Skocz do zawartości
L0rdm

Cichy zestaw dla grafika - 6000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 
zwracam się do was z prośbą o zbudowanie kompletnego zestawu (PC, monitor, klawiatura i myszka) w cenie do 6000 zł. Przymierzam się od dłuższego czasu do zmiany, ponieważ nie chce wtopić pieniędzy i fajnie by było, gdyby taki sprzęt posłużył ze dwa/trzy lata. 

Oczekiwania/wymagania wobec komputera
- wygodna praca w takich programach jak Illustrator, Photoshop, InDesign (sporo dużych projektów)
- sporadyczne granie w gry mniej/bardziej wymagające
- fajnie gdyby udało się pogodzić ciszę i temperaturę w miarę możliwości
- zestaw nie musi być choinką, fajnie gdyby miał szybkę z delikatnym podświetleniem podzespołów ale to nie wymóg, a raczej ewentualność 
- stawiam na dyski SSD, a mam sporo przenośnych HDD (oraz laptopa) więc nie potrzebuje twardzieli ale byłbym niezmiernie uradowany gdyby udało się upchać do peceta 1TB SSD
- nie potrzebuje CD-ROMu

Monitor: 
potrzebuje jak największej przestrzeni roboczej, jestem raczej skłonny ku monitorowi panoramicznemu bo strasznie denerwują mnie ramki podczas pracy, natomiast nie wykluczam rozwiązania dwóch monitorów. Odwzorowanie kolorów nie jest aż tak istotne, aczkolwiek nie chce bubla - gdyby ktoś pytał dlaczego, to większość klientów a właściwie wszyscy najistotniejsze kolory i tak podsyła mi w CMYKu i RGB, więc nie ma takiej potrzeby. 

Mysz/klawiatura:
Co do myszki to od 4 lat używam pierwszego Rivala i w gruncie rzeczy jestem zadowolony. Fajnie gdyby myszka była precyzyjna i miała opcje konfiguracji DPI. 
Klawiatura, w miarę cicha wygodna i estetyczna, nie mam więcej wymagań. Może być jakaś dobra membranowa, mechanicznej się boje bo pewnie będzie za głośna.

Chciałbym aby cały zestaw wyniósł mnie do 6000 zł. 
Dziękuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PC + Monitor

https://www.morele.net/inventory/info/d97153cb/

Ewentualnie tańszy, mniejszy monitor 29" UWHD

https://www.morele.net/monitor-lg-29um69g-b-1228328/

co do myszki i klawiatury zostawiam to specjalistom :) w przypadku wyboru mniejszego monitora warto "nadwyżkę" kasy dołożyć do lepszej karty graficznej i droższej obudowy.

 

Ewentualnie gdybyś jednak rozważył monitory 16:9 to:

https://www.morele.net/monitor-samsung-lc27jg50qquxen-4141878/

https://www.morele.net/monitor-aoc-cq32g1-4144143/

Edytowane przez Michikun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okrutnie rozciągnięte 1080p... tak jak normalnie monitory do 24 cali wyglądają spoko z FHD tak te większe 27" już powinny mieć 2K. To samo tutaj. 29 cali z UWHD jest okej ale 34" w takim wydaniu to myślę, że ty jeśli zajmujesz się grafiką będziesz na tym cierpiał.

Widać to zresztą w porównaniu rozmiaru plamki w tych dwóch LG

ten 29" - 0.2628
ten 34" - 0.310

i teraz dla porównania rozmiar plamki w AOC do którego link ci również podałem:
0.272

Więc nie tylko rozdzielczość, ale i rozmiar pojedynczej plamki sprawiają, że ten obraz na 34" LG będzie wyglądał po prostu gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mechaniki to najcichsze o kant [gluteus maximus] potłuc bo nie mają feedbacku. Jeśli pstrykanie ci nie wadzi to B975 na przełącznikach Orange możesz przetestować. Najcichsze, używalne powinny być MX Brown bo nie pstrykają, ale mają feedback co jednak odrobinę hałasu wytwarza.
Co do membrany to najlepiej iść do sklepu i testować po kolei, które klawisze najfajniej się klikają. Membrana za 10zł może być lepsza od tej za 200zł. Wszystko zależy od tego jakiej gumy użyją, ale jeśli chodzi o granie to przydałoby się co najmniej 6KRO, więc te najtańsze odpadają bo na ogół mają 3KRO albo i gorzej.

Co do ciszy to Define C lub Define R6 i wentylatory 5x Thermalright TY-147A i zasilacz Corsair RMx to dobra baza wyjścia.
Jeśli priorytetem jest cisza to wersja bez okna bezapelacyjnie, ewentualnie wyciąć jakąś mozaikę w gąbce i nakleić na szybę.

Co do radiatora na procek to musisz patrzeć by nie miał zbyt gęsto upakowanych finów, bo takie ułożenie daje niższe temperatury przy wysokich prędkościach wentylatora, ale zażyna wydajność wentylatorów na niskich RPM, bo nie mogą wtłoczyć powietrza w te malutkie szczeliny. No i przeciskane powietrze przez mniejsze szczeliny powoduje większy hałas.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duże monitory VA do grafiki (w sensie praca z kolorem a nie CAD) ?

Nie tak dawno siedziałem przed takim 31,5" VA i pozwoliłem sobie go przetestować pod kątem wykorzystania w pracy grafika. Gamma w pixel persistence analyzer przy patrzeniu na środek była w okolicach 2,3 , natomiast przy patrzeniu w okolice brzegu w okolicach 1,9. Kolory też trochę rozjechane. Jednak przyznaję, że to był tani 31,5" VA (~1400zł), więc cudów nie można oczekiwać. Tak, czy inaczej, na droższym monitorze VA z kątami i tak lepiej nie będzie.

Także ja bym sugerował kierować się w stronę IPS, jeśli kolor jest istotny, czy choćby postrzeganie gammy.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.09.2019 o 19:57, L0rdm napisał:

  Odwzorowanie kolorów nie jest aż tak istotne, aczkolwiek nie chce bubla - gdyby ktoś pytał dlaczego, to większość klientów a właściwie wszyscy najistotniejsze kolory i tak podsyła mi w CMYKu i RGB, więc nie ma takiej potrzeby.

"RGB"? ... to znaczy AdobeRGB, sRGB czy ProPhotoRGB?

"CMYK" .... yyy to znaczy jaki gamut właściwie? Przyzwoite drukarki kolorowe tym swoim CMYK'iem i tak wyłarzą poza sRGB. (poniżej załączam taki obrazek orientacyjny)

Tak czy inaczej i tak nie wiem czemu wierność oddawania kolorów miałaby nie mieć znaczenia (w tej chwili nie mam na myśli wielkości gamutu, tylko rozjazd tego co jest wyświetlane w obrębie dowolnego gamutu).

gamut.png

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2019 o 20:45, Kyle napisał:

"RGB"? ... to znaczy AdobeRGB, sRGB czy ProPhotoRGB?

"CMYK" .... yyy to znaczy jaki gamut właściwie? Przyzwoite drukarki kolorowe tym swoim CMYK'iem i tak wyłarzą poza sRGB. (poniżej załączam taki obrazek orientacyjny)

Tak czy inaczej i tak nie wiem czemu wierność oddawania kolorów miałaby nie mieć znaczenia (w tej chwili nie mam na myśli wielkości gamutu, tylko rozjazd tego co jest wyświetlane w obrębie dowolnego gamutu).

gamut.png

A ja nie rozumiem, dlaczego w ogóle o tym dyskutujemy skoro wytłumaczyłem to już wcześniej.
Jeżeli chcemy być czepialscy to pozwól, że wytłumaczę – moi klienci to zazwyczaj duże firmy, które mają ściśle określoną kolorystykę, dlatego nie jest mi potrzebny wybitny monitor z zaawansowaną kalibracją, kapturem w stylu Eizo, a wystarczy mi jedynie przyzwoity monitor z dobrą rozdzielczością i w miarę dobrym pokryciem. 

Klient podaje mi kolorystykę w HEX CODE albo %CMYK i kompletnie nie obchodzi mnie to, czy mój monitor to prawidłowo wyświetla. Super, gdyby udało się wyrwać monitor z jak największym pokryciem Adobe RGB ale to serio nie jest priorytet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...