Skocz do zawartości
Chlebu

Komputer do renderingu CPU ~4000 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Potrzebuję komputer do renderowania na CPU scen 3D. Scena powstaje w pCon.Planner z wykorzystaniem yafaray lub OSPRay w rozdzielczości 4960x3508. Jako punkt odniesienia na i5 3470 scena renderuje się 8,5 godziny,. Do dyspozycji 4000, jak będzie to uzasadnione to 5000 zł bez systemu. OC raczej nie przewiduję, a przynajmniej nic ekstremalnego. Złożyłem taki zestaw:

CPU Ryzen 9 3900X + Scythe Mugen 5
Mobo Gigabyte B450M DS3H - pytanie czy warto zainwestować w płytę o bardziej rozbudowanej sekcji zasilania?
RAM G.Skill RipjawsV DDR4-3200 CL14 2 x 8 GB
SSD Crucial MX500 500GB M2
Zasilacz EVGA 450BT
Obudowa SPC Regnum RG4

Karta graficzna do przełożenia ze starego zestawu.

W zakładanym budżecie można złożyć coś wydajniejszego? W grę wchodzi sprzęt nowy i używany.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co widać w morele: [poszukałbym testów może te "tredripery' będą ciekawsze] 

Procesor AMD Ryzen Threadripper 1920X - 24 wątki - 1243zł

Procesor AMD Ryzen Threadripper 2920X - 24 wątki - 1854zł

Procesor AMD Ryzen Threadripper 1950X - 32 wątki - 2597zł [to może być ciekawe]

                       Procesor Intel Core i9-9820X - 20 wątkow - 2599zł [10 rdzeni intela może być szybsze od 12 amd] 

                     Procesor AMD Ryzen 9 3900X - 24 wątki - 2699zł

płyta nie może być najtańszym szajsem bo po prostu nie wyrobi - musi mieć spoko sekcję zasilania

ram przekombinowany i pewnie drogi

ssdek też do zmiany

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

płyta jeśli szukasz budżetowo to bierz MSI B450 TOMAHAWK MAX wystarczy do 3900x jeśli nie podkręcasz procesora

RAM weź Crucial Ballistix Sport LT 3200Mhz CL16 lub 3000Mhz Cl15  ważne by było AES w nazwie kodowej, te RAMy są na kościach Micron E-die i kręcą się na 3600Mhz bez większych problemów

dysk SSD bierz Corsair MP510 480GB lub  PNY XLR8 CS3030 500GB, oba dyski są polecane, mają dobry kontroler i kości pamięci

Edytowane przez omelette du fromage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za uwagi.

@tesel według Cinebench Ryzen 9 3900X jest najwydajniejszy z wymienionych

@omelette du fromage Bardzo dziękuję, zmieniłem mobo i ram, dysk wezmę ten, który akurat będzie tańszy.

@premiero pomagam koledze złożyć sprzęt i renderery z których korzysta nie obsługują GPU. Skorzystanie z GPU byłoby najlepszą opcją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idąc dalej rozważ zasilacz SilentiumPC Vero L2 500W. Sprawdzony model polskiego producenta. Mnóstwo pozytywnych opinii.Ta Evga mnie nie przekonuje.

Chłodzenie CPU weź po rozwagę Arctic Freezer 34 eSports Duo. Mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów jest bardzo wydajne i do tego jest praktycznie bezgłośne na niskich obrotach. Link Link2 Chociaż ten Mugen też się sprawdzi.

EDIT: poprawiony link

Edytowane przez omelette du fromage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EVGA konstrukcyjnie jest gorszy?

Do Arctica jestem średnio przekonany - kiedyś się zawiodłem (głośność) i podchodzę z rezerwą. Na Scythe nie. Wydajność nieco tylko gorsza od dark pro 4 daje jednak do myślenia. Link2 mi nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, omelette du fromage napisał:

Sprawdziłem opinie o tym zasilaczu Evga na Amazon i nie warto go brać. To jakiś tani chińczyk rebrandowany przez Evga, wiele sztuk ludziom pada, do tego zdarza się że głośno chodzi po jakimś czasie. 

L1 bym nie wziął, ale L2 wygląda ciekawie. Tego EVGA wziąłem z proponowanych zestawów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepsze 3200@CL14 niż 3600@CL18

Nie wiem czy lepsze ale na pewno prawie dwa razy droższe od proponowanych przez mnie pamięci. Ja swoje ballistiki sport lt 3200 cl16 puściłem na 3600mhz na standardowych timingach  16 18 18 36 i standardowym napięciu 1.35 v

Z zaoszczędzonej kasy Chlebu może dołożyć do tomahawka i jeszcze trochę zostanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Około 250 zł różnicy. W grach jest różnica kilku FPS na plus G.Skill i tu to nie ma znaczenia. W renderingu to mogą być już minuty - kilka albo i kilkanaście. Zakładam, że Ballistix pójdą na 3600 CL16 - wtedy to ma jakiś sen. Jeśli uda się kupić Ryzena w dobrej cenie to będzie budżet na RipjawsV.

Ewentualnie można zostawić Prisma... tylko pytanie czy częstotliwość w Turbo nie spadnie przez temperatury wyższe i będzie skórka za wyprawkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Chlebu napisał:

Około 250 zł różnicy. W grach jest różnica kilku FPS na plus G.Skill i tu to nie ma znaczenia. W renderingu to mogą być już minuty - kilka albo i kilkanaście.

Rożnica kilkunastu minut to chyba chyba przy renderowaniu trwającym całą dobę. Przy renderowaniu prędkość RAM nie odgrywa dużej roli. W cinebench praktycznie żadnej różnicy. Link

W blenderze i coronie różnice max kilka procent. Link

2 godziny temu, Chlebu napisał:

Zakładam, że Ballistix pójdą na 3600 CL16 - wtedy to ma jakiś sen.

Gwarancji nigdy nie ma bo to jest loteria krzemowa ale szansa jest spora. Zobacz ten wątek. Link

Jeden koleś puścił je na 4000 Cl18 ! Z kolei inny miał problemy z 3466 na CL 16. Jednak generalnie kręcą się dobrze i 3600 CL 16 jest często osiągane.

2 godziny temu, Chlebu napisał:

Ewentualnie można zostawić Prisma... tylko pytanie czy częstotliwość w Turbo nie spadnie przez temperatury wyższe i będzie skórka za wyprawkę.

Trochę na pewno spadnie ale będą to różnice rzędu może 100 MHz czyli 2% wydajności. Tu bardziej chodzi o kulturę pracy.

Dzisiaj zamontowałem Be Quiet DARK ROCK 4 PRO i to jest masakra jeśli chodzi o kulturę pracy i wydajność. W Aida64 Stress CPU + Stress FPU (najcięższy stress test CPU jaki znam) temperatura 47 stopni na Ryzen 2700 (stock) a wentylator dosłownie niesłyszalny :D

Edytowane przez omelette du fromage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...