Skocz do zawartości
DrMorphin3

Modernizacja komputera do gier 3000-4000 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Planuję modernizację mojego starego komputera do gier, ale chciałbym zostawić kilka podzespołów, które dokupowałem po drodze . Komputer jest głównie do gier i multimediów,  celuję w rozdzielczość 4k/1440p i 60 FPS ( Ultra). Aktualnie planuję dokupienie MOBO + procesora + ram + dokupienie dysku SSD ( kolejnego). Mój obecny sprzęt:

Procesor:  Intel i5-4670K podkręcony do 4,4 GHz ( cztero rdzeniowy Haswell na podstawce LGA 1150)
Chłodzenie CPU:  Thermalright Macho HR-02 rev. A Black
MOBO : Asrock Z87 Extreme 4 
Pamięć RAM: Crucial  Ballistix 16GB (4x4GB) DDR3 1600MHz CL9 ( profil XMP1)
Dysk SSD : OCZ Vertex 450 128 GB + ADATA SU800 512 Gb
Dyski HDD:  2x Western Digital Caviar 6400 AACS 640 GB + dysk zewnętrzny  WD MY Passport 071a 1 TB
Zasilacz: EVGA B3 850 W ( 80 Bronze plus)
GPU : PNY Technologies GeForce GTX 1080 Ti XLR8 OC GAMING 11GB GDDR5X
Obudowa : CoolerMaster HAF 912 PLUS
system: Windows 10 64 bit. 

Do wymiany (skompletowałem z pomocą comiesięcznych zestawów) :

MOBO :https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-mpg-z390-gaming-pro-carbon-ac-4142442/
CPU: https://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-9700k-3-6ghz-12mb-box-bx80684i79700k-4142642/
RAM: https://www.morele.net/pamiec-patriot-viper-4-ddr4-16-gb-3400mhz-cl16-pv416g340c6k-1112756/
SSD:https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-xpg-sx6000-pro-1tb-pcie-x4-nvme-asx6000pnp-1tt-c-4144414/

Pozostałe elementy chciałbym zatrzymać i tutaj miałbym kilka pytań.:
1. Chciałbym zatrzymać ten mój zasilacz (EVGA B3 850 W 80 Bronze plus)- kupiłem go dokładnie 2 lata temu, jest w pełni sprawny, i mam jeszcze na niego gwarancję ( 2 lata u sprzedawcy, a chyba 3  lata u producenta) - kupowałem 850W bo wcześniej trochę bawiłem się w sli. Czy niezbędnie konieczna jest wymiana zasilacza w tym przypadku? Prawdopodobnie będę robił OC karty, XMP RAM , i może później OC procesora. 

2. Mam pytanie co do chłodzenia procesora - aktualnie mam już 4 letni (w pełni sprawny) Thermalright Macho HR-02 rev. A Black, aktualnie polecany jest rev B w zestawach. Czytałem, że różnią się one głównie trochę wentylatorem i nieznacznie kolorystyką radiatora. Czy konieczne jest kupno nowego chłodzenie ( np. rev B) do tego procesora? Czy muszę mieć jakąś dodatkową podstawkę do mojego starego rev A do gniazda LGA 1151 , czy stary powinien pasować bez problemu ?

3. Czy konieczna jest wymiana obudowy (moja stara CoolerMaster HAF 912 PLUS),  mam komputer dosyć schowany ( mam specjalną wnękę) i sama estetyka to drugorzędna sprawa, a mam już kupione i zamontowane wentylatory w tej obudowie, więc wolałbym ją zostawić. Czy mogę napotkać jakieś problemy z montażem ( chodzi głównie o przedział czasowy,  nowe MOBO- a obudowa ma już ponad 5 lat).

4. Kartę grafiki planuję wymieniać dopiero po premierze nowej serii ( chyba druga połowa następnego roku), więc tu na razie żadnych zmian.

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelką pomoc. W miarę możliwości w weekend planuję już składać zamówienie. Budżet jak w temacie. 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym cię tu jakoś zniechęcać, ale na ten moment raczej wykładanie takiej kasy nie ma sensu. Dosłownie idziesz tutaj w tzw. "półśrodki". I już w zasadzie nieważne czy weźmiesz Ryzena 3600, i5-9600KF czy i7-9700K bo na jedno wychodzi. Sugeruję ci poczekać na premierę nowej generacji od Intela lub kolejnej generacji od AMD. Bo nie tylko teraz nie będzie aż takiego skoku wydajności jakiego oczekujesz, ale również idąc w Intela inwestujesz w tzw. "martwą" podstawkę bo nowe procki mają już być na LGA 1200.

Inną opcją w formie alternatywy byłby zakup Ryzena 3700X

https://foxkomputer.pl/pl/p/Procesor-AMD-Ryzen-7-3700x-3.6GHz-BOX-100-100000071BOX-_NA-STANIE_/6587

Tutaj nawet jeśli za pół roku czy rok wyjdą nowe procesory to będzie ci go łatwiej sprzedać (8 rdzeni, 16  wątków) bo to proc nie tylko dla osób, które grają, ale też i dla fanów montażu video, renderowania, programistów itd. W zestawie cooler, który radzi sobie solidnie jak się proca posmaruje Thermal Grizzly Kryonaut albo Arcticiem MX4.

Płyta:

https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-tuf-gaming-x570-plus-5938864/

lub

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-x570-aorus-elite-5938855/

lub budżetowo, lecz wciąż solidnie i bez "upierdliwego wiatraczka na chipsecie"

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b450-gaming-plus-max-6142844/

Obudowa może zostać choć ja osobiście bym zmienił na taką z piwnicą i bez tych niepotrzebnych staromodnych klatek na dyski HDD i miejsca na DVD (chyba, że korzystasz z tego typu atrakcji).

 

Edytowane przez Michikun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Michikun ma rację. Płytę musiałbyś kupić nową, więc jeśli możesz czekać, to kup w 2020. Z wyboru grafiki wnioskuję, że zestaw nie jest raczej pod Civilization, tylko gry lubiące większą ilość rdzeni. Intel 9 gen. będzie z czasem tracić w takich grach. Jeśli za 2 lata stwierdzisz, że musisz kupić nową płytę, to lepiej może być poczekać kilka m-cy. Chyba, że chcesz kupić już teraz i pobawić się tym OC przez parę lat, a później zmieniać cały (lub większosć) PC. Warto też pomyśleć o AMD, które trochę pozamiatało na rynku i nie mam pewności czy nawet 10 gen. Intela relatywnie dużo tu zmieni. 

27 minut temu, Phill76 napisał:

W życiu nie dałbym za mobo tyle $ ...

 

2x m.2, niezłą pod OC, obsługa szybkiego RAM... Sam brałem ją pod uwagę  ;) Jednak przy cięciu kosztów może warto pomyśleć o którejś z tych z listopadowego zestawu za 5k? Sam myślę o tej od Gigabyte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cheist napisał:

 10 gen. Intela relatywnie dużo tu zmieni. 

 

Jeśli dołożą rdzeni, obniża ceny z z i5 zrobią i7 ja podają plotkarskie źródła to pozamiatają, przynajmniej w grach. AMD ze swoją  nową architekturą to właściwie dogoniło w grach starego intela.

W życiu nie dałbym za mobo tyle $ ... 

Dokładnie, a podobno AMD to miała być tania alternatywa...

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, B@nita napisał:

Jeśli dołożą rdzeni, obniża ceny z z i5 zrobią i7 ja podają plotkarskie źródła to pozamiatają, przynajmniej w grach. AMD ze swoją  nową architekturą to właściwie dogoniło w grach starego intela.

Prawda, Intel zachowa przewagę, ale do tego czasu AMD też musi coś robić. Jeśli pomagamy budować sprzęt na kolejnych 5 lat (tamten sprzęt technologicznie chyba ma coś koło tego?), to Intel będzie średnio tak samo dobry jak AMD przy tradycyjnie wyższych cenach. @DrMorphin3 pisze o najwyższych ustawieniach w 4k z 60fps. Myślę, że AMD z 2020 będzie sobie z tym radziło w grach, które dopiero powstaną. Oczywiście, że Intel  też, ale ich obniżki cen pewnie dużo nie zmienią i AMD znów będzie tańszą alternatywą. Dodatkowo tańszą alternatywą, która już tak bardzo nie odstaje od Intela. Poza tym wydaje mi się, że 10 gen. Intela nie będzie kręciła się tak ładnie jak 9. Ale to już jest temat, którym dopiero zaczynam się interesować, no i dopóki CPU nie idą do sklepów, to jest tylko gdybanie na podstawie plotek.

Reasumując: Aktualnie wziąłbym Intela (najlepiej bez układu graf., bo po zawsze kilka dych taniej) na rok-dwa, lub AMD, szczególnie jeśli na dłużej. Przez 2-3 lata nie spodziewałbym się wysypu gier wymagających więcej niż 8/8, ale kiedyś to będzie standard. Najlepiej zaczekać na to, co pojawi się w przyszłym roku. No i ta ostatnia opcja jest lepsza pod względem ekonomicznym, najbardziej perspektywiczna.
A płyta i tak będzie do wymiany... Także nic go przy Intelu nie trzyma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...