Skocz do zawartości
Akavir

Mini/Micro PC jako centrum multimedialne

Rekomendowane odpowiedzi

Szacowna Społeczności,

Chciałbym prosić o radę w budowie mini/micro ITX. Moim celem jest centrum audio-video-gry do salonu z jak najmniejszą "budą" ale z pewnymi założeniami:

1. Chciałbym tam mieć kartę graficzną Sapphire Radeon RX 5700 XT Nitro (albo podobną/lepszą - jeśli będzie droższa ale będzie mniejsza albo cichsza to do rozważenia)

2. Chciałbym tam mieć kartę dźwiękową Asus XONAR Essence STX II (lub podobną / lepszą) co wiąże się z 2 slotami PCI na płycie głównej

3. Chciałbym tam mieć czytnik Blu Ray.

Jeszcze będzie to wymagało ode mnie analizy jak to wszystko podpiąć i zagłębienia się w tematykę audio, wzmacniaczy igłośników (która sama w sobie jest rzeką - wszelkie rady mile widziane) ale clue programu jest takie, że chciałbym w jak najmniejszej budzie zmieścić powyższe komponenty i dobry procesor.

Czy jest jakieś równanie opisujące max wymiar karty graficznej w danej obudowie? Czy jest to jakiś parametr na stronie producenta nie widoczny w sklepie?

Biorę pod uwagę obudowy:

- SilverStone SG11B (SST-SG11B)

- Fractal Design CORE 500 (FD-CA-CORE-500-BK)

- Chieftec CI-01B-OP

- Cooler Master Elite 130 (RC-130-KKN1)

Generalnie testowo złożyłem takie coś: zestaw + karta dźwiękowa Asus XONAR Essence STX II i moje pytanie brzmi:
Czy można lepiej? Czy jest jakaś płyta główna, która jest mniejsza, ale ma dwa sloty PCI (GPU + Sound)? Jakaś lepsza obudowa?

Wszelkie, także generalne rady co do pomysłu bardzo mile widziane.

Pozdrawiam i dziękuję z góry za rady,

Akav

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

Jeżeli zależy Ci na karcie dźwiękowej na PCI-E, powinieneś skupić się na mATX. Polecam najpierw zdecydować się na konkretny model obudowy, później pomyśleć nad płytą główną, GPU, zasilaczem, chłodzeniem, tak żeby wszystko się pomieściło i było w stanie utrzymać rozsądną temperaturę.

Co do komponentów, karta z chłodzeniem typu blower to podobno dobry wybór do małej obudowy ze względu na to, że nie rozwiewa powietrza dookoła, czym niepotrzebnie podgrzewałaby siebie i wszystko wokół. Oczywiście przy braku odpowiedniego obiegu powietrza. Czy będzie cicho raczej musisz przekonać się sam. O reszcie podzespołów trudno mi się wypowiedzieć, ponieważ ze względu na nieopłacalność wymiany zatrzymałem się na Haswellu ;) Ceny nowszych części dopiero teraz zaczynają jakoś wyglądać, poczekam aż intel pokaże 10gen :) Ogólnie jeżeli nie jesteś pewien, czy dana część zmieści w obudowie, najlepiej poszukać w internecie zdjęć zestawu z daną obudową i częścią.

Kiedy przeczytałem o niewielkiej obudowie ze slotem 5,25" na myśl od razu przyszedł mi Bitfenix Prodigy M. Moim zdaniem wygląda świetnie, poza tym myślę, że spełnia twoje wymagania. Ogólnie moje marzenie o niewielkim komputerze gamingowym zaczęło się w momencie, kiedy zobaczyłem zestaw z wersją ITX tej obudowy w jakimś media markcie kilka lat temu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mini / mikro w obudowie o głębokości 50cm i wysokości 40cm - trochę takie pomieszanie pojęć :) (taka obudowa jest po prostu spora)

Przykładowo u mnie wygląda to jak na fotce (tyle że zadowoliłem się GTX1660 i sześciojajecznym i5-8400), obudowa ma 35x30x16cm i uważam, że jest i tak za duża... :)

4983973300_1561040363.jpeg

 

Skoro chcesz mieć grafikę + osobno dźwięk na PCIe + napęd 5.25" to nie szukaj żadnego mini/mikro, tylko po prostu normalną obudowę mATX, gdzie wejdzie i długa k. graficzna, i spore chłodzenie na procesor. Przy okazji będzie taniej niż "miniaturka" ;)

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, rzymo napisał:

Mini / mikro w obudowie o głębokości 50cm i wysokości 40cm - trochę takie pomieszanie pojęć :) (taka obudowa jest po prostu spora)

Przykładowo u mnie wygląda to jak na fotce (tyle że zadowoliłem się GTX1660 i sześciojajecznym i5-8400), obudowa ma 35x30x16cm i uważam, że jest i tak za duża... :)

4983973300_1561040363.jpeg

 

Skoro chcesz mieć grafikę + osobno dźwięk na PCIe + napęd 5.25" to nie szukaj żadnego mini/mikro, tylko po prostu normalną obudowę mATX, gdzie wejdzie i długa k. graficzna, i spore chłodzenie na procesor. Przy okazji będzie taniej niż "miniaturka" ;)

 

Cześć,

Co ta za buda? głębokość to 30 cm ? Zasilacz to ATX ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, rzymo napisał:

Model to UMX1 Plus. Występuje pod markami Cooltek i Jonsbo.

 

Tak, zasilacz wchodzi zwykły ATX, dedykowana do płyt ITX, u mnie siedzi niepełny mATX.

Podziękował !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...