Skocz do zawartości
rudy 102

Zmiana/Upgrade i5-2500k tylko na co?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nadszedł czas na zmianę dość leciwej już specyfikacji.

 

Mam:

i5-2500k

AsRock P67 Pro3

RX 480 8GB

Ram 16GB

 

Nie gram jakoś dużo, na co dzień internet i filmy (zmiana raczej hobbistyczna :D )

 

Mam serię pytań

1. Procesor: Intel Core i5-9400F vs AMD Ryzen 5 3600 vs Intel Core i5-9600KF

Czytam w kółko o tych procesorach i chyba skłaniam się ku Ryzenowi. Czy słusznie?

2. Grafika: Palit RTX 2060 Super Dual vs  Sapphire Pulse Radeon RX 5700

Czytam, że AMD się grzeje...

Jaka płyta główna to ogarnie? Czy płyty z zestawów sugerowanych (AMD - MSI B450-A PRO, INTEL - MSI Z370A-PRO) będą optymalne?

Ram mam zamiar kupić z zestawów sugerowanych

Co z chłodzeniem procesora? Jakieś sugestie, bo propozycji jest b. dużo.

Resztę gratów zostawię (zasilacz: be quiet! Pure Power BQT 530W - mam nadzieję, że da radę; dyski, monitor itp.)

Czy coś się jest w stanie diametralnie zmienić w perspektywie miesiąca, dwóch (ceny, jakieś premiery?)?

Z góry dziękuję za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz tam jakiś dysk SSD? Jeśli nie to zakup takiego na nvme znacznie się opłaci - wpłynie na komfort użytkowania całego PCta.

Jaki masz monitor? Jeśli masz monitor Full HD i nie zamierzasz go zmieniać w najbliższym czasie to spokojnie możesz wybrać i5-9400F i dorzucić ciut kasy do tego, żeby wziąć GPU z dobrą kulturą pracy (np. MSI RTX 2060 Super Gaming). Płytę do tego np. Gigabyte B365M AORUS ELITE i jakieś pamiątki 2x8GB 2666Mhz.

Niezależnie od wyboru procka polecam jako chłodzenie Arctic Cooler 34 eSports Duo. Mega cichutki, wydajnie odprowadza ciepło z procesora, no i w opakowaniu od razu ma również solidną pastę termoprzewodzącą.

Nie napisałeś nic na temat obudowy. Z ciut droższych coś takiego: Fortron CMT230 B Mid Tower, natomiast z tańszych Modecom Oberon Pro.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk SSD jest: Samsung 970 EVO (500MB), tak że chyba zmieniał nie będę

Obudowa:  Fractal Design Define R4, tak że zostaje

Monitor: EIZO 2450 (FHD) - też zostaje

 

A czym się różnią płyty:

MSI B450-A PRO

MSI B450-A PRO MAX

 

Czy ta druga to rev 2.0? i czemu jest tańsza?

Edytowane przez rudy 102

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Michikun napisał:

To czemu w polecanych zestawach jest zwykłe B450, a nie MAX?

Edytowane przez rudy 102

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Michikun napisał:

Niezależnie od wyboru procka polecam jako chłodzenie Arctic Cooler 34 eSports Duo.

 

Dają ci jakąś prowizje z tej firmy?? Wszędzie ludziom wciskasz te wentyle....

rudy@ bo zwykłe są wycofywane na rzecz maksów z pojemniejszą kością. Takie dymanie klienta przez emesaj...można?

Cytat

Czytam, że AMD się grzeje...

 Jednym się grzeje innym mniej, loteria procesorowa :) Procki mają problem z odprowadzenie ciepła z małych czipletów, pewno to ogarną (albo i nie) w kolejnej generacji.

Zanim zdecydujesz się na r 3600 poczytaj dokładnie o tym jak ta platforma "działa"...chcesz spokoju kup intela. 

Taki 9400f w parze z płytą na z390 i szybkimi pamięciami(3200) spokojnie starczy do gier.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zmienialem platforme z Z87 + i5 4690k + DDR3 na cos nowszego

Padlo na Ryzena 2600, plyte na B450 i 16 GB DDR4. Calosc chodzi bez zadnego problemu, wszystko zaskoczylo od pierwszego razu, stabilnie, OS szybko sie uruchamia, na w/w Intelu mialem podobne temperatury jak teraz na AMD.
Ryzen 2600 jest obecnie bardzo dobrym wyborem jak chodzi o wydajnosc do ceny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabiorę temat tylko w sprawie chłodzenia procka. Arctic freezer 34 eports duo (też chce go kupić niedługo) -cena z wysyłką około 165zl. Temperatury wg testów na YT i benchmarków na stronach www są o 1st wieksze niż na bq dark rock pro 4 (400zl) i około 1.5-2st od noctua nhd15 (400-500zl). Czego chcieć więcej? Na prawdę B@anita dziwisz się że kolega Michikun go poleca? Black na YT też go poleca. Co lepszego znajdziesz w tych pieniądzach? Jakieś śmieci z silentium pc? Daj spokój. Do tego pasta thermal grizzly kryonaut i jest lodowka na procku. Swoją drogą rudy102 mam identyko kompa sprzed 5-6 lat. Zamieniać chcę za jakiś miesiąc -dwa na ryzen 3700x, dlatego będę śledził ten temat. Michikun szacun za to że udzielasz się w 90% tematów i pomagasz ludziom w doborze kompa. Niedługo się do ciebie zgłoszę po pomoc. Pozdro.

  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale do czego ten kolos? Do chłodnego 9400f czy r3600? W drugim przypadku zmiana chłodzenia nie wpływa znacząco na obniżenie temperatury bo te procki są zwyczajnie skopane pod tym względem.

RaaDeek@, zarówno black jak i michikun "pracują" dla x-komu...także tego....marketing panie, marketing! A ten z tego sklepu na tutejszym forum jest wręcz obrzydliwie nachalny do tego stopnia, że niektórzy wręcz głupieją. A wystarczy wejść choćby na ceneo by się przekonać, że można kupić taniej.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio słyszałem, że pracuję dla morele, teraz już dla xkomu? :)

ps: zwykle jak podrzucałem linka do tego coolera to do sklepu hardpc bo tam był najczęściej najtaniej.

Na 9400F wystarczy wersja z jednym wentylatorem, ale różnica w cenie jest tak mała, że myśląc o przyszłości zawsze lepiej dopłacić do tej z dwoma wentylatorami.

@borsuczy_król zapoznaj się najpierw z testami tego Arctica, a potem porównuj do ""śmieci" z SilentiumPC" jak to ująłeś.

Dlatego wrzucam ten cooler i go sugeruję bo wypada lepiej nie tylko od Fortisa, ale i od Grandisa, a w dostępnych w sieci testach można również zobaczyć, że prezentuje ten sam poziom co Macho czy Mugen, więc po co przepłacać? cena/jakość to najlepszy wybór, zwłaszcza jak się trafi na promce za 120zł to już wg. mega cena :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaoszczędziłeś na procku akurat na lepsze chłodzenie :)
Ja mam dużo starszą wersję tego: https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-thermalright-macho-rev-b-517031/ i sobie bardzo chwalę, ale to proponowane przez @Michikun też wygląda na całkiem porządne.

Edytowane przez Jacekk44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam msi gaming plus max + ryzen 5 3600 + msi rtx 2060 super ARMOR OC 8GB + seasonic focus plus 550W + crucial 16GB. Zdecydowałem się na geforce, bo lepiej sobie radzi w Fortnite jak radeon, dodatkowo jest nowy CoD w zestawie - premiera 25 października. Polecam ten zestaw, oczywiście z jakimś SSD, ja mam jeszcze z poprzedniego kompa na SATA :)

Bios fabryczny z mobo przyszedł w miarę ok, ale nie mogę timingów ram zmienić na niższe, bo nie ustawia tego. Czekam jeszcze na jakiś nowszy bios, a jak się szybko nie pojawi, to zmienię na ten wrześniowy, który obniża vcore ryzena do max 1,35V, bo teraz potrafi zabrać 1,40V, ale to oczywiście można manulanie zmienić. Ryzen nie ma też busta do 4,2Ghz, co jest prawdopodobnie  z biosem związane. Z tego co pamiętam, to ten wrześniowy już to poprawia, bo i temp spadnie oraz lepsze "zarządzanie".

 

P.S. ASRock P67 Pro3 oraz i5-2500K  też mam, a procek @4,9Ghz:) Dobry gust masz ^^

Edytowane przez RomperZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sprawa czy mój siedmioletni zasilacz da radę?

be-quiet-pure-power-bqt-530w

Czy lepiej i bezpieczniej kupić nowy, zwłaszcza do dość prądożernych bebechów?

Zatem zestaw kształtuje się następująco:

1. Procesor: pewnie Ryzen 5 3600 (miał być 3600X, ale sferis mnie oszukało), nawet chłodzenie już mam :( - od niego się zaczęło, bo się wahałem między Intelem, a AMD)

2. Płyta główna: MSI B450-A PRO MAX

3. Grafika: SAPPHIRE Nitro+ Radeon RX 5700 XT (tu się jeszcze waham, bo rozważam RTX 2060 Super)

4. RAM: Patriot Viper 4, DDR4, 16 GB

Dyski, obudowa, karta muzyczna zostaje

 

 

Edytowane przez rudy 102

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...