Skocz do zawartości
TearfulRhino

Modernizacja i5-4440 / 16GB / GTX 970 - po trochu czy wszystko na raz?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Przyszedłem się poradzić, jak z moim podejściem do płynności obrazu zmodernizować najlepiej komputer i nie wydać na to fortuny. Mój komputer przez ostatnie lata służył mi bardzo dobrze, spełniał moje oczekiwania , ale w ostatnim czasie odczuwam już dość mocno spadki FPS. Mam trochę inne podejście do płynności niż większość osób - mi nie przeszkadza niski FPS, ale jego skoki w górę i w dół. Ja mam wręcz obsesję na punkcie stabilnego, stałego FPS - wystarczy, że trochę klatki spadną, to od razu to widzę. Preferuję nawet stabilne, stałe 30 FPS z idealnym frame pacingiem i stałym input lagiem niż skaczące 48/50-60 FPS. W związku z tym chciałbym zmodernizować swój sprzęt, aby móc spokojnie pograć w większość gier w stabilnych 60 klatkach, bez żadnych dropów, na jakichś optymalnych ustawieniach (kombinacja medium-high? nie celuję w ultra). Innymi słowy, bardziej od wykręcania wysokich maksymalnych wartości FPS zależy mi na jak największym "podwyższeniu minimalnego FPS". Tak, żeby nie dropiło zbyt często poniżej 60, nawet np. w zaludnionych miejscach w grach RPG z otwartym światem.

Mam zwykły monitor 60Hz, nie za bardzo mam ochotę go zmieniać, bo to od razu spory dodatkowy koszt, a ja i tak mam już wszystko do wymiany z wnętrza obudowy poza dyskami i zasilaczem. Muszę więc uderzać w stabilne 60 FPS, aby nie było żadnego microstutteringu wywołanego skaczącym framerate (widzę to od razu nawet jak lekko dropnie do 56-58 FPS). Gram tylko z włączonym VSync. Wyłączenie go odpada, bo screen tearingu  absolutnie nie jestem w stanie tolerować - nie ma dla mnie gorszego efektu ubocznego niż to rozrywanie.

Gram głównie w RPG lub swego rodzaju "gry przygodowe z otwartym światem" (Mass Effect, Dragon Age, Fallout, Elder Scrolls, The Outer Worlds, RDR2, w przyszłości Cyberpunk 2077, Death Stranding - tego typu rzeczy fabularne). Gry competitive i e-sportowe oraz inne PvP mnie zupełnie nie interesują i poza sporadycznym ograniem ich z kumplem przy piwku nie biorę ich pod uwagę w jakichkolwiek wydatkach na PC.

Aktualny PC

CPU: i5-4440

MOBO: MSI B85M-P33

RAM: 2x8GB DDR3 1600MHz

GPU: GTX 970 Mini-iTX od Gigabyte

Zasilacz: be quiet! Pure Power BQT L7-530W (trochę to już stary model, co mnie martwi...)

Monitor: Philips 275C Ambiglow, standardowe 60Hz

Budżet: 2000-2500 zł, nie zamierzam podkręcać, więc płyta główna może iść najtańsza.

Czy powinienem przeskoczyć sobie np. na Ryzen 5 3600 + 16GB RAMu 3000MHz + standardowy RTX 2060 lub RX 5700? Jakbym sprzedał moje części i wybrał dobre oferty w promkach, to myślę, że zmieściłbym się w budżecie spokojnie.  Da radę to w medium-high wyciągnąć STABILNE 60 klatek w 1080p? Czy 60 FPS będzie przez 70% czasu, a pozostałe 30% to będą jakieś dropy do 45-50 FPS? Czy mój zasilacz to uciągnie? A może z procesora starczy mi Ryzen 5 2600 pod 60 FPS? A może olać Ryzen i lepiej pójść w jakiegoś Intela i5-9400F? Może przyoszczędzić na karcie graficznej i wziąć używanego GTX 1070 / 1070 Ti / 1080, czy raczej już nie starczy ona do 60 FPS w 1080p? Chwytać to wszystko na raz, czy może najpierw zmienić kartę graficzną, a potem odłożyć na lepszy CPU?

Miliony pytań i nie wiem, jak to najlepiej ugryźć. Nie ukrywam, że zależy mi na jak największym zoptymalizowaniu budżetu. Czasem mam ochotę odczekać rok i kupić PS5...

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Michikun napisał:

Dodatkowo warto podkreślić minusy monitora - full hd przy 27", tylko 60Hz, brak freesync, adaptivesync, gsync.

Full HD na 27" jak dla mnie wygląda OK, nie przeszkadza mi, aczkolwiek niezależnie od rozdzielczości uważam, że trochę przestrzeliłem się  z tym rozmiarem i przyjemniej mi się korzystało z 24 cali. Nie interesują mnie żadne gry competitive, wiec nie potrzebuję więcej niż 60Hz - dopóki mogę uruchomić grę w stałych 60 FPS wszystko działa dla mnie bajecznie.  Variable Refresh Rate faktycznie mi brakuje (głównie po to, aby banalnie prosto blokować gry na stabilnym, niezmiennym FPS w zależności od tego, ile wyciągam w danej grze, przy użyciu RivaTuner) ale no wymiana monitora będzie musiała poczekać, bo w pierwszej kolejności są ważniejsze rzeczy. Zwłaszcza, że to dość świeży zakup. W momencie zakupu tego monitora VRR był poza moim zasięgiem - ceny monitorów FreeSync były nadal znacznie droższe od zwykłych 60Hz (teraz to 75Hz FreeSync jest za grosze w porównaniu do tego, co było, jak ja kupowałem monitor), FreeSync był niekompatybilny z NVIDIĄ, karty Radeon nie oferowały nic ciekawego, żeby zrobić sensowny upgrade z GTX 970, a monitory z G-Sync były (i nadal są) nie na moją kieszeń. Nie lubię sprzedawać / wymieniać rzeczy, które niedawno kupiłem, a działają dobrze, więc jeszcze jakiś czas będę musiał pozostać przy tym monitorze.

56 minut temu, Michikun napisał:

Ryzen 3600
MSI B450 Gaming Plus MAX
2x8GB 3000MHZ CL15 lub 2x8GB 3200MHz CL16
RTX 2060 Super/RX 5700 XT

CPU - ok. 850 zł, MOBO - 450 zł, RAMy - 330 zł, GPU - 1800-2000 zł. Fajny zestaw, ale raczej nie na mój budżet. Może, gdybym najpierw sprzedał jakimś cudem moje części za te 600-700 zł i dołożył wtedy 2500 z kieszeni, to bym się zmieścił, ale to 2500 to już była taka górna granica, od której chciałem raczej odejść. Raczej muszę celować coś w ząbek niżej. To, co podałeś, to chyba dobry zestaw pod 1080p@60FPS ULTRA w większości gier. Ja mogę zejść z ustawieniami nieco niżej, do medium-high.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może Ryzen 2700 albo 2700X? Ten drugi ostatnio często jest na promocjach za 750zł. Wiem, że pewnie "lżej" dla budżetu nawet byłoby sięgnąć po Ryzena 2600, ale jednak w dłuższej perspektywie 2700/2700X to 8 rdzeni i 16 wątków. Wtedy można też zejść trochę z płytą i wziąć np. Gigabyte B450 Aorus Elite, która często jest dostępna po 360-370zł. Do tego zjazd z GPU na np. GTX 1660 Super (kupisz za mniej niż 1100zł) lub zwykły RTX 2060 - na allegro w wersji Gigabyte OC za niecałe 1470zł z gwarancja 36 miesięcy. Wtedy zasilacz nie będzie tak obciążony przy tych kartach i powinien sobie spokojnie poradzić, a najwyżej za pół roku-rok byś go wymienił na nowy z certyfikatem 80 Plus Gold (Kupisz za ok. 300zł solidny, markowy).

Oczywiście możesz też wpakować jakąś i7 na swoje aktualne mobo wtedy odejdzie ci zakup pamięci i płyty - no ale to takie rozwiązanie dobre na krótką metę.

Edytowane przez Michikun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta GTX 1660 Super/Ti do w/w zastosowań w ponad 9x % wystarczy .

P.S. W medium to u mnie w 1440p rzadko poniżej 60 leci fps , po optymalizacji detali ... przy GTX 1060.

 

NP. z GTX 1660

https://proline.pl/koszyk/1b316c90 

2613,- 

lub z tańszą płytą

https://proline.pl/koszyk/efe5dacb

2527,-

Jeżeli musi być taniej weź kartę RX580 4GB ASUS z x-kom za 669 zł ...

https://www.x-kom.pl/p/365398-karta-graficzna-amd-asus-radeon-rx-580-dual-oc-4gb-gddr5.html

Do 1080p wystarczy w większości gier do HIGH w 60 fps.

 

Za 2196 z x-kom z grami :

https://www.x-kom.pl/lista/bn3ej13tu ( tylko musi być bios zaktualizowany , nie wiem jak to w x-kom znaleźć bądż trzeba zlecić )...

 

Przy Ryzenie 3600 i karcie GTX 1660 w 1080p - fps średni wzrośnie o ok. 1/3 ; przy RX 580 o ok. 1/5 - w stosunku do GTX 970 z i5 , ponad to CPU nie powinno powodować mikroprzycieć.

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Michikun napisał:

Oczywiście możesz też wpakować jakąś i7 na swoje aktualne mobo wtedy odejdzie ci zakup pamięci i płyty - no ale to takie rozwiązanie dobre na krótką metę.

Taki był mój początkowy plan na upgrade po skrajnej "taniości" - wrzucić np. i7-4770 lub i7-4790 żeby zyskać dodatkowe wątki (koszt ok. 400-500 zł na Allegro) i mieć temat platformy zamknięty + kupić używanego GTX 1070 Ti lub 1080. Niby jest to jakiś upgrade, w którym bym się zamknął w okolicach 1500 zł za całość , ale... Tak, jak mówisz, jest to rozwiązanie chyba krótkoterminowe, zwłaszcza jak zaczną wychodzić gry stworzone z myślą o kolejnej generacji konsol (coś czuję, że wtedy 4 rdzenie 8 wątków to będzie za mało i taki Ryzen dostanie drugi wiatr w skrzydła).

No może gdybym faktycznie miał monitor z FreeSync, to bym się na coś takiego pokusił po taniości, bo wtedy te dropy FPS-ów by nie były takie irytujące i nie miałbym aż takiej obsesji na punkcie utrzymania stałych 60 FPS. Zawsze mógłbym spróbować sprzedać mój monitor na OLX i kupić najtańszy 23-24 calowy monitor z FreeSync (ASUS ma jakieś tam modele, nawet chyba jest 144Hz za 629 zł z lekko zakrzywionym ekranem). Jest to jakaś tam opcja, żeby przestać się ogólnie przejmować dropami FPSów aż tak bardzo. Chociaż wiem, że o ile mój monitor ma tylko te 60Hz, o tyle odwzorowanie barw jest naprawdę świetne. Boję się, że te tanie monitory z FreeSync za 499/599 zł mają strasznie nierówne podświetlenie i słabe odwzorowanie barw. Coś za coś.

20 minut temu, Michikun napisał:

To może Ryzen 2700 albo 2700X? Ten drugi ostatnio często jest na promocjach za 750zł.

To jest coś, co właśnie zacząłem ostatnio rozważać i jeśli sie zdecyduje na zmianę platformy, to chyba pójdę w tym kierunku - dobry kompromis między R5 2600 a R5 3600 i zawsze troszkę taniej, a może jak gry zaczną wykorzystywać więcej rdzeni / wątków, to ten 2700 nabierze jeszcze więcej jakości.

24 minuty temu, Phill76 napisał:

Karta GTX 1660 Super/Ti do w/w zastosowań w ponad 9x % wystarczy .

P.S. W medium to u mnie w 1440p rzadko poniżej 60 leci fps , po optymalizacji detali ... przy GTX 1060.

 

NP. z GTX 1660

https://proline.pl/koszyk/1b316c90 

2613,- 

lub z tańszą płytą

https://proline.pl/koszyk/efe5dacb

2527,-

Dzięki, przyjrzę się temu i rozważę :) Mnie nie straszne są też używki. Czy GTX 1660 Ti jest na poziomie GTX 1070? Bo te można kupić za 800-850 zł lokalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak -1660Ti to mniej więcej poziom GTX1070 :)

P.S. Kupiłem ostatnio AOC 3279VWFD8 i jestem z niego bardzo zadowolony - 1440p / freesync ( 48 - 75 Hz ) 31.5" , bardzo równo podświetlony etc ... minusy brak montażu VESA ; na upartego taka sobie jakość wykonania lecz ekran naprawdę mnie zdziwił bdb jakością ( jak dla mnie ) - a zmieniłem go z EIZO EV2336 .

 

Teraz chyba pora na update VGA , choć szkoda mi tego AORUSa 1060 , mega cichy i chłodny :P

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TearfulRhino Moim zdaniem GTX 1660 Super / GTX 1660 Ti są zbyt blisko wydajnościowo do GTXa 1070, żeby kupować używkę z gwarancją 3 czy 6 miesięczną. To jednak jest spora kasa i warto dołożyć te 200zł, żeby mieć full gwarancję 24 lub 36 miesięcy.

Podrzucam ci link do procka na promocji:
https://www.apollo.pl/produkt/procesor-ryzen-7-2700x-3-7ghz-am4-yd270xbgafbox,168891.html

 

Kolejna rzecz apropo monitora pamiętaj, że na markowym szkiełku 23-24 calowym przy Full HD będziesz miał ostrzejszy obraz niż aktualnie na 27 calach. Masz obawy to możesz iść w coś sprawdzonego. Podpowiem, że na tym modelu Samsung LC24RG50FQUXEN można odpalić Gsync :) jest w wielu sklepach za 699zl. Natomiast ostatnio za 750zł był AOC 24G2U (aktualnie najtaniej za 850zł), który też umożliwia włączenie Gsynca, a jest na matrycy IPS. Testy obu monitorów masz tutaj:

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Michikun napisał:

Kolejna rzecz apropo monitora pamiętaj, że na markowym szkiełku 23-24 calowym przy Full HD będziesz miał ostrzejszy obraz niż aktualnie na 27 calach. Masz obawy to możesz iść w coś sprawdzonego. Podpowiem, że na tym modelu Samsung LC24RG50FQUXEN można odpalić Gsync :) jest w wielu sklepach za 699zl. Natomiast ostatnio za 750zł był AOC 24G2U (aktualnie najtaniej za 850zł), który też umożliwia włączenie Gsynca, a jest na matrycy IPS.

O dzięki, to bardzo cenne info. Wiem, że są oficjalnie sygnowane monitory jako G-SYNC Compatible, ale te zazwyczaj chyba są dość drogie. Kiedyś w sieci znalazłem jakiś arkusz na dokumentach Google, gdzie ludzie uzupełniali informacje o kompatybilności nieoficjalnie wspieranych modeli, ale nie mogłem znaleźć, a właśnie z FreeSync obawiałem się też o to, czy dany model monitora będzie na pewno kompatybilny z NVIDIĄ, czy też może będą jakieś efekty uboczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...