Jump to content
Sign in to follow this  
Dawidxx7

Poprawa głębi czerni w LCD

Recommended Posts

Witam, pytałem już na wykopie (link), ale odpowiedzi mnie nie zadowoliły.

Dlaczego producenci TV LCD nie stosują prostej sztuczki, by poprawić czerń w takich ekranach poprzez dodanie jeszcze jednaj warstwy ciekłokrystalicznej? Wtedy, by wyświetlić kolor czarny, o znacznie głębszej czerni niż zwykły LCD, wystarczyłoby ustawić polaryzatory ciekłokrystaliczne o 90 stopni obrócone względem siebie.

Ekrany LCD działają w ten sposób, że światło najpierw przechodzi przez polaryzator (powiedzmy poziomy), a następnie przez kolejny, tym razem ciekłokrystaliczny (by mógł być sterowany, tj. jasność). gdy ciekłokrystaliczny polaryzator również ustawiony jest poziomo, to światło przechodzi niemal 100%. gdy jest pionowo, to przechodzi blisko 0%. Właśnie, blisko, światło nie jest całkowicie wygaszane, dlatego nie mamy idealnej czerni w LCD. Jeśliby zastosować kolejny polaryzator ciekłokrystaliczny to można by uzyskać znacznie ciemniejszą czerń. Działałoby to tak, by wyświetlić biały kolor pierwszy (zwykły) polaryzator byłby poziomy, następnie pierwszy ciekłokrystaliczny ustawiony na poziomy, i drugi ciekłokrystaliczny także poziomy. Wtedy przeszłoby niemal 100% światła, zapewne niezauważalnie mniej niż z zastosowaniem jednego ciekłokrystalicznego polaryzatora. A gdybyśmy chcieli kolor czarny to pierwszy (zwykły) poziomy, następnie pierwszy ciekłokrystaliczny ustawiony pionowo, i drugi ciekłokrystaliczny ustawiony poziomo. wtedy czerń byłaby znacznie czarniejsza. Można samemu przeprowadzić taki eksperyment z telewizorem LCD w ciemnym pomieszczeniu. Bierzemy okulary polaryzacyjne, włączamy TV, żeby wyświetlał kolor czarny (w ciemnym pomieszczeniu będzie widać, że jest on szarawy), przykładamy okulary do TV i kręcimy nimi, w pewnym momencie zobaczymy, że przez takie okulary obraz jest znacznie czarniejszy, gdy przekręcimy o 90 stopni, znowu będzie szarawy.

Co stoi na przeszkodzie? Słabe kąty widzenia? Za dużo blokowanego światła/ciemniejszy obraz? Coś jeszcze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W kwestii poprawy czerni, to Panasonic opatentował w 2016r dwie matryce LCD w panelu, co pozwala uzyskać na matrycy IPS kontrast w okolicach tego, co jest uzyskiwane na OLED:

https://news.panasonic.com/global/press/data/2016/11/en161128-4/en161128-4.html

Tego typu matryca siedzi w EIZO Prominence:

https://www.eizoglobal.com/products/coloredge/cg3145/index.html#tab02

tutaj ktoś porównał do Sony BVM-X300:

https://blog.skalibrujtv.pl/2018/06/sony-bvm-x300-vs-eizo-cg3145-prominence-jaki-monitor-do-hdr/

... także "coś" tam robią.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.