Jump to content
Sign in to follow this  
Thomas99PL

Nowy Komputer nie chce się włączyć. Pomocy.

Recommended Posts

Mój komputer :

1. Procesor AMD RYZEN 2700X

2. Płyta główna MSI X470 GAMING PLUS MAX

3. Pamięć RAM HyperX 16GB 3200MHz Predator Black CL16 (2x8GB)

4.Karta graficzna ASUS Radeon RX 560 AREZ EVO OC 2GB GDDR5

5. Dysk SSD Corsair 960GB M.2 PCIe NVMe Force Series MP510

6 Zasilacz be quiet! Straight Power 11 750W 80 Plus Gold

7. Obudowa be quiet!  Pure Base 500 Window Black

Po złożeniu całego zestawu komputer nawet nie drgną przy próbie uruchomienia zero diod świecących zero jakiejkolwiek pracy czegokolwiek (pacjent zmarł) Wtyczki są wpięte zgodnie z instrukcją producenta w tym też power itd.

Pamięć RAM jest w odpowiednie sloty obsadzone w dual Chanel (wszystko zgodnie z instrukcją płyty głównej).

Rozważam zasilacz lub płytę że jest wadliwa (bo nie ma nawet dźwięku jakiegoś błędu czy coś.)

Składałrm w ciągu ostatnich kilku lat 3 komputery i każdy działał . Co może być nie tak ? Pomóżcie.

Na początek sprawdż czy zasilacz działa i kręci wentylem, trzeba spiąć dwa piny w kostce 24pinowej na samym zasilaczu. Rozumiem, że wszystkie kable podpiąłeś i docisnąłeś jak należy. Byli magicy co mylili wtyczki pci-e z zasilaniem procka.

3 minuty temu, B@nita napisał:

Na początek sprawdż czy zasilacz działa i kręci wentylem, trzeba spiąć dwa piny w kostce 24pinowej na samym zasilaczu. Rozumiem, że wszystkie kable podpiąłeś i docisnąłeś jak należy. Byli magicy co mylili wtyczki pci-e z zasilaniem procka.

Zasilacz nie daje odznak życia wiatraczek się nie kręci, a przewód od płyty 3 razy wpinałem i wypinałem dla pewności , więc to raczej nie to.

Edited by Thomas99PL

25 minut temu, helios128 napisał:

Masz inny (stary) zasilacz ?

Modecom 400W z czarnej listy ☹️

26 minut temu, B@nita napisał:

To pozostaje podmiana zasilacza.

Trochę mnie dziwi fakt że człowiek daje 500zł za zasilacz 92-94% sprawności , może ten zasilacz ma za dużą moc bo zestaw pobierać powinien max ≈ 400w i może za słabo obciążony ten zasilacz jest aby ruszyć?

• Downvote 1

14 minut temu, Michikun napisał:

Modularny zasilacz, może powpinałeś źle wtyczki?!

Według opisów CPU 8 do CPU 4/8 a złącza płyty nie da się pomylić

24 minuty temu, Thomas99PL napisał:

Według opisów CPU 8 do CPU 4/8 a złącza płyty nie da się pomylić

Był niedawno magik, któremu ta sztuka się udała:). Zasilacz nie może być za mocny, co najwyżej za słaby;). Rozumiem, że sprawdzałeś zasilacz tą metodą? Test.

Oczywiście płytę odłączamy do testów...

Edited by B@nita

1 minutę temu, B@nita napisał:

Był niedawno magik, któremu ta sztuka się udała:). Zasilacz nie może być za mocny, co najwyżej za słaby;). Rozumiem, że sprawdzałeś zasilacz tą metodą? Test.

Ja tym magikiem nie jestem ,każdy kto się przyjży na złącze to widzi różnicę pomiędzy nimi .

podepnij stary zasilacz do płyty - tylko zasilacz , płyta główna, procek , ram - dyski , gpu i inne wodotryski odłącz. Sprawdź reakcje - czy wentylator w zasilaczu się kręci , czy jakieś diody na płycie świecą, a może jakieś piski słyszysz, a może źle podłączyłeś po prostu przycisk power :) - możesz się upewnić uruchamiając zamiast przyciskiem to płaskim śrubokrętem.

3 godziny temu, Michikun napisał:

Modularny zasilacz, może powpinałeś źle wtyczki?!

2 godziny temu, B@nita napisał:

Oczywiście płytę odłączamy do testów...

2 godziny temu, helios128 napisał:

podepnij stary zasilacz do płyty - tylko zasilacz , płyta główna, procek , ram - dyski , gpu i inne wodotryski odłącz. Sprawdź reakcje - czy wentylator w zasilaczu się kręci , czy jakieś diody na płycie świecą, a może jakieś piski słyszysz, a może źle podłączyłeś po prostu przycisk power :) - możesz się upewnić uruchamiając zamiast przyciskiem to płaskim śrubokrętem.

4 godziny temu, helios128 napisał:

Masz inny (stary) zasilacz ?

A jednak źle podpiąłem panel przedni do płyty ,wydawało mi się że dobrze to z instrukcji przeczytałem , jakie mogą być skutki źle podpiętego panelu przedniego czy mogła od tego uszkodzić płyta zasilacz czy nawet procesor?☹️

A może uszkodził się po prostu sam panel? i przycisk start na budzie nie działa? Spróbuj śrubokrętem odpalić, wystarczy dotknąć dwóch pinów na sekundkę, powinny być opisane. No i jeszcze dopytam czy na pewno przełączyłeś z tyłu zasilacza włącznik na 1 :D bo już zdarzyło się paru ananasków, którzy tego nie zrobili.

Jak ci nie ruszy od śrubokręta to odsyłaj i powiedz, że przysłali ci niesprawny sprzęt. Nic nie pisz o tym, że coś źle podpiąłeś. Powiedz, że złożyłeś i nie działa.

19 minut temu, Michikun napisał:

A może uszkodził się po prostu sam panel? i przycisk start na budzie nie działa? Spróbuj śrubokrętem odpalić, wystarczy dotknąć dwóch pinów na sekundkę, powinny być opisane. No i jeszcze dopytam czy na pewno przełączyłeś z tyłu zasilacza włącznik na 1 :D bo już zdarzyło się paru ananasków, którzy tego nie zrobili.

Jak ci nie ruszy od śrubokręta to odsyłaj i powiedz, że przysłali ci niesprawny sprzęt. Nic nie pisz o tym, że coś źle podpiąłeś. Powiedz, że złożyłeś i nie działa.

Oczywiście że na I do poziomu przedszkola to jeszcze się nie zniżyłem . Śrubokręt nie pomaga , odsyłam do serwisu .Liczę tylko na to że nie będą mi robić żadnych problemów bo każdy podzespół został zamontowany prawidłowo i połączenia w sumie też nie licząc panelu przedniego . Teraz mnie bardziej interesujące czy coś mogło zostać uszkodzone nie licząc zasilacza czy płyty?

Obstawiam samą płytę, miałem kiedyś podobną sytuację z jedną płytą ASRocka AB350M PRO4 klient chciał, żeby koniecznie zamontować mu nowe podzespoły w jakiejś mega starej obudowie od Mediona, potem się okazało, że tam we wtyczkach z panelu przedniego były kabelki poprzekładane tak, żeby pasowały do starych płyt MS na socket 775. No i jak kliknąłem start to usłyszałem ciche pstryknięcie i było po zabawie.

Godzinę temu, Thomas99PL napisał:

Oczywiście że na I do poziomu przedszkola to jeszcze się nie zniżyłem . Śrubokręt nie pomaga , odsyłam do serwisu .Liczę tylko na to że nie będą mi robić żadnych problemów bo każdy podzespół został zamontowany prawidłowo i połączenia w sumie też nie licząc panelu przedniego . Teraz mnie bardziej interesujące czy coś mogło zostać uszkodzone nie licząc zasilacza czy płyty?

Raczej mało prawdopodobne, a co konkretnie pomieszałeś? Czy po podpięciu już prawidłowo nadal nie działa? Czy sam zasilacz działa według sposobu o którym wspominałem?

zrób kilka dokładnych i wyraźnych zdjęć płyty głównej, kabli do niej podpiętych, w tym okablowania obudowy (power, reset)

1 godzinę temu, B@nita napisał:

Raczej mało prawdopodobne, a co konkretnie pomieszałeś? Czy po podpięciu już prawidłowo nadal nie działa? Czy sam zasilacz działa według sposobu o którym wspominałem?

Zasilacz nie działał po teście ,pomyliłem ten 2 pinowy +-kabelek co jest podłączony do obudowy jako przycisk włączania o 1 pin w prawo dałem.

1 godzinę temu, Zeniu napisał:

zrób kilka dokładnych i wyraźnych zdjęć płyty głównej, kabli do niej podpiętych, w tym okablowania obudowy (power, reset)

Zdjęcia już nie zrobię bo od godziny jest w serwisie , ale robiłem oględziny dokładne płyty i ani śladu , kondensatory ścieżka itd. cała płyta glanc ,ale nasunęła mi się myśl że za pierwszym podejściem odpalania go zapomniałem włożyć 8 pionowego złącza do CPU i był tylko ATX 24 piny ,ale na drugiej próbie to zauważyłem i dałem odpowiedni przewód CPU P4 i P8 co do tego to nie mam wątpliwości.

15 godzin temu, Thomas99PL napisał:
18 godzin temu, B@nita napisał:

Sądzę jednak że zasilacz to trafił mi się wadliwy, a co do płyty to zobaczymy co powiedzą w serwisie ,a ty  sądzisz że możliwe jest to że zasilacz został uszkodzony czy bardziej prawdopodobne wydaje się że wadliwy produkt?

Zasilacz ma zabezpieczenia więc mało prawdopodobne by się uszkodził.

19 minut temu, B@nita napisał:

Zasilacz ma zabezpieczenia więc mało prawdopodobne by się uszkodził.

Też tak uważam , ciekawe jak często zdarza się że zasilacz jest zepsuty na starcie , 1 na 100 000 ?

Mam to szczęście .