Skocz do zawartości
RomperZ

MSI B450 Tomahawk Max vs MSI B450 GAMING PLUS MAX

Rekomendowane odpowiedzi

Podzielam opinię @recedent - kręcenie 3600 na B450 to lewizna i sztuka dla sztuki bez realnego profitu, to tak samo jak banda śmieszków, którzy ustawiają na sztywno CPU bo im w oczy kłuje sekundowe 1.4-1.5V, kiedy jest to normalne i naturalne dla tych procesorów i ostatecznie ich CPU dostaje bardziej po łbie stałym napięciem niż u osób na auto, AMD to oficjalnie potwierdziło ale u niektórych nie wyplenisz z rozumu mentalności Intelowskiej, gdzie z kolei już można było się tak bawić.

Korzystam z Gaming Plus Max i jestem z niej bardzo zadowolony, niczego nie kręcę bo jest mi to do niczego nie potrzebne a dodatkowo mija się z celem.

Jedyny sens to włączenie profilu XMP dla pamięci RAM - a tak propo to polecam pamięci w pełni kompatybilne z tą płytą moduły Crucial Ballistix Sport LT 16GB DDR4 RAM 3200MHz CL16 (BLS2K8G4D32AESBK).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, caleb59 napisał:

Podzielam opinię @recedent - kręcenie 3600 na B450 to lewizna i sztuka dla sztuki bez realnego profitu

Przekręcenie procka na 4,2Ghz na wszystkich rdzeniach daje ~10FPS w wolfenstein II, Deus Ex itp, dodaj do tego ram na 3600mhz i masz kolejne 5-6FPS, dodaj do tego oc karty i masz kolejne (tutaj strzelam) 15-25FPS. Zsumuj to razem i coś już jest, szczególnie jak celujesz w 144hz monitor i inne gry (low). Może spróbujesz przekręcić na 4,2Ghz wszystkie rdzenie na tej płycie, chyba, że nie umiesz, to nie ma co próbować:) Ram wygląda spoko i podobno kręci się na 3600mhz, więc bardzo fajnie, gorzej w z dostępnością w proline.

Edytowane przez RomperZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, RomperZ napisał:

Przekręcenie procka na 4,2Ghz na wszystkich rdzeniach daje ~10FPS w wolfenstein II, Deus Ex itp, dodaj do tego ram na 3600mhz i masz kolejne 5-6FPS, dodaj do tego oc karty i masz kolejne (tutaj strzelam) 15-25FPS.

Lol, razem niemal 40fps...Policz lepiej, jaki jest przyrost w procentach...

R3600 jest procesorem z zerowym potencjałem oc, tyle w temacie.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, B@nita napisał:

R3600 jest procesorem z zerowym potencjałem oc, tyle w temacie.

Pesymista powie że zerowy potencjał oc, optymista że proc sam się podkręca na ile jest w stanie.

Dla niektórych to może być swego rodzaju zaleta, jak ktoś nie chce się bawić w podkręcanie i liczyć na szczęście w silikonowej loterii po tym jak się naogląda w benchmarkach wyżyłowanych inteli.

 

Różnice między np. 3000 def a 3600 z dopieszczonymi timingami potrafią być całkiem wyraźne. Podchodząc do zakupu ekonomicznie na pewno nie opłaca się przepłacać za szybkie ale drogie pamięci, ale warto się trochę pobawić i zobaczyć na co stać tanie kości. Takie Ballistix Sport 3000 na e-die można kupić za marne 300zł a podobno mają niezły potencjał.

 

Powiedzcie czego brakuje w b450 do kręcenia cpu bo tak to napisaliście jakby inne chipsety były lepsze, a ja nie słyszałem o różnicach. Przecież dobry vrm bywa również i na płytach na b450.

Edytowane przez borsuczy_król
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

b450 to nawet całkiem udana ale nadal budżetowa konstrukcja. Nie kumam polemiki na tym forum bo nic z niej nie wynika po za przepychankami fanboyów w stylu gdzie są lepsze plastiki czy w fiacie panda czy w daewoo matiz?

Zupełnie inaczej ludzie doradzają za granicą. Sam mam zamiar kupić radka z serii 3xxx i dobieram płytę na podstawie takich parametrów, które zostały totalnie zbagatelizowane tutaj!

Pomocne linki na podstawie których zgromadziłem swoją wiedzę a poniżej podsumuję, objaśnię w skrócie dla ludzi nie znających języka angielskiego:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/htmlview

Najważniejszy nie jest producent ale jaki procek i jakie VRM i chłodzenie. Miłymi dodatkami są Flashbacki, wifi i dobry lan/dźwięk.

Co Ci za różnica czy BIOS ładny skoro płyta się przegrzewa i osiąga 100 stopni celsjusza i przycina moc żeby się nie spalić, bo jakiś producent by oszczędzić 10 złotych wmontował 2 cm radiator zamiast pełnowymiarowego.

Jeśli nie podkręcasz.... Prawie każda płyta b450/x470/x570 jest dobra. W tańszych wersjach dostaniesz trochę więcej tandetnego plastiku w drożyszch trochę mniej.

Jak dobierać płytę:

1) Jeśli potrzebujesz pci-e 4x, niestety idziesz w chipset X570. Wiem, że producenci chwalą się, że na b450 chodzą dyski m2 z pełną prędkością ale samo AMD odcina się od tego, bo to są jakieś zabiegi producentów i generalnie b450 nie była projektowana pod takie zastosowanie. Kupując x570 niezależnie od tego co się będzie działo masz gwarancję, że to hardwerowo będzie wpierane.

2) Jeśli potrzebujesz SLI i płyta kosztuje mniej niż 700, 800 pln kupujesz płytę na x470, Jeśli kosztuje powyżej wymienionej kwoty warto pomyśleć już o x570 bo w tej cenie znajdzie się już coś budżetowego i sensownego. Jeśli chodzi o cenę zwróćcie uwagę na datę postu, ten parametr wraz z czasem może może ulec zmianie.

3) Reszta bierze b450.

 

Dla b450 jeśli nie lubisz MSI a lubisz oc to jesteś, hmm, jak to powiedzieć bez przeklinania? W czarnej dziurze? Różnice będą widoczne przy kręceniu mocniejszych procków i obudowach ze słabą wentylacją. Dla przykładu podkręcany 3600 pójdzie prawie na wszystkich płytach od Asusa i MSI ale w wypadku ryzena 3700/3800 więcej płyt MSI podoła oc (polecam przejrzeć xcella do którego wkleiłem link). Niesławny Tomahawk ma największy radiator z całej rodziny b450 na sekcji zasilania i daje rady oc mocniejszych procków. W razie upgradu do mocniejszego procka albo nowszej generacji da sobie radę lepiej, jest do tego przygotowany. Do tego MSI po wtopie z pierwszą generacją płyt dla ryzenów wyciągnęła wnioski i poprawiła błędy, zwiększając ilość pamięci w kostce biosu do 256Mb (płyty opatrzone nazwą MAX) oraz dodając możliwość flashowania biosu za pomocą pendrive. Tylko jedna płyta od asusa ma taki luksus. Jeśli płyta nie ma flashbacka to musicie mieć starszej generacji ryzena, którego ta płyta z kopa obsłuży albo ją zanieść do serwisu, bo inaczej bez komplikowania sobie życia nie da rady wgrać BIOS'a.

Jeśli chodzi o RAM, to zależy. Jeśli się używa APU (procesor który ma wbudowaną kartę graficzną), to prędkość faktycznie gra rolę, bo RAM wtedy jest używany do renderowania grafiki. Jeśli jednak używamy dedykowanej (oddzielnej) karty różnica będzie niewielka. To samo dotyczy chipsetów. Z szybszą pamięcią i i "lepszym" chipsetem, różnica FPS w grach wyniesie 2-3 klatki ale dopłata już parę set złotych. B450 i 3000 - 3200 MHz w zupełności wystarczą do gamingu w ultra. Te paręset złotych nadwyżki pieniężną lepiej pakować w lepszą kartę (Ti, OC, rząd wyżej) bo to daje największego powera i robi różnicę rzędu 20-30 klatek.

Ja tym się kieruję przy zakupie płyty dla ryzena z serii 3xxx. Nie ponoszę odpowiedzialności za treść, wszelkie ewentualnie skargi i zarzuty proszę kierować do właściciela strony :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopie trochę, ale mam 1,5 miesiąca msi b450 GAMING PLUS MAX z ryzen 3600 i crucial ballistix sport LT CL15 3000 MHz @ 3733 MHz CL16 bez problemu. Wzrost wydajności w Aida64 to ok 23% względem stock. Wydajność skaluje się ładnie w testach syntetycznych (latency też spadło z 80 ns na ok 67). W grach nie pamiętam, ale benchmark Shadow of Tomb Raider w 3D (mocniej obciąża) skok z 56-57 FPS na 64 przy wszystkim na max w full HD i synchronizacji pionowej więc te kilka klatek akurat się przydaje przy tv 3d (w 2d skok był chyba z 72 na 79 fps). Nie wiem tylko na ile ma to związek z wgranymi nowszymi sterami do GPU (choć tam w ustawieniach dałem wyżej na max filtrowanie czy wygładzanie tekstur na ultra na stałe). Ram super, płyta też, polecam. Co do kręcenia CPU to niby nie ma sensu, ale gdzieś w testach wyszło, że ustawienie na sztywno 4200 MHz na wszystkich rdzeniach daje sporo i ma to sens, bo nie ma żadnych skoków w dół, może więc tylko być lepiej, pytanie kosztem jakich napięć i temperatury. Ja przy długim graniu mam 65-70 st na CPU wg aida64 extreme (choć temp CPU skaczą dziwnie o 10 st momentalnie, a wg ryzen Master jest cały czas bardzo stabilnie). Sam nie wiem czy kręcić, narazie wszystkie gry mi chodzą na max@min 60 FPS więc nie mam potrzeby, a chłodzenie ma 11 lat i nie jest gotowe na takie obciążenia raczej (Noctua NH-C12P), chyba że założę tam silent Wings 3 high speed 120 mm z obudowy i mu dmuchne na 2200 rpm

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...