Skocz do zawartości
Sclav

Problem z... no właśnie? Przejścia tonalne? Gamma?

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam,

Wraz z nowym monitorem pojawił się następujący problem - i tu nie wiem w sumie jak go nazwać... Czy to problem z gammą? Kolega użył określenia "przejścia tonalne", ale niewiele mi to mówi przyznam szczerze.

obraz.thumb.png.7579407a24825222f46169f981fb4fb7.png

Monitor: MSI MAG241CR

Dodam, że dotyczy to głównie cieni/tła. Same postacie mogą być ostre, wyraźne, ale wszelkie elementy tła wyglądają straszliwie. Do tego po zajrzeniu do ustawień wyświetlacza widzę, żeobraz.png.7fa48b3f479fef79445b5d41e8616344.png

Jak się w ogóle zabrać za poprawki? Próbowałem ręcznej kalibracji, ale każde ustawienie zbliżające mnie do pozbycia się tego efektu jednocześnie powoduje zejście dużo niżej z jasnością do poziomu, gdy wszystko jest ciemne i brzydkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, borsuczy_król napisał:

Ustaw głębia bitowa na 32 bit

Wybacz, jeśli zabrzmi to głupio, ale jak mogę to zmienić? :) 

W panelu Nvidia mam "true color 32 bit", ale system faktycznie wyświetla mi te 8. Nie bardzo widzę opcję, gdzie mógłbym to poprawić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest czasem tzw. "bit-per-channel"?

8 bitów na kanał w systemie RGBA (a takim jest Windows) = 32 bity

Napisz jakim kablem podpiąłeś monitor? Jakie opcje włączyłeś w menu samego monitora klikając w guziczki, jakie funkcje wybrałeś? Jak tam ustawiłeś jasność, itp. - to może być ważne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitory MSI z serii MAG241 (nie wiem jak z innych) mają skopany gradient. Tak to się fachowo nazywa i żadne regulowanie nic tu nie pomoże. Oznacza to, że określone kolory nie mogą płynnie przejść z jednego w drugi, lub z ciemnego koloru do jaśniejszego. Tylko skokowo. W różnych sytuacjach potrafi to wyglądać jakby obraz wyświetlany był w zbyt małej palecie barw. Gdy testowałem MAG241C już na ekranie logowania w Windows 10 rzuciło mi się to w oczy. Rozmyte tło w kilku miejscach miało "placki" płaskich kolorów, zamiast płynnych przejść. 

Bardzo ładnie to można sobie sprawdzić w teście EIZO. https://www.eizo.be/monitor-test/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...