Skocz do zawartości
sansei79

Ryzen, mobo, ram, psu do 3000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich :)

 

Co kupić za ok 3000 pln?

Na razie myślę o:

- Ryzen 3600

- płyta główna - TANIA (tak wiem, u AMD to trochę niemożliwe obecnie), z dwoma szybkimi M.2 oraz z chłodną konstrukcją VRM

- 2 x 8GB RAM 3733 CL16    (ew. 3600 MHz) - w sumie trochę obojętne, aby ram nie hamował platformy

- zasilacz 500W+

 

Mam komputer z i5-2500K i padła mi płyta główna. Widząc że na alledrogo płyty Z77 są wszystkie albo uszkodzone albo absurdalnie drogie, sądzę że pora na upgrade komputera.

Z tego co widzę to obecnie w mainstream rządzi AMD Ryzen, a Intel przez kłopoty z produkcją ma wywindowane ceny. OK - wobec tego skupiam się na platformie AMD.

 

Mam obecnie:

- grafikę MSI Radeon 480 Gaming X 8GB - więc szybszy CPU nie wydaje mi się potrzebny (no może do CIV VI).

- chłodzenie CPU Thermalright Macho - zostaje.

- obecny PSU to Thermaltake ATX SMART 530W 80+ ale ma już kupę lat i jest to model z czasów gdy stabilne ultra-niskie napięcia dla CPU nie były tak potrzebne jak teraz przez co czasem komputer zamiast wstać ze stanu uśpienia to się resetował. Stad sądzę że powinienem kupić nowy - ale jak ktoś mi powie że Ryzen nie potrzebuje tak niskich napięć jak Sandy Bridge to mógłbym trochę zaoszczędzić :)

 

Mój obecny koszyk: https://www.x-kom.pl/lista/aadsblt4p

 

Ciekaw jestem Waszych propozycji. Zamówienie pewnie złożę w weekend - sklep dowolny, ale powyższy ma dobrą szukajkę płyt po liczbie M.2.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie nie idź tą drogą, pamięci ci w zupełności wystarczą takie.

https://www.x-kom.pl/p/265068-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-3200mhz-viper-4-cl16-2x8gb.html

a pewnie jak dobrze się porozglądasz to znajdziesz i taniej jakieś 3200MHz z CL16.

co do płyt głównych to na dwoje babka wróżyła możesz wziąć jedną z serii ASUS TUF na B450 i zrobić aktualizację biosu albo kupić którąś od MSI na B450 z dopiskiem MAX. No i oczywiście możesz również dołożyć do chipsetu X570 - tutaj polecana jest również płytka od Asusa z serii TUF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za info o cashbacku płyt X570 Asusa! Są one obecnie sporo droższe od konkurencji ale cashback to pięknie zrekompensuje, natomiast z tego co się orientuję mają najlepszą konstrukcję (śmieszne trochę bo B450 wyszło im najgorzej).

Co do RAMów 3200 MHz to test na PurePC pokazał że traci się 10% ogólnej wydajności komputera w stosunku do RAMów 3733MHz - więc z jednej strony 200pln w kieszeni ale akurat za 200pln w żaden sposób 10% się nie uzyska (tzn. lepsze CPU są dużo droższe, grafika to samo). Kwestia doboru dobrych, nie przegrzewających się pamięci 3733 to już inna kwestia.

Płyty B450 - nie znalazłem takiej co ma dwa szybkie gniazda M.2 :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramy zawsze możesz spróbować podkręcić. Ewentualnie zaoszczędzone 200zł dołożyć do procka i kupić Ryzena 5 3600X ;) i jeszcze dostaniesz grę do wyboru między "The Outer Worlds" a "Borderlands 3".
Kurde, że ja się tak pospieszyłem ze składaniem swojego zestawu i nie poczekałem półtora miesiąca :(

Edytowane przez Jacekk44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ładować kasę w szybkie pamięci i procesor z X w nazwie. Można zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na np pojemniejszy i szybki dysk M.2. 3600X jest nieadekwatnie droższy od zwykłego 3600. A pamięci wystarczą 3200 i jest niemal pewne, że pójdą na 3600 MHz. Trochę za dużo testów się naczytałeś, które niepotrzebnie mącą w głowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to rezygnuję z RAMów 3600MHz na rzecz wolniejszych ale o 200pln tańszych - HyperX Viper 3200MHz (producent te same radiatory daje też na pamięci 3733MHz więc jest dobra szansa na udane OC)

Płytę np wezmę Asus X570 TUF Gaming Plus za 800 pln  - 155 pln cashback :)

Może ktoś jeszcze mi podpowie jaki zasilacz wziąć i czy powinienem wymieniać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...