Skocz do zawartości
keei

Czy mogę użyć adapter USB C -> SATA w odwrotną stronę?

Rekomendowane odpowiedzi

Przeszukałem forum i chyba z pół internetu, ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.

Mam obudowę na dwa dyski SSD z wyjściem USB typu C. (załączam zdjęcie). W zestawie jest kabel do podłączenia USB typu C - USB typu C. I przy takim podłączeniu wszystko działa jak należy.

Chciałbym z tego dysku zewnętrznego połączonego w RAID0 (obudowa ma taką opcję) zrobić dysk wewnętrzny..  I pytanie jest takie...

Czy mogę to podłączyć w płytę główną pod SATA 6GB/s przy czym użyć takiego adaptera jak na załączonym zdjęciu. We wszystkich sklepach ten produkt opisany jest to jako adapter zmieniający Port USB typ C na SATA. I pytanie czy zadziała to odwrotnie? Czyli:

Obudowa z dwoma dyskami (wtyczka USB typu C) -> Adapter USB typu C na SATA -> Płyta główną komputera (złącze SATA + wtyczka z zasilacza SATA)

Czy jest szansa, że to będzie działało?

Jestem świadomy, że SATA 6GB/s ograniczy trochę transfer przy dwóch SSD w RAID, ale to nie ma znaczenia.

usb31csat3cb.main.jpg

1779325_1_i1064.jpg

Edytowane przez keei

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Krótka odpowiedź - nie. Pomijając już wątpliwą logikę tego pomysłu (co chcesz osiągnąć i do jakiego zestawu to zamontować), to ostatniego ogniwa w Twoim "łańcuchu adapterów" nie będziesz w stanie podpiąć do mobo (zobacz, jakimi złączami się kończy). Poza tym, ta magiczna przejściówka na 100% pobiera zasilanie od strony USB-C - jak jakimś cudem podłączysz do wyjścia adaptera zasilanie, to go zapewne spalisz z miejsca.

Pomijam kwestię braku modelu/specyfikacji tej magicznej obudowy, czy te dyski m.2 mają być SATA czy NVMe, bo i takie i takie obudowy znalazłem na sieci.

Dużo lepszym pomysłem, jeśli masz starszą maszynę bez slotów M.2, IMO jest kupno adaptera M.2 -> SATA w przypadku dysków SATA albo risera PCIe w przypadku NVMe - natomiast to gdybanie bez poznania konfiguracji.

Anyhow, opisany setup NIE ZADZIAŁA.

pzdr

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Wszystkie złącza Sata (6szt) mam zajęte.

1x 250GB 2.5 SATA
3x 3TB HDD 3.5 SATA
2x 1TB SSD m.2 SATA

Potrzebuję podłączyć kolejny dysk na stałe, a nie chcę się bawić po usb, więc szukam jakiegoś rozwiązania.

Chyba przed chwilą coś znalazłem....

https://www.raidsonic.de/products/accessories/ac_controller/index_pl.php?we_objectID=4492

Mam dwa wolne sloty pcie 2.0x1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.

Na przyszłość, jak byś szukał jak powiększyć ilość portów w stacjonarce to szukaj słów kluczowych w google wg. komendy kontroler xx yy, gdzie xx to porty które chcesz dodać np. SATA a yy to złącze PCI , PCI-E ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, czapla_pl napisał:

Hej,

Krótka odpowiedź - nie. Pomijając już wątpliwą logikę tego pomysłu (co chcesz osiągnąć i do jakiego zestawu to zamontować), to ostatniego ogniwa w Twoim "łańcuchu adapterów" nie będziesz w stanie podpiąć do mobo (zobacz, jakimi złączami się kończy). Poza tym, ta magiczna przejściówka na 100% pobiera zasilanie od strony USB-C - jak jakimś cudem podłączysz do wyjścia adaptera zasilanie, to go zapewne spalisz z miejsca.

Pomijam kwestię braku modelu/specyfikacji tej magicznej obudowy, czy te dyski m.2 mają być SATA czy NVMe, bo i takie i takie obudowy znalazłem na sieci.

Dużo lepszym pomysłem, jeśli masz starszą maszynę bez slotów M.2, IMO jest kupno adaptera M.2 -> SATA w przypadku dysków SATA albo risera PCIe w przypadku NVMe - natomiast to gdybanie bez poznania konfiguracji.

Anyhow, opisany setup NIE ZADZIAŁA.

pzdr

Nie widzę problemu z podłączeniem. Wtyczki będą pasować, ale musi się jeszcze wyposażyć w przejściówkę z gniazda na wtyczkę. Co co do zasilania to czemu miałoby się spalić? Zachodzi tam jakakolwiek konwersja sygnału? Nie jest to to po prostu przewód od zasilania przeciągniety z sata do us-b bez żadnej konwersji w związku z czym nie ma znaczenia w którą stronę płynie prąd? Osobiście jedyne zagrożenie jakie widzę to, że kontroler najzwyczajniej nie zadziała jeśli konwersja sygnału cyfrowego jest robiona w jedną stronę i odwrócenie obiegu nie zadziała.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Nemayu said:

Nie widzę problemu z podłączeniem. Wtyczki będą pasować, ale musi się jeszcze wyposażyć w przejściówkę z gniazda na wtyczkę. Co co do zasilania to czemu miałoby się spalić? Zachodzi tam jakakolwiek konwersja sygnału? Nie jest to to po prostu przewód od zasilania przeciągniety z sata do us-b bez żadnej konwersji w związku z czym nie ma znaczenia w którą stronę płynie prąd? Osobiście jedyne zagrożenie jakie widzę to, że kontroler najzwyczajniej nie zadziała jeśli konwersja sygnału cyfrowego jest robiona w jedną stronę i odwrócenie obiegu nie zadziała.

Oczywiście że zachodzi konwersja zasilania. To nie są elementy pasywne, którym wszystko jedno w którą stronę płynie prąd.

W magicznym kabelku USB-C -> SATA siedzi sobie takie oto urządzenie:

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tusb9261.pdf

http://www.ti.com/lit/an/slla315e/slla315e.pdf

Jak wczytasz się w notę katalogową, to zobaczysz że sam kontroler wymaga do pracy napięcia 1,1V i 3,3V, które jest brane z szyny VBUS podłączonej od strony USB-C. Konwertery DC-DC działają tylko w jedną stronę.

Nie wspominając już o fakcie, że sama nota katalogowa jednoznacznie stwierdza, że to kontroler dla urządzeń SATA podłączonych po USB, a nie urządzeń USB podłączonych do SATA.

Edytowane przez czapla_pl
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...