Skocz do zawartości
tw_psycho

Monitor >30" 21:9 do pracy (pisanie skryptów) i oglądania flimów

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

zastanawiam się nad wyborem monitora, który zastąpi leciwą iiyamę 24". Potrzebuję czegoś głównie do pracy jako podpięcie do laptopa - analiza danych, tj. pisanie skryptów, generowanie wykresów, często muszę mieć mnóstwo otwartych okien, w związku z tym zależy mi na dużej powierzchni roboczej. 

Drugim zastosowaniem będą filmy, ale to raczej okazjonalnie. 

Czy moglibyście mi coś polecić? Kwota - właściwie to nie wiem ile trzeba na taki dać, ale zakładam że moje wymagania nie są wygórowane, więc pewnie między 1000 a 2000zł powinienem się zmieścić ;)

Dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam
Tomasz

Edytowane przez -Paluch-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
zastanawiam się nad wyborem monitora, który zastąpi leciwą iiyamę 24". Potrzebuję czegoś głównie do pracy jako podpięcie do laptopa - analiza danych, tj. pisanie skryptów, generowanie wykresów, często muszę mieć mnóstwo otwartych okien, w związku z tym zależy mi na dużej powierzchni roboczej. 
Drugim zastosowaniem będą filmy, ale to raczej okazjonalnie. 
Czy moglibyście mi coś polecić? Kwota - właściwie to nie wiem ile trzeba na taki dać, ale zakładam że moje wymagania nie są wygórowane, więc pewnie między 1000 a 2000zł powinienem się zmieścić ;)
Dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam
Tomasz
Witam,
jeżeli chcesz podłączyć do laptopa to raczej coś w rozdzielczości 1920 na 1080. Biorąc w tej rozdzielczość coś większego np.27 cali trzeba liczyć się z tym że będzie mała pikseloza . Drugą sprawą to jaką masz kartę w laptopie. Może być tak że przy wyższej rozdzielczości karta nie wyrobi.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje lepiej brać 31,5" tym bardziej, że na 21:9 jak sobie włączysz seriale to będziesz miał po bokach duże czarne pionowe paski i z dvpy to wygląda...

Najtaniej:

https://www.morele.net/monitor-aoc-q3279vwfd8-4671262/

a tutaj coś jakbyś jednak w przyszłości zmieniał sprzęt i myślał o graniu

https://www.morele.net/monitor-aoc-cq32g1-4144143/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laptop to Dell Vostro 5568, z i5 i grafiką Intel HD 620 - z tego co czytałem, to obsługuje 4K ;)
Opcja 21:9 mi się podoba, zwłaszcza, że często mam otwarte dwa okna pół na pół ekranu...
Jednym słowem nie poszalejesz. Polecam zostać przy starym monitorze i zbierać kasę na lepszą jednostkę. Do tego monitora co polecał kolega to min. GeForce GTX GTS 2070 i wyższe modele karty graficznej. Jestem wiele artykułów w internecie na temat kart i monitorów jak i rozdzielczości.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje lepiej brać 31,5" tym bardziej, że na 21:9 jak sobie włączysz seriale to będziesz miał po bokach duże czarne pionowe paski i z dvpy to wygląda...
Najtaniej:
https://www.morele.net/monitor-aoc-q3279vwfd8-4671262/
a tutaj coś jakbyś jednak w przyszłości zmieniał sprzęt i myślał o graniu
https://www.morele.net/monitor-aoc-cq32g1-4144143/
 
Zgadzam się w %. Jednak bym zbierał kasę i zainwestował w lepszego laptopa.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypominam, że OP będzie wyświetlał pulpit, programy tekstowe i oglądał filmy.
Skylake wspiera sprzętowo H.264 i HEVC, więc spokojnie może brac zarówno monitor 4K jak i 2560x1440. Wszystko będzie śmigać. Co lepiej wybrać to już pytanie co woli.
-Jeśli korzysta z dwóch okien obok siebie, które potrzebują sporo szerokości no to 21:9,
-Jeśli dwa okna, które potrzebują głównie wysokosći to 16:9,
-Jeśli dużo kwadratowych okien to 16:9, 4K lub 2560x1440,
-Do filmów 16:9.
Trzeba pamiętać, że laptop ma też swój ekran i tam też coś można wrzucić.

144Hz w tym zastosowaniu da jedynie przyjemniejsze przejścia okien i ruch kursora, za darmo fajnie, ale dopłacać, meh... Upłynniania wideo do 144Hz nie użyje bo ma dość słabe iGPU i procek. Stąd też 75Hz wystarczy. Dopłacanie do 144Hz w tym przypadku nie ma sensu.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.10.2019 o 15:56, dabrowski20 napisał:

Zgadzam się w emoji817.png%. Jednak bym zbierał kasę i zainwestował w lepszego laptopa.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

Nie rozumiem... Jeżeli obsługuje daną rozdzielczość, a ja zamierzam wyświetlać albo okna przeglądarki albo konsolę do pisania, ew. netfliksa (czyli też przeglądarkę) lub mkv (w rozdzialce FHD, wyższych rozdzielczości nie mam), to po co mi lepszy sprzęt? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem... Jeżeli obsługuje daną rozdzielczość, a ja zamierzam wyświetlać albo okna przeglądarki albo konsolę do pisania, ew. netfliksa (czyli też przeglądarkę) lub mkv (w rozdzialce FHD, wyższych rozdzielczości nie mam), to po co mi lepszy sprzęt? 
W tym przypadku faktycznie wystarczy to co masz.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to teraz temat trochę się temat wyklarował. 

W dniu 26.10.2019 o 19:00, Nemayu napisał:

(...)
-Jeśli korzysta z dwóch okien obok siebie, które potrzebują sporo szerokości no to 21:9,
(...)

144Hz w tym zastosowaniu da jedynie przyjemniejsze przejścia okien i ruch kursora, za darmo fajnie, ale dopłacać, meh... Upłynniania wideo do 144Hz nie użyje bo ma dość słabe iGPU i procek. Stąd też 75Hz wystarczy. Dopłacanie do 144Hz w tym przypadku nie ma sensu.

 

Potrzebuję monitora 21:9 powyżej >30". Pojawiła się propozycja:

W dniu 26.10.2019 o 14:48, tesel napisał:

jeżeli lapek ogarnia to tylko coś 4K warto brać

choć do filmów to może coś 21:9 [do pracy też by pasowało] może coś w tym stylu https://www.morele.net/monitor-iiyama-xub3493wqsu-b1-5939380/

 

Myślę, że jest OK, ale czy może coś jeszcze innego do porównania możecie polecić? ;)

 

Pozdrawiam
TW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do mieszanego zestawu (laptop służbowy - intel plus jakiś marny radeon) i swojego desktopa kupiłem nowego (przynajmniej na naszym rynku) Xiaomi Mi Gaming Curved display - po ustawieniu kolorów tak żeby dało się czytać sprawdza się dobrze. Jedynie brak jakiegoś przełącznika wejść przy 2 aktywnych by się przydał. Ale można łączyć lub dzielić z jednego kompa ekrany - choć ja stosuje tylko albo/albo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Yorick napisał:

...po ustawieniu kolorów tak żeby dało się czytać sprawdza się dobrze. ...

Mógłbyś dodać coś więcej? Jak zachowuje się ten monitor przy standardowych czynnościach z tekstem? Np. czy przy przesuwaniu okna z tekstem tekst bardzo się rozmywa? Czy czcionki są wyraźne, nie "ucięte" na białym/czarnym tle (pytam bo wspominałeś o czytaniu)? Sam rozważam m. in. ten monitor, który wykorzystywałbym w 80% do pracy (programowanie, czyli kolorowy tekst) i 20% do gierek (głównie "stare" competetywne gierki: COD4 promod, Quake-i, Valorant). 

W związku z tym drugim, czy mozna na nim ustawić "pixel perfect" rozdzielczość full-hd (lata przyzwyczajeń)? Bez żadnego skalowania, tak by tylko te ~2 mln pikseli na środku były wykorzystywane. Zależy mi na tym, bo monitor ma podobne ppi co mój obecny, także coś takiego było by idealne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeskoczyłem w TV 4k 49" i fotela (mój desktop) i Zanbook-a HP ZBook 14u G6. Oba maja niezłe ekrany - laptop stoi obok i Xiaomi jest jeszcze troche do dopicowania w desktopie / dokumentach - jeszcze muszę powachlować ustawieniami albo zlecić kalibrację, ale jest nieźle. do exceli itp baaardzo dobry. Czyta się spoko, tylko nie ma podświetlenia z tyłu i wg mne jest ono konieczne w ciemniejszym pokoju. Odbicia, a w zasadzie ich brak naprawdę ok. Z bliska (~60 cm) leciutko na jasnym tle można zobaczyć lekką zmianę kolory brzegów - ale >=10 cm dalej efekt znika - można to obserwować na stronahc z jasnym tłem ustawionych centralnie. Przy pracy i graniu nie widać. Nie bawię się w żadne rescalingi więc tu nie bardzo pomogę, an pierwszy rzut oka nie ma czegoś takiego w menu, Ale ze względu na ppi i tak nie było by to to samo - obraz byłby mniejszy (zakładam ze to 1080p):

PPI: za https://www.sven.de/dpi/

Twój stary: Display size: 20.92" × 11.77" = 246.12in² (53.13cm × 29.89cm = 1587.9cm²) at 91.79 PPI

Xiaomi: Display size: 31.36" × 13.13" = 411.76in² (79.66cm × 33.35cm = 2656.48cm²) at 109.68 PPI

wic około 19% gęściej - bez żadnego sensu. Chyba przekombinowujesz ? Żeby było jasne - wie wychwalam nie wiadomo jak tego Xiaomi - jest dobry, wygląda nieodpustowo i chyba ma dobrą kontrolę jakości (bez backlight bleeding, który z loterią w dobrej klasy monitorach jest wg mnie słaby) - ale UWQHD już tak. Tak czy inaczej brałbym zdalnie wykorzystując 14 dni na zwrot w przypadki niedoskonałości. U mnie pierwszy strzał trafiony - czego i innym polecam.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...