Skocz do zawartości
myk

G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16 na płycie Gigabyte X570 I AORUS PRO WIFI

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem Ryzena 3700X, płytę Gigabyte X570 I AORUS PRO WIFI i pamięci G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16 (F4-3600C16D-16GVK). Pamięci są opisane w QVL jako przetestowane i kompatybilne przez obu producentów.

Na biosie dostarczonym z płytą i ustawieniach XMP komputer działał niestabilnie. Zrobiłem update biosu do najnowszej wersji f6b i komp zaczął działać jeszcze gorzej, zwiecha po minucie od uruchomienia itd. Po ustawieniu domyślnych podstawowych ustawień pamięci na 2133 MHz komp pochodził bez problemu w benchmarku heaven przez godzinę.

Dlatego mam pytanie, jak podejść do tego problemu? Zwiększać taktowanie idąc od 2133 czy zmniejszać od 3600? Na co innego jeszcze zwrócić uwagę? Będę wdzięczny za każdą rozsądną sugestię.

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale z pamięciami nieraz jest tak , miałem to samo z G.Skill 3200 CL15 ( GVK ), że musiałem sam ręcznie timingi wpisać by się ustabilizowały :(

Najlepsze jest to , że przepisałem timingi domyślne ( a CL dałem 16 - koniecznie parzyste przy AMD ; przy 14 musiałem dźwigać napięcie ) i problemy z resetami i niestabilnością zniknęły -lecz podkręcać się nie chciały wcale ( a to były B-Die ) ... Teraz załadowałem Cruciale 3000 CL15 ( 32 GB ) 2 Duale i śmigają spokojnie na 3600 przy 1,35 [V] ;) 

Edytowane przez Phill76
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za sugestie co zrobić.

 

Historia skończyła się pozytywnie. Ustawiłem w biosie ręcznie taktowanie na 3600 i timingi 15-15-15-36, które odczytałem z Thaiphoon Burnera z Minimum Timing Delays dla moich pamięci. Co ciekawe HWiNFO pokazuje je natomiast jako 16-15-15-36, także jeszcze coś tam poprzestawiam jak wrócę z pracy do domu. Niemniej komputer wczoraj chodził normalnie, przeszedł bez zająknięcia benchmark Heaven, 20 minut w AIDA64 i dwie godziny w PUBG.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...