Skocz do zawartości
hoszin

Nowy komputer nie startuje.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nowo złożony komputer nie daje żadnych oznak życia poza świeceniem LED ozdobnych na płycie głównej.

Wszystko wyjęte z obudowy i sprawdzone na pająka, podpięta sama płyta z procesorem i po zwarciu pinów od startu słychać tylko takie kliknięcie w zasilaczu i tyle. Na innym zasilaczu jest to samo. Wyciągałem już baterie z płyty na jakieś 2h i próbowałem ponownie ale zero reakcji. 

Plyta: asua tuf gaming x570plus

CPU R5 3600

Zasilacz supremo L2

Karta rtx 2070

 

15696729259762247454232301003560.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim oddasz to wyjmij baterię i zewrzyj dodatkowo piny odpowiedzialne za CMOS. Samo wyjęcie może Ci nic nie dać. Zwarcie potrzymaj z minutę, najlepiej zewrzyj i idź coś sobie zrobić. Później włóż baterię i zobacz.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to głupio zabrzmi, ale podepnij samą płytę (bez procesora z jedną kością RAM i bez baterii), dodatkowo głośniczek (czy jak kto woli buzzer), byle jaki wentylator (dla sprawdzenia, czy płyta odpaliła) i podłącz do zasilacza, tylko podłącz jedną wtyczkę 4-pin na zasilanie EPS12V_1 - skrajna prawa, jeśli zaświecą podstawowe LED'y, to wtedy odpal pinami. Jeśli się uruchomi wentylator i płyta zapoda 5 krótkich beepów, to raczej płyta jest sprawna, ponieważ 5 beepów oznacza błąd procesora lub jego brak, jeśli dalej będzie to samo - to raczej płyta ma zwarcie i do reklamacji. A jeśli ruszy, to spróbuj potem podpiąć procesor (tylko upewnij się, że ma proste piny), jeśli z procesorem nie ruszy - to masz przyczynę. Daj znać potem, jak wyszło.

Rzadko się zdarza, żeby procesor był uszkodzony od samego początku, ale jest to możliwe, raz zdarzyło mi się, że złożyłem pc'ta na uszkodzonej i5 - cpu wymagał większego napięcia niż domyślne VID do poprawnej pracy, przez co sypał BSOD'ami będąc nawet w idle'u.

Edytowane przez switchbit
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś to zauważył, ale autor tematu chyba podłączył wtyczkę PCI-E do gniazda EPS, tak jak zaznaczyłem na poniższym zdjęciu:

15696729259762247454232301003560.jpg.6a8e540031ac6b1e72822781895c3f37.thumb.jpg.de26bf055b87864abe4c9bf174098d5b.jpg

 

Wystarczy porównać pinout wtyczki PCI-E oraz EPS by zdać sobie sprawę z tego jak kardynalny błąd został tutaj popełniony.

Spsgx.png

O konsekwencjach tego błędu chyba nie muszę pisać bo są oczywiste.

Pozdrawiam.

Edytowane przez strusmig
  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podziw dla @strusmig za spostrzegawczość. I dla autora wątku że zaczął składać komputer nie mając wiedzy i nie czytając oznaczeń na przewodach.

Ciekawe czy w zasilaczu bezpiecznik zadziałał czy uwalił siebie i płytę.

Robimy zakłady co z gwarancją ? :D

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Pytek napisał:

Podziw dla @strusmig za spostrzegawczość. I dla autora wątku że zaczął składać komputer nie mając wiedzy i nie czytając oznaczeń na przewodach.

Ciekawe czy w zasilaczu bezpiecznik zadziałał czy uwalił siebie i płytę.

Robimy zakłady co z gwarancją ? :D

 

Jak to co z gwarancją ? Mniej więcej to będzie wyglądało tak:

Odda/wyśle do sprzedawcy i słowem nie piśnie, że sam uszkodził sprzęt. "Panie nowe i nie działa ! Oddawać piniondze ! "

A może się mylę ? :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pytek napisał:

Podziw dla @strusmig za spostrzegawczość. I dla autora wątku że zaczął składać komputer nie mając wiedzy i nie czytając oznaczeń na przewodach.

Ciekawe czy w zasilaczu bezpiecznik zadziałał czy uwalił siebie i płytę.

Robimy zakłady co z gwarancją ? :D

Trzymam kciuki za ten bezpiecznik i za tym, że nie miał w momencie uruchamiania wpiętych w płytę pamięci, dysku i grafiki.
Jednocześnie podziwiam upór przy wciskaniu wtyczki PCIe, o zupełnie innym profilu niż gniazdo EPS, w to gniazdo właśnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Jacekk44 napisał:

Jednocześnie podziwiam upór przy wciskaniu wtyczki PCIe, o zupełnie innym profilu niż gniazdo EPS, w to gniazdo właśnie.

Cytując klasyk - ja nie dam rady ? :)

Myślę że poboczne podzespoły są całe, ale tego chyba się nie dowiemy. Autor wątku wcale się nie wypowiada w temacie... logował się, sprawdzałem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, strusmig napisał:

Nie wiem czy ktoś to zauważył, ale autor tematu chyba podłączył wtyczkę PCI-E do gniazda EPS, tak jak zaznaczyłem na poniższym zdjęciu:

15696729259762247454232301003560.jpg.6a8e540031ac6b1e72822781895c3f37.thumb.jpg.de26bf055b87864abe4c9bf174098d5b.jpg

 

Wystarczy porównać pinout wtyczki PCI-E oraz EPS by zdać sobie sprawę z tego jak kardynalny błąd został tutaj popełniony.

Spsgx.png

O konsekwencjach tego błędu chyba nie muszę pisać bo są oczywiste.

Pozdrawiam.

@amp @Pytek @B@nita @Jacekk44

Działa, ja nie wiem jak to tak podpiąłem, no debil i tyle. Ważne że działa.

@strusmig Masz u mnie piwo.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...