Skocz do zawartości
Deroli

ASRock Extreme 4 z390 - ile dysków?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Rozważam dokupienie dysku SSD m2 lub sata do ww płyty głównej. W tej chwili mam podpięte do niej 1xssd i 3x hdd. Płyta ma 8 wejść sata i 2x m2. Proszę, poprawcie mnie jeśli się mylę.

W instrukcji jest taki coś:

Storage

• 6 x SATA3 6.0 Gb/s Connectors, support RAID (RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10, Intel Rapid Storage Technology 16), NCQ, AHCI and Hot Plug*

• 2 x SATA3 6.0 Gb/s Connectors by ASMedia ASM1061, support NCQ, AHCI and Hot Plug English 5 Z390 Extreme4

 

I to jest ok, natomiast zastanawiają mnie dwie gwiazdki:

 

* M2_1, SATA3_0 and SATA3_1 share lanes. If either one of them is in use, the others will be disabled.

* M2_2, SATA3_4 and SATA3_5 share lanes. If either one of them is in use, the others will be disabled.

 

Czyli jeśli mam wsadzony dysk m2 to mi uciekają dwa porty sata? Albo inaczej jeśli mam coś w porcie  SATA3_0 to nie mogę korzystać z m2_1 i SATA3_1

Trochę to dziwne bo jaki jest sens 8 portów sata...

 

• 1 x Ultra M.2 Socket (M2_1), supports M Key type 2230/2242/2260/2280 M.2 SATA3 6.0 Gb/s module and M.2 PCI Express module up to Gen3 x4 (32 Gb/s)**

• 1 x Ultra M.2 Socket (M2_2), supports M Key type 2230/2242/2260/2280/22110 M.2 SATA3 6.0 Gb/s module and M.2 PCI Express module up to Gen3 x4 (32 Gb/s)

 

Jeśli ktoś zna temat to proszę o rozjaśnienie mojego ciemnego umysłu. Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Z370 Extreme 4 i identyczna adnotacje w manualu.

Ja to rozumiem tak, ze jak podlaczysz dysk do M2_1 to blokuje ci to SATA3_0 i SATA3_1, a jesli podlaczysz do M2_2 to blokuje ci SATA3_4 i SATA3_5.

Jesli nie podlaczysz nic do portow M2 to masz dostepne wszystkie 8 sata, jesli 1 dysk m2 to zostaje ci 6 sata, a jak 2 dyski m2 to zostaje ci 4 sata - ja to tak rozumiem.

U mnie na plycie mam 2 dyski ssd pcie w zlaczach m2 i dwa dyski hdd pod sata i wszystko hula bez problemow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...