Skocz do zawartości
astraldreamer84

Ryzen 3600(chłodzenie boxowe) wentylator buczy/brzęczy/pracuje nierównomiernie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od około 2 miesięcy jestem posiadaczem nowej platformy.

Ryzen 3600 z boxowym chłodzeniem na MSI b450 tomahawk(wersja standardowa, nie MAX).

Płyta główna była sflashowana pod nowego ryzena by mógł na niej pracować.

Jest to najprawdopodobniej pierwsza wersja EUFI(biosu) który został w tym celu przez wydany MSI:bodajże 10.07.2019.

Problem jest taki, że standardowy/stockowy wentylatorek w moim odczuciu ma bardzo kiepską kulturę pracy.

Nie znam się na ustawieniach/krzywych pracy wentylatora,ale zapewn są to ustawienia standardowe.

W moim odczuciu z pracą wentylatora jest coś nie tak: w sieci ludzie się skarżą na jego kiepską kulturę pracy.

U mnie jest tak samo:jest to jedyny wentylator w mojej budzie który słychać nawet podczas jałowej pracy komputera(idle/pulpit i procesy w tle).

Wentylator wydaje się być zauważalnie głośny, a przede wszystkim bzyczy/buczy/rzęzi.

Teraz mam do Was pytanie:co jest nie tak?

- Czy jest to po prostu jego naturalna, beznadziejna praca i powinienem zakupić coś lepszego/cichszego?

-Czy jest to problem BIOSU który wymaga aktualizacji?

-Czy sam wentylator jest jakiś felerny/uszkodzony?

-A może jeszcze coś innego?

Proszę o poradę, głównie posiadaczy Ryzena 5 3600 i jakie macie odczucia co do chłodzenia boxowego

(a może w ogóle je wywaliliście w cholerę i zamontowaliście od razu coś lepszego?).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opinia co do boxów na Ryzenach cóż... ten najmocniejszy (największy) boxowy cooler byłby spoko, ale wtedy gdyby został zastosowany na "słabszych" procesorach z mniejszą ilością rdzeni/wątków. Te coolery są spoko jak korzysta się z internetu czy ogląda film natomiast podczas grania nawet jeśli nie robią hałasu to nie odprowadzają ciepła tak jak powinny. Polecam kupno Arctic Freezer 34 eSports w wersji z jednym lub dwoma wentylatorami, będziesz miał cicho i chłodno :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale jak, przeca to w intelach ponoć takie paździerze tylko dajom...

Michikun@...chłodno???? Temu prockowi nie pomoże żadne chłodzenie, ciszej może będzie ale nie chłodniej. Tam jest problem z odprowadzeniem ciepła na czapę.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytam jeszcze czy to normalne ażeby obroty cpu coolera tak skakały.

Ktoś może powiedzieć, że OCCT źle odczytuje. No ale ja słyszę jak ten pierdzik skacze:raz szybciej, za chwilę wolniej i tak co kilka sekund.

Podam Wam dla przykładu konkretne wartości "wentylator" z OCCT(obroty rpm):

-CPU: min 1317,max 1757, aktualna chwilowa wartość 1365

-GPU:min 1140, max 1170, aktualna chwilowa wrtość to włąściwie sobie tak skacze w tej granicy 30 rpm

Czyli mówiąc krótko: wentylatorek na ryzenie skacze jak porąbany i ma wysokie obroty, w przeciwieństwie

do wentylatorków na grafice(GPU):tam jest stabilnie i przede wszystkim jak pisałem w 1 poście:cichuteńko.

Dla mnie to jest trochę dziwne, zważywszy na to, że zarówno CPU jak i GPU mają różne(ale podobne względem siebie) chwilowe wykoprzystanie mocy:

a to raz 1%,a to za chwilę 3,6%, a to 0,05%.

Także nie wiem czy też tak macie i tak po prostu musi być?

A może to wina tego krojonego biosu i warto by było wgrać nowszy? 

Nic już nie wiem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, B@nita napisał:

No ale jak, przeca to w intelach ponoć takie paździerze tylko dajom...

Michikun@...chłodno???? Temu prockowi nie pomoże żadne chłodzenie, ciszej może będzie ale nie chłodniej. Tam jest problem z odprowadzeniem ciepła na czapę.

No to powiedz mi dlaczego na Cryorigu ludzie mają po 50 stopni z hakiem na 3600? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michikun

A propo chłodzeń mógłbyś mi polecić coś w rozsądnej kwocie np do 100zł, ale bez radiatora

czyli sam wentylator(przede wszystkim zależy mi na cichej pracy) ale taki który

dałoby się zamontować do boxowego radiatora.

Nie mam ochoty się bawić w zdejmowanie radiatora:jeszcze bym musiał kupić pastę, potem ją nakładać.

A tak w ogóle to jeszcze coś urwę, utrącę i będzie lipa.

Wolałbym sprawdzić jakiś wentylator: który według ciebie jest najlepszy jeżeli o chodzi o ciszę i cenę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A boxowy radiator ma jakieś clipy do mocowania wentylatora? Pewnie nie, a sam wentylator nawet jakby przychodził z takimi klipami to raczej nie będzie pasować do ryzenowego coolera. Panie za 100zł kupujesz sobie to

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-deepcool-gammaxx-400-dp-mch4-gmx400-991037/

Plus to

https://www.morele.net/thermal-grizzly-pasta-termoprzewodzaca-aeronaut-1g-tg-a-001-rs-808857/

I masz za 108zł zestaw który bije na głowe stockowy cooler pod względem kultury pracy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to chłopie wrzuć sobie ostatni bios, bo on dopiero zaczął poprawnie wykorzystywać procesor. Wszystkie wcześniejsze są o d... potłuc. Po drugie jeśli drażnią Cię nagle wzrosty i spadki obrotów wiatraka, skonfiguruj go koniecznie ręcznie. Chodzi o to, żeby w przedziale 45-55 stopni pracował na jednych obrotach. I niech to będą większe obroty, jak mniejsze. Z resztą wejdź sobie w byle jaki program monitorujący temp i zobacz, jakie tam brzytwa mieć. Odpowiednio do odczytu skonfiguruj sobie obroty wiatraka. A w ogóle to dobrze było by go wymienić. Sorki, się uśmiałem się z Twojego pomysłu wymiany samego wiatraka... Składałeś sam ten komputer? Widziałeś radiator? Przecież to kawałek malutkiego aluminium i to przede wszystkim jego jest wina, że są takie wysokie temperatury...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Michikun napisał:

No to powiedz mi dlaczego na Cryorigu ludzie mają po 50 stopni z hakiem na 3600? ;)

Przy przeglądaniu neta? Całkiem możliwe...;) Gdzie to wyczytałeś?  Z tego co czytam, zmiana na jakiekolwiek inne chłodzenie niewiele albo nic nie daje. Małe cziplety nie są w stanie odprowadzić ciepła na ihs.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wysio

Masz całkowitą rację, ale jak to polski Janusz łudziłem się, że a nuż da się tanim sumptem

coś ugrać.

Jeżeli chodzi o ten radiator fabryczny, on jest mały i dlatego jest zajebisty:cieszy oko, jakoś nie mogę się przekonać 

do tych bydlaków które mi proponujecie(mam wizję, że cała płyta się pdo nimi zarwie, a gdzie tam trochę miejsca, przestrzeni Panie?)

Każdy bide klepie, więc ratuję się jak mogę, zwłaszcza że w kompter już spokojnie 4 koła włożyłem.

No ale cóż, chyba będe musiał wymienić całe chłodzenie tak jak piszesz, albo pić więcej melisy a mniej kawy :D

No ale przede wszystkim zmienię bios i poprubóję z tymi krzywymi.

Tylko gdyby mógł ktoś doradzić jak ta krzywą ustawić, może ktoś ma jakąś fotkę?

Da się to zrobić w Ryzen Master bo ja tam w ogóle nigdy nei działąłem i nie mogę się połapać?

W każdym razie dzięki za rady. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, B@nita napisał:

Przy przeglądaniu neta? Całkiem możliwe...;) Gdzie to wyczytałeś?  Z tego co czytam, zmiana na jakiekolwiek inne chłodzenie niewiele albo nic nie daje. Małe cziplety nie są w stanie odprowadzić ciepła na ihs.

samo czytanie to jest nic, jest mnóstwo testów tych procesorów na youtube, gdzie prezentowane są wykresy z temperaturami, wystarczy dobrze poszukać. Dla przykładu jak zobaczysz test Liptona na test-benchu gdzie sprzęt nie jest w budzie to nawet ten stockowy cooler podczas gry w Wiedźmina 3 śmigał na 60 stopniach. Dla porównania podczas testu wykonanego przez Kamila podczas gier na stocku w zamkniętej obudowie CPU podczas grania grzało się do 77 stopni. Widziałem test z CM Lite 120 gdzie temp podczas gier wynosiła 62 stopnie, jak na moje przy dobrej przewiewnej obudowie i konkretnym coolerze typu AC Freezer 34, Macho czy wspomniany Cryorig będzie git :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Michikun napisał:

samo czytanie to jest nic, jest mnóstwo testów tych procesorów na youtube, gdzie prezentowane są wykresy z temperaturami, wystarczy dobrze poszukać. Dla przykładu jak zobaczysz test Liptona na test-benchu gdzie sprzęt nie jest w budzie to nawet ten stockowy cooler podczas gry w Wiedźmina 3 śmigał na 60 stopniach. Dla porównania podczas testu wykonanego przez Kamila podczas gier na stocku w zamkniętej obudowie CPU podczas grania grzało się do 77 stopni. Widziałem test z CM Lite 120 gdzie temp podczas gier wynosiła 62 stopnie, jak na moje przy dobrej przewiewnej obudowie i konkretnym coolerze typu AC Freezer 34, Macho czy wspomniany Cryorig będzie git :)

Testy yutuberów i wiarygodność....daruj sobie.  Większość testów pokazuje tylko loterie z temperaturami w nowych ryzenach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wysio

Wrzuciłem najnowszy Bios od MSI:ogólnie tak jakby troszkę się poprawiło ale bardziej w kwestii spadku taktowania.

Wcześniej w idlu miałem  4,07Ghz, teraz mam ok 3,7 Ghz. Hałas jakby trochę mniejszy, ale i tak skakanie rpm wciąż jest(może mniej odczuwalne)

Ale dziwne bo robiłem cpu stress( różnie a to w occt, a to gdzieś indziej) i cpu nie mogło przekroczyć bariery 4Ghz podczas stresu.

No ale do rzeczy, pytanie o te ustawienia w Bios o których pisałeś.

Nie chciało mi się robić zdjęcia z BIosu i później komórka to ładować itd, dlatego na szybko spisałem co odszukałem.

Mianowicie jeżeli chodzi o zakładkę ADVANCED/HARDWARE MONITOR znalazłem takie ustawienia(myślę, że o to Ci chodziło):

 

 CPU FAN1 Smart FAN:          Enabled

 CPU FAN1 Fan type Select:   Auto Detect

 CPU FAN1 temeprature source select: CPU

 CPU FAN1  level1 temperature:              0

 CPU FAN1  level2 temperature:              20

 CPU FAN1  level3 temperature:              65

 CPU FAN1  level4 temperature:              70

 CPU FAN1 fan speed 1                             20

 CPU FAN1 fan speed 2                             20

 CPU FAN1 fan speed 3                             75

 CPU FAN1 fan speed 4                             100

 

Macie pomysły jak to pustawiać, żeby ustabilizowac pracę chłodzenia, ale nie kosztem wysokich temepratur?

Ktoś coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoki obrotów wiatraka można wyeliminować ustawiając odpowiednie jego obroty w zakresie temperatur, które procesor uzyskuje gdy nie jest obciążony. Więc proponuję ustawić:

level1 temp 0

level2 temp 60

level3 temp 70

level4 temp 80

fan speed1 50

speed2 70

speed3 80

speed4 100

Box jest słabo wydajny, dlatego na dzień dobry powinien mieć około 50% obrotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, RevWolt napisał:

Mam podobne skoki ale chłodzenie silientumpc Fortis 3 140. Też mnie to denerwuje, również muszę znaleźć złoty środek. 

To kup sobie zupełnie pasywne chłodzenie ;) Sam gigantyczny radiator.

Gdzieś widziałem na youtube, jak znajdę to dam linka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2019 o 21:31, Michikun napisał:

Opinia co do boxów na Ryzenach cóż... ten najmocniejszy (największy) boxowy cooler byłby spoko, ale wtedy gdyby został zastosowany na "słabszych" procesorach z mniejszą ilością rdzeni/wątków. Te coolery są spoko jak korzysta się z internetu czy ogląda film natomiast podczas grania nawet jeśli nie robią hałasu to nie odprowadzają ciepła tak jak powinny. Polecam kupno Arctic Freezer 34 eSports w wersji z jednym lub dwoma wentylatorami, będziesz miał cicho i chłodno :)

Michikun

Zaciekawiłeś mnie bardzo tym chłodzeniem.

Na morele jest za ok 140zł, wersja z jednym wentylatorem.

Black&White robił test tego chłodzenia w wersji z dwoma wiatraczkami, ale nie mogę jej nigdzie znaleźć.

A bym brał z dwoma, bo w testach wypadło mu, że to najcichsze chłodzenie i nawet wyprzedza dark rocki, fortisy i inne.

Masz może takowe czy tylko jakieś recenzje widziałeś? Nie wiesz może gdzie można kupić z dwoma wentylatorkami?

Edytowane przez astraldreamer84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacekk44 Dzięki.

Ogólnie już właśnie zdążyłem zamówić na hard pc wersje duo white, bo w morele aktualnie była dostępna wersja z jedynie jednym wiatraczkiem.

Do tego wziąłem sobie pastę thermall grizzly z morele i mam nadzieję, że będe zadowolony bo prawie 190 zł poszło ;)

 

Edytowane przez astraldreamer84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadzieję mieć możesz. Ja niestety zauważyłem, że mój radiator nie jest tak gorący, jakby miały wskazywać temperatury... Wychodziło by na to, że niezbyt dobre jest połączenie czapy.... A teraz zdejmować to ......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co wychodziło by na to, że AMD spier... w tak ważnej sprawie jak odprowadzanie ciepła.

W ogóle gdybym wiedział, że te chiplety się tak grzeją, to bym se wziął ryzen 3 1200 za dwie stówki i czekał

do przyszłego roku na 4 generację(a nuż zrobią coś w sprawie lepszego chłodzenia).

Ale to jest w sumie takie czekanie w nieskończoność, myślałem że 3600 będzie ideałem ale zawsze K... coś musi być nie tak.

gdzieś na youtube było, że tą pastę trzeba nakładać na kształt groszków punktowo w 3 miejscach, tam gdzie się najbardziej grzeje.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby koś był zainteresowany to:

W Advanced/Hardware Monitor ustawiamy:

 CPU FAN1 Smart FAN:          Enabled

 CPU FAN1 Fan type Select:   Auto Detect zmieniamy na i tu mamy do wyboru:

PWM

DC

(o ile dobrze  pamiętam, w każdym razie chodzi o to by wyłączyć Auto Detect).

PWM to niby wysokie stabilne ustawienie obr wentylatora rpm (często kręci się wokoł ok 1900rpm)

DC to ustawienie na niskie obroty wentylatora przy niewymagających zadaniach(idle, słuchanie muzyki, oglądanie filmiku na yt).

Szczerze polecam ustawić sobie tą opcję(DC) wszystkim co mają 3600 boxa na płycie MSI(oczywiście gdyby ktoś nie wiedział,

bo zapewne sporo osób o tym wie, tylko ja dopiero co to odkryłem).

Sporo wycisza w idlu a obroty rpm schodzą nawet do 900-1000 w idlu i średnio dobijają do 1200/1300 przy neiwymagjących zdaniach.

Oczywiście w grach normalnie buczy na 1900rpm.

Problem z tą opcją DC może być taki, że być najprawdopodobniej procek jest trochę mniej wydajny.

Sprawdzałem we furmarku/cpu-z/occt na obciążenieu/stresie  taktowanie niby podobnie jak w innych uswtaieniach biosu(pwm, czy auto detect) czyli przy 100% obciążeniu zegar dobija do ok 3,9Ghz(przynajmniej u mnie tak jest)

Natomiast w Cinebench R15 mój wynik w tej fukncji DC jest ciut gorszy niż pzoostałych( DC=17.09 punktów/pozostałe 17.15->17.25).

 

Ogólnie polecam sprawdzić tą opcję(osobom które nie wiedzą o niej a chcą większej ciszy) bo jest moim zdaniem zdecydowanie lepsza niż ręczne nastawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Mam pytanie, wrzucam je tutaj ponieważ kontynuuję wątek związany z moim problemem co do chłodzenia.

A więc.

Zakupiłem sobie Arctic Cooling Freezer 34 Esports Duo.

 

Mam z nim problem, powiem szczerze że większy problem z niż boxowym coolerem od AMD.

Cooler ma dwa wentylatorki które zamontowałem zgodnie z zaleceniem(tak mi się wydaje czyli obydwa w jednym kierunku, nie przeciwstawnie).

Razem z radiatorem przykręciłem chłodzenie do backlpate pod am4, a mó procesor to ryzen 5 3600.

Problem jest taki, że po uruchomieniu się windowsa 10 wentyltorki wskakują na maksymalne obroty.

Chwilę pózniej, gdy system już sdię ustabilizuje a użycie cpu wynosi ledwo góra 1% obroty wentylatorkó są nadal wysokie i wynopsza około 1500rpm.

Gdy uruchomię sobie youtube i wrzucę zaledwie jeden filmik w jednej karcie to znów nagłe buczenie i rozkręcanie się do 2000 rpm.

Podobnie z temepraturami:równie wysokie czyli średnio w idlu 65-70 stopni.

Włączyłem na chwilę stress test i dobiło do 90 stopni i musiałem wyłączyć bo chyba by się system zrestartował.

Ogólnie na pewno coś jest nie tak, tylko pytanie co?

Co mogłem źle zamontować?

Dodam, że radiator jest przykręcony na 3 śrubki, bo jedna za cholerę nie chce wejść(no nie mogłem jej nawet lekko nakręcić bo płytka przeszkadzała).

Ale radiator wygląda tak jakby trzymał się stabilnie.

Ktoś coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiator musi być przykręcony równo na wszystkie cztery śruby. Nie może być na trzech, bo nie będzie miał idealnego styku mimo, że może się wydawać, że leży dobrze. Musisz pokombinować. W IDLE powinieneś mieć około 40 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. U mnie bylo tak : Przerzuciłem się z Rayzena 3 1200 na Ryzena 5 2600x. Na starym procku było wszystko ok - wentylator chodził cicho. posiadam chłodzenie Arctic Freezer Xtreme. Gdy wsadziłem nowego procka wentylator zaczoł szaleć, gdy tylko procesor troszke został obciążony wskakiwał na wysokie obroty np. otwarcie strony internetowej. Myślałe na początku że chlodzenie padło i włożyłem boxowe od AMD chłodzenie i nadal to samo.Pozmianie na tryb cichy w biosie nic nie dawało rezultatów. Pomogło wgranie starszego biosu płyty głównej. Posiadam płyte od Gigabyta GA-A320M-S2H. Miałem wgrany najnowszy bios F50 po zmianie biosu na F20 problem ustał. pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...