Skocz do zawartości
RomperZ

MSI B450 Tomahawk Max vs MSI B450 GAMING PLUS MAX

Rekomendowane odpowiedzi

Którą płytę lepiej brać pod ryzena 3 3600 i czy są z nimi jakieś problemy? Rozumiem, że wersja max, czyli 32mb na Bios, powinna załatwić wiele problemów na starcie? Jakie są różnicę pomiędzy MSI B450 Tomahawk Max i MSI B450 GAMING PLUS MAX jeżeli chodzi o oc i stabilność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KaszaWspraju ale jesteś pewien, że te płyty są przystosowane do obsługi ryzena 5 3600 i nie mają obciętego biosu do 16mb? To chyba na starcie jest problem i brak jakiś funkcji, dodatkowo dolny film z 2018, wtedy nie było ryzenów 5 3600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, RomperZ napisał:

Czemu? Ewentualnie co polecasz pod Ryzena 5 3600?

To co sam kupiłem do swojego Ryzena 5 3600. Asus TUF B450-Pro Gaming, a miałem też Gigabyte Aorus B450 Elite. Obie ok, dobre sekcje zasilania. Natomiast MSI... próbowali zaoszczędzić na pojemności kości biosu, miałem też taką jedną na Z97, która nie zawsze ten bios poprawnie wyświetlała. Wiadomo, że jeden chwali, drugi gani, ale ten Asus którego kupiłem był testowany i polecany nie tylko na polskich portalach, ale i na świecie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Michikun napisał:

Dokładnie Asus TUF B450-Pro Gaming :) jeśli nie potrafisz zrobić tego na własną rękę to wystarczy w sklepie dokupić aktualizację biosu.

Od siebie dodam, że Asus to wcześniejsza konstrukcja i rzeczywiście konieczna była aktualizacja biosu na Ryzenie poprzedniej generacji, natomiast Gigabyte Aorus B450 Elite ruszył od razu z Ryzenem 5 3600. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Michikun napisał:

Tak tylko to też zależy jak długo dana płyta "zalegała" na magazynie. Czasem jest tak że jedna osoba kupi ten sam model w sklepie X a druga w sklepie Y i płyty dotrą do nich z odmiennymi wersjami biosu itp.

Też prawda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, recedent napisał:

To co sam kupiłem do swojego Ryzena 5 3600. Asus TUF B450-Pro Gaming, a miałem też Gigabyte Aorus B450 Elite. Obie ok, dobre sekcje zasilania. Natomiast MSI... próbowali zaoszczędzić na pojemności kości biosu, miałem też taką jedną na Z97, która nie zawsze ten bios poprawnie wyświetlała. Wiadomo, że jeden chwali, drugi gani, ale ten Asus którego kupiłem był testowany i polecany nie tylko na polskich portalach, ale i na świecie. 

Na jakiej kości biosu próbowali oszczędzić? Przy Z97? Piszemy o płycie MSI B450 GAMING PLUS MAX, która ma 32mb bios i nie musi mieć okrojonego biosu i np. raidu wyrzuconego, aby móc obsługiwać Ryzeny 3 generacji. Próbowałeś kiedyś coś reklamować w serwisie aususa? Bo z tego co czytałem, to ma fatalny serwis w Polsce. Nie wiem jak MSI.

6 godzin temu, Michikun napisał:

Dokładnie Asus TUF B450-Pro Gaming :) jeśli nie potrafisz zrobić tego na własną rękę to wystarczy w sklepie dokupić aktualizację biosu.

Tu nie chodzi co potrafię, a czego nie. Pierwsze biosy na płyty główne wgrywałem ponad 20 lat temu, tutaj chyba bez proca trzeba to robić, więc trochę inaczej. Z naprawą karty z artefaktami, która padła całkiem też sobie poradziłem, więc myślę, że jakoś bym ten bios wgrał, ale nie o to chodzi. Chodzi o okrojenie tego biosu, bo kości mają za małą pojemność pod nowe ryzeny - po co mam się pakować w takie płyty? Dodatkowo taki  MSI B450 GAMING PLUS MAX, oprócz większej kości biosu, ma też ram do 4133.

Generalnie chodzi mi to, aby to było stabilne, bo czytając temat https://forum.purepc.pl/topic/381604-amd-ryzen-3600-wysokie-napięcia-w-spoczynku-i-stały-boost/#comments

mam wątpliwości :) Chcę, żeby komp chodził stabilnie, bo nie mam ochoty na długie zabawy i kombinacje. Jeżeli są inne pewniejsze płyty, to dajcie jakieś propozycje.

Edytowane przez RomperZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem ogólnie, że MSI dopuściło do takiej sytuacji, że w niektórych płytach montowali mniej pojemne kości. 

Asus też ma kiepski serwis. Miałem z nimi swoje przejścia, ale z MSI też nie jest ciekawie. Jak dla mnie ten sam poziom. Chyba najlepiej z nich wypadała Gigabyte. Płytę główną wymienili mi na nowszy i wyższy model. Podobnie z reklamowaną kartą graficzną, ale tutaj 3 razy odsyłałem i dopiero za 4 razem dostałem nową. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałeś ciut mej odpowiedzi, a więc tak. MSI zawaliło sprawę z kościami BIOSu na podstawowych wersjach płyt na B450. Nikt na to nie zwracał uwagi ponieważ miały świetne sekcje zasilania, więc schodziły jak ciepłe bułeczki. Problem pojawił się przy wprowadzeniu na rynek 3 generacji Ryzenów. Nagle okazało się, że taki Tomahawk czy Gaming Plus pochodzą tydzień, dwa, miesiąc i nagle padają jak muchy. Tymczasem krytykowany Steel Legend od AsRocka czy płyty z serii TUF od Asusa radziły sobie z nowymi Ryzenami pięknie. Chodzi o to, że MSI dało trochę takiego kopa w dupę wszystkim użytkownikom, a dodatkowo wprowadziło na rynek płyty z dopiskiem MAX w horrendalnie wysokich cenach.

Apropo RAMu to co napisałeś to powiem tak, że magiczną granicą dla większości Ryzenów trzeciej generacji jest 3733MHz, a większość CPU chodzi prawidłowo na taktowaniu 3600 z opóźnieniami CL17-CL18. I mówię tu nawet w przypadku zastosowaniu high endowych płyt na chipsecie X570.

Co do przyszłych procesorów to tym bardziej bym nie liczył na to, że B450 obsłuży 4 generację Ryzenów. Pewnie stanie na tym, że X570, X470 i zapewne B550 (jeszcze nieobecne na rynku) będą jedynymi mobasami, które będą w stanie w 100% bezproblemowo obsługiwać kolejną generację.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyty na B450 innych producentów też mają kości 16MB. Tyle, że BIOS MSI jest większy i razem z nowym kodem AGESA już się nie mieścił. 

Wersje MAX są droższe o ile, 20-30 zł? Nie nazwałbym tego horrendalną różnicą.

Skąd ta granica 3733? Częstotliwość powyżej której trzeba zastosować podzielnik dla Infinity Fabric to 3600, z kolei częstotliwości jakie da się z nim osiągnąć są zdecydowanie wyższe.

Obsługa następnej generacji przez serię 4xx to wróżenie z fusów, ale obecne Ryzeny 3000 działają na chipsetach 3xx, 2 generacje cpu do przodu, nie widzę powodu dlaczego nie miałoby być podobnie za rok, szczególnie że Zen 3 to ma być praktycznie tylko mniejszy proces.

Skąd to info o płytach MSI padających jak muchy? Jakieś konkretne info np. z serwisów czy rozdmuchana plota?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, borsuczy_król napisał:

Skąd to info o płytach MSI padających jak muchy? Jakieś konkretne info np. z serwisów czy rozdmuchana plota?

No właśnie, też jestem ciekaw skąd takie info. Na naszych forach nie spotkałem się z czymś takim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Michikun napisał:

Przecież Tomahawk czy Gaming Plus kosztowały nawet ok 360-370zł nim wyszła 3 generacja Ryzenów... a teraz Tomahawk z dopiskiem MAX w x-komie i morele jest za 539zł.

Nie były to czasem obniżki wynikające z zapowiedzianych nowych płyt MAX, czyli de facto wyprzedaż?

Może przegapiłem te niskie ceny bo nie śledzę na bieżąco. Ale jakiś czas temu gdy przeglądałem zestawy to jestem przekonany, że Tomahawk kosztował powyżej 450zł, czyli na poziomie podobnych płyt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o takim zestawie, chodzi mi tu głównie o ram - czy on będzie kompatybilny z mobo/procem i dobry pod oc do 3600mhz? Ewentualnie jak radzicie ustawiać proca/ram? Siedzę na intelu, więc aktualnego amd nie znam.

https://proline.pl/konf/27afc736

Edytowane przez RomperZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, borsuczy_król napisał:

Nie były to czasem obniżki wynikające z zapowiedzianych nowych płyt MAX, czyli de facto wyprzedaż?

 

Nie, wręcz przeciwnie. Po debiucie nowych ryzenów a przed premierą max zwykłe toporki i jego bracia podrożały do granic absurdu. Sporo przespałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, recedent napisał:

Lista kompatybilności pamięci jest na stronie każdego producenta płyt głównych. 

https://www.msi.com/Motherboard/support/B450-GAMING-PLUS-MAX#support-mem-19

 

Jak pamięci nie ma na liście to są dwie opcje - albo będą działać, albo nie

Nie ma na liście, ale bardziej chodzi mi o to, że

"For AMD Ryzen Gen3 (R5/R7/R9)
2667/ 2800/ 2933/ 3000/ 3066/ 3200/ 3466/ 4000/ 4133 MHz (by A-XMP OC MODE)"

https://www.msi.com/Motherboard/B450-GAMING-PLUS-MAX/Specification

Tam nie ma możliwości ustawić 3333mhz, więc nie wiem czy komputer wystartuje, ewentualnie jak je ustawi automatycznie po złożeniu wszystkiego? Na 2667mhz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem je przekręcić na 3600mhz.

To nawet jak wezmę te, to może być problem?

1)HyperX 16GB (2x8GB) DDR4-3200 Non-ECC CL16 Predator Series

https://proline.pl/pamiec-hyperx-16gb-2x8gb-ddr4-3200-non-ecc-cl16-predator-series-hx432c16pb3k2-16-p1317053

Radzisz brać te pod intelowski XPM?

2)HyperX Predator RGB 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 XMP

https://proline.pl/pamiec-hyperx-predator-rgb-16gb-2x8gb-ddr4-3200mhz-cl16-xmp-hx432c16pb3ak216-p1378111

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.09.2019 o 22:55, RomperZ napisał:

Co myślicie o takim zestawie, chodzi mi tu głównie o ram - czy on będzie kompatybilny z mobo/procem i dobry pod oc do 3600mhz? Ewentualnie jak radzicie ustawiać proca/ram? Siedzę na intelu, więc aktualnego amd nie znam.

https://proline.pl/konf/27afc736

Zestaw spoko tylko te ramy drogie :)
https://proline.pl/pamiec-adata-xpg-gammix-d10-ddr4-2x8gb-3200mhz-cl16-ax4u320038g16-db10-p1369436

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B450 i podkręcanie... jasne...

PS. A minusuj sobie do woli. B450 to budżetowa konstrukcja. Chcesz podkręcać to sobie kup lepszą płytę. Dotyczy do podkręcania procka jak i pamięci. Chcesz ramy, to po prostu kup lepsze z profilem XMP i płyta powinna to łyknąć. Jednak kombinowanie z nietypowym taktowaniem ramów dla 2-3FPS więcej to jest gra nie warta świeczki. Jaki ma sens podkręcanie pamięci z 3333 na 3600 skoro różnice w wydajności między 3200 a 3600 są niewielkie ? Pamięć = stabilność. Nie podkręcanie. Chyba, że na lepszej płycie to można się bawić. Amen

Edytowane przez recedent
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

recedent napisz konkretnie jaka płyta jest lepsza do oc. Twierdzisz, że na tej MSI B450 GAMING PLUS MAX nie pokręcę? Są tu jacyś użytkownicy tej płyty, którzy kręcą na niej?

P.S. Ja Ciebie jeszcze nie zminusowałem, ale wszystko przed nami :))

Edytowane przez RomperZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...