Jump to content
Sign in to follow this  
Firedash

Jakie wentylatory na chłodnicę.

Recommended Posts

Witam, chcę sobie dokupić 2 wentylatory do AiO, żeby zrobić konfigurację push-pull i obniżyć trochę głośność zestawu. Wiem, że nie da to jakiegoś oszałamiającego rezultatu, ale nawet 2 stopnie mniej mnie zadowoli.

Mam problem z wyborem wentylatorów, głównie zastanawiam się nad ML120 od Corsair i Noctua. Przede wszystkim interesuje mnie ich wydajność przy obrotach na których będą prawie niesłyszalne, to że puszczone na maxa oba modele będą sprawowały się świetnie, jestem pewny. Polecicie coś?

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.arctic.ac/eu_en/catalogsearch/result/?q=p12

Miałem 6 sztuk P12 Silent i we wszystkich coś wewnątrz rezonowało, ale może jakaś wadliwa partia bo nikt na to w necie nie narzeka. Poza tym, że rezonowały były bardzo ciche, a co do wydajności to też była niezła.

Co do samego sensu zbijania temperatury o 2 stopnie to:
A)Tobie nie zrobi to żadnej różnicy
B)Procesorowi nie zrobi to żadnej różnicy
C)Ewentualne dodatkowe OC o 50-100MHz to żaden skok wydajności, wartości pomijalne.
D)Możesz zmniejszyć głośność PC i to akurat ma sens, ale wtedy też raczej nici z 2 stopni mniej, ale to nie problem, bo punkt A, B i C.


Ewentualnie jeszcze:
https://www.arctic.ac/eu_en/catalogsearch/result/?q=F12

ale na radiator lepsze powinny być P12, ale z kolei mam Arctic F8 i chodzi niesłyszalnie i nic nie rezonuje.

Thermalright TY-147a są bardzo ciche i wydajne, ale max 800-1000RPM, powyżej dziwnie hałasuja, ale czy to ci wejdzie na radiator to nie wiem.

Ewentualnie Jakiś Wentylator od Noiseblocker. Przynajmniej XL-1 były wytrzymałe i ciche, ale z kolei ich zasilanie cichutko pstryka. Mam chyba jeszcze XP czy jakąś starszą serie od jakichś 10 lat i działa, ale trzeba było przesmarować bo smar odparował.

Edited by Nemayu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reduxy buczą. Kiedyś podsyłałem filmik, że Noctua nie jest taka fajna jak piszą to mi własnie odpisali hurr durr bo to reduxy, a reduxów się nie kupuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Nemayu OC mnie nie interesuje, Push & Pull najlepiej sprawdza się przy niskich obrotach wentylatora, a właśnie to chce osiągnąć. Patrzyłem na testy i przy rozkręconych wentylatorach na max mało co to daje, natomiast bardzo pomaga przepchnąć powietrze jak puści się je na 1000 przykładowo.

Chodzi mi o to, żeby pod obciążeniem wszystko było nadal bezgłośne. Wszystkie dane jakie podają producenci, testy itd. opierają się na maksymalnej wydajności i dlatego mam problem co wybrać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W takim razie patrzyłbym jedynie, by nie wydawały jakichś dodatkowych dźwięków typu szuranie, pstrykanie i nie wibrowały. Skoro jeden jest wydajniejszy to też wytwarza więcej szumu. Jeden puścisz na 900 RPM, a inny 1100RPM i będą miały podobną wydajność i głośność, a to jak szybko się kręci to już tylko cyferki i ewentualnie jak coś będzie nie tak z wentylatorem typu szuranie to będzie go więcej i głośniejsze im szybciej wentylator się kręci. Grunt by miały wystarczający static pressure, bo bez tego to będą mielić i nic to nie da na radiatorze. Dodatkowo jeszcze kształt łopatek i ramki, by powietrze leciało centralnie, a nie uciekało bokami.

Musisz szukać recenzji tego typu:
https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_wydajnych_wentylatorow_arctic_bionix_p140_i_p12_pst_pwm-8435-8.html

Szukając recenzji P12 Silent właśnie dużo takich testów natrafiałem, więc jest to jakiś punkt wyjścia. Jeden ten co podesłałem po polsku i były jeszcze takie po niemiecku i chyba francusku.

PS: Ten test też pokazuje jak przereklamowane są Noctua. Fakt część z nich jest cicha i fakt są całkiem wydajne, ale nie są w żaden sposób wybitne czym można by uzasadnić ich zabójczą cenę i zachwyty. No i test pokazał, że Redux to beznadziejne padło.

Edited by Nemayu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.