Skocz do zawartości
mikkepl

MSI X470 problem z XMP

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Nadszedł ten dzień, w którym w końcu wymieniłem swoją starą i5-2500K. Wybór padł na Ryzen 7 3700X, MSI X470 Gaming Plus Max oraz pamięci Patriot Viper 4, DDR4, 16 GB,3400MHz, CL16 (PV416G340C6K). Po złożeniu komputera pierwszą i w sumie jedyną rzeczą, którą chciałem ustawić w BIOS to włączenie profilu XMP. Niestety już tu pojawił się problem ponieważ po włączeniu XMP komputer nie chce się uruchomić, wentylatory się kręcą ale niestety nie ma sygnału na monitor. Po restarcie BIOS do ustawień fabrycznych komputer się uruchamia, pamięci taktowane są fabrycznie na 2133MHz. Po kilku testach odkryłem że profil XMP mogę włączyć pod warunkiem że wpięta jest tylko jedna kość RAM i dokładnie tylko w ostatni slot na płycie głównej. Jeżeli jest wpięta w inny niestety komputer nie chce się uruchomić. Nie mogę włączyć profilu XMP przy wpiętych 2 kościach w płytę (w różnych kombinacjach na slotach), manualne ustawienie 3400 MHz i stałego napięcia 1.35V również nie pomaga. Dodatkowo przy uruchamianiu pojawia się 3-krotny długi sygnał dźwiękowy i komputer nie chce się uruchomić. Czy coś jeszcze powinienem ustawić w BIOS aby móc skorzystać z XMP czy powinienem pakować płytę i oddać do wymiany na nową? Dodam że mam wgrany najnowszy BIOS z 19.09.2019. Nie wiem już na czym może polegać problem, może ktoś miał podobny objaw i poratuje mnie jakimś pomysłem lub radą?

 

Z góry wielkie dzięki :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, wysio napisał:

Mam gorszą płytę tej firmy i takich cyrków nie miałem. Ewidentnie płyta jest wadliwa. Kości sprawdzałeś obie pojedynczo w tym jednym slocie?

 

Tak obie kości sprawdziłem w tym jednym slocie i nie ma żadnego problemu, komputer wstaje bez problemu.

Dodam jeszcze że wg. mnie za dużo czasu mija od wsciśnięcia guzika Power do pojawienia się jakiegokolwiek sygnału na monitorze (ponad 15 sekund). Miałem już kilka zestawów w różnych konfiguracjach, ale nigdy nie było tak, ze po naciśnięciu guzika Power muszę tak długo czekać na jakikolwiek sygnał na monitor i zastanawiać się czy na pewno się komp właczył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

Złożyłem prawie identyczny zestaw niedawno z tą różnicą, że płyta to asrock x470 master sli (więc chipset ten sam), a patrioty 3600 viper.

Miałem identyczne objawy jak ty. Niestety długie oczekiwanie na boot jest normalne, może się to poprawi z nowymi aktualizacjami bios (zobacz artykuł na głównej).

Co do pamięci, u mnie udało się odpalić 3200MHz po aktywowaniu profilu XMP i zjechaniu z czestotliwoscia nizej. Wczesniej tak jak u ciebie 2133 tylko po resecie biosu. Co ważne pamieci musza byc u mnie w slotach A2 i B2 żeby to działało (sprawdź swój manual do mobo). Na 3400 po podbiciu napięcia udało mi się nawet odpalić windowsa, ale stress test wywalał błędy. Na 3200MHz katowane 12h bez błędów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...