzen będzie mógł działac ? To znaczy chodzi mi jaką ma bezpieczną granicę ktorej powinienem sie trzymac ?
Granicę możesz ustalić w biosie np na 90 stopni. Przecież to nic trudnego. W czasie gry odpalasz program monitorujący temp i sprawdzasz, ile stopni skacze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, wysio napisał:
1 godzinę temu, Creazzy napisał:
No właśnie często będę grywał w cs:go który korzysta z procka niesamowicie. Macie może pojecie w jakich "stopniach" ryzen będzie mógł działac ? To znaczy chodzi mi jaką ma bezpieczną granicę ktorej powinienem sie trzymac ?

Granicę możesz ustalić w biosie np na 90 stopni. Przecież to nic trudnego. W czasie gry odpalasz program monitorujący temp i sprawdzasz, ile stopni skacze.

Pewnie, że wiem, lecz mnie takie rzeczy denerwują. Jak obserwuje temperatury i są tak wysoko to źle się czuję :D . Aktualnie na moim badziewnym sprzecie, komp chodzil 3 tyg w upałach, i raz musialem go wylaczyc bo siegal po 70+C. Procek i7 870 ( haha), z nawet nienagannym chłodzeniem silientium pro spartan 3.  Składając mój zestaw ryzena 5 3600 chciałbym po prostu mieć go stabilnego ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Creazzy napisał:

Pewnie, że wiem, lecz mnie takie rzeczy denerwują. Jak obserwuje temperatury i są tak wysoko to źle się czuję :D . Aktualnie na moim badziewnym sprzecie, komp chodzil 3 tyg w upałach, i raz musialem go wylaczyc bo siegal po 70+C. Procek i7 870 ( haha), z nawet nienagannym chłodzeniem silientium pro spartan 3.  Składając mój zestaw ryzena 5 3600 chciałbym po prostu mieć go stabilnego ;P

Pisałem, że kilka tygodni użytkowałem boxowego chłodzenia i nie było żadnych problemów. Natomiast i7-870 to już leciał Ci na granicy tego co przewidział producent:

http://www.cpu-world.com/CPUs/Core_i7/Intel-Core i7-870 BV80605001905AI (BX80605I7870 - BXC80605I7870).html

Dla Ryzena 5 3600 granicą jest 95 stopni:

http://www.cpu-world.com/CPUs/Zen/AMD-Ryzen 5 3600.html

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fajne info, racja zapomnialem poszukac ile jest MAX temp dla niego. Tez prawda, ze AMD zawsze wytrzymywaly wieksze temp. 

No nic, widzę ze z boxowym nawet na początku sobie poradze, jak bedzie wiekszy pieniążek to zakupię odrazu fortisa 3. 

Problem teraz leży przy płytach głównych. Będę czekał na wiecej info. Początkowo srogo bylem przekonany do MSI MAX ( tez zastanawiam się jak wypada B450M-A PRO MAX (mATX, jest najtansza z MSI MAX'ów) , ale chyba odpuszczę sobię i wezme jakiąś tanszą i poproszę X-Kom o dokładną aktualizacje, i po problemie. Jesli mam placic 500, a 300 to 2 stówki mogę dołożyc albo na chłodzenie, albo jakis może dysk na M2. Początkowo mam zamiar smigac na moim 1tb wb blue. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...