Skocz do zawartości
Kielbi

Hałas/piski w komputerze

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! 

Od niedawna jestem posiadaczem takiej konfiguracji (wszystkie elementy nowo zakupione z normalnych europejskich sklepów / Proshop, Dustin, Komplett, ComputerSalg):

- ASUS ROG CROSSHAIR VIII HERO (Wi-Fi) ATX - Socket AM4 - AMD X570
- AMD RYZEN 9 3900X 4.6GHz 70MB AM4 Wraith Prism with RGB LED 3.8GHz Socket AM4
- Asus GeForce RTX 2080 Ti ROG Strix Gaming OC 2xHDMI 2xDP 11GB
- G.Skill Trident Z Royal DDR4-3200 C16 DC - Silver
- Seasonic Focus Plus 750 Platinum
- Corsair Force MP600 NVMe Gen4 M.2 - 1TB
- WD Red NAS WD40EFRX HDD - 4 TB - 3,5" - 5400 rpm - SATA-600 - 64 MB cache
- Be Quiet! Dark Rock Pro 4 
- Be Quiet! Silent Base 801 
- 2 x be quiet! SilentWings 3 PWM, 14 cm, 1600 RPM, 28,1 dB, 77,57 cfm
- Monitor Dell U2417H UltraSharp 24" 60HZ

Praktycznie już w pierwszych dniach użytkowania rzuciło mi się w uszy takie nieprzyjemne piszczenie na wysokich częstotliwościach. Zwróciłem uwagę, że to się pojawia przy bezczynności komputera, no i przy przechodzeniu w tryb spoczynku monitora, założyłem więc że to monitor (o czym też mnóstwo można znaleźć informacji w sieci). Jednak wczoraj dźwięk wydał mi się intensywniejszy, ponownie ściągnąłem boczną ściankę obudowy i faktycznie zdecydowanie to w komputerze trzeba szukać źródła tego dźwięku (załączony plik video). Wentylatory u góry założyłem ja, front i tył były oryginalnie zamontowane w obudowie.  

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/zM2Z_zyGZ1Q" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

 

Czy macie jakieś wskazówki jak się zabrać za taki temat? Czy macie jakiś pomysł w jaki sposób mogę sprawdzić co jest powodem? Czy muszę rozłączać elementy po kolei?

Z góry dziękuje za zainteresowanie tematem :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przytrzymaj delikatnie po kolei każdy z wiatraków - tak na chwilę. Jeśli to nie żaden z wiatraków, to może cewki...

Ps. Przy Twoim monitorze, to ta karta będzie się strasznie nudzić ;)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

7 godzin temu, wysio napisał:

Przytrzymaj delikatnie po kolei każdy z wiatraków - tak na chwilę. Jeśli to nie żaden z wiatraków, to może cewki...

Ps. Przy Twoim monitorze, to ta karta będzie się strasznie nudzić ;)

 

 

Wysio wiatraki sprawdzone, no i to nie one :( 
Co do PS. to w sumie te monitory mam 4, ale na ta chwilę z powodu braku miejsca jest tylko pod jednym. Chociaż kobieta nie bardzo wyraża entuzjazm co do takiej dekoracji, no i chyba jednak będzie trzeba pomyśleć o jakimś jednym porządnym...

 

6 godzin temu, Phill76 napisał:

To raczej cewki na vga ...

A co to znaczy konkretniej? Mowa o kablu, karcie czy monitorze?

 

9 minut temu, KaszaWspraju napisał:

Raczej grafa, chociaż sekcja zasilania płyty głównej też potrafi ćwierkać.

Czyli co konkretnie? Uszkodzona karta, złe podłączenie? Nieprawidłowe okablowanie? Mogę wykonać jakiś test aby to sprawdzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Oh No Omg GIF by Friends

Jeżeli to jest normalne no to mam przechlapane... :( 

Jestem tym kolesiem który wyłącza listwy zasilające, denerwuje go dźwięk podłączonej ładowarki...

"spokojnie, po 30 nie będziesz już tego słyszał..." - mówili...

 

Czyli nie ma żadnego sposobu na to aby nad tym zapanować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz zidentyfikować czy to cewki na grafice czy na płycie głównej. Pożycz kartę od kogoś, albo uruchom kompa bez karty, jeśli ten hałas pojawia się od momentu startu płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odłączyłem kartę i dźwięk ustał, czyli co to oznacza dla mnie? 

Dodam że dźwięk zaczyna się jakieś 5-10 sec po tym jak się odpala pulpit (po włączeniu komputera)

Czy może tutaj być problem software? Używam na tą chwile Windows 8.1 Pro, a więc karta jest bez Dx12.

Najnowszy sterownik teoretycznie nie ma oficjalnego wsparcia od NVIDIA dla Win8.1 o ile jestem dobrze poinformowany.

image.png.9715944af37cf903ff35bc50c9d5303b.png

 

Zastanawiam się czy może to mieć wpływ? Bo gdy wykonuje jakieś zadania, wymagające nieco fatygi, to ten dźwięk ustaje.... może to z nudów sobie tak popiskuje na mnie? :P 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie wspomniałem jeszcze o jednym zagadnieniu, być może istotnym dla sprawy.

Kartę graficzną podłączyłem dwoma osobnymi kablami 8-pinowymi (właściwie to 6+2) wychodzącymi z zasilacza, no i z każdego z nich zostaje niepodłączona druga wtyczka. Dzięki takiej metodzie karta ma prądu pod dostatkiem, tylko właśnie może dlatego w stanie spoczynku tak hałasuje? Czy może to mieć znaczenie? 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia! :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma nic związanego z software. Ewidentnie cewki na karcie graficznej piszczą i Ty nic z tym nie zrobisz. Sposób podłączenia zasilania również nie ma na to wpływu. Jedynie to, że karta pod obciążeniem może zachowywać się zupełnie inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mikrofon masz w kamerce, czy masz osobno ?

Pytam, bo można ten dźwięk znaleźć przystawiając mikrofon do odpowiednich miejsc na płycie lub grafice.

Może to zasilacz cyka ?

Po wyjęciu grafiki odciążasz zasilacz i może dla tego dźwięk ustaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm nie mam osobno mikrofonu, ale telefonem chyba dam radę też to wychwycić (dyktafonem lub kamerką jak na filmiku)? 

W moim nagraniu słychać jakby ten dźwięk wydobywał się z bliżej nieokreślonego miejsca. O jakich miejscach na płycie mówisz aby zlokalizować czy źródłem są cewki czy obciążony zasilacz?

A mógłbym uzyskać wystarczający efekt odciążenia zasilacza gdybym odłączył jedną z dwóch wiązek od karty graficznej i przyłączył ją do jednego kabla? W sensie czy w ten sposób taki test coś nam da?

Tylko swoją drogą czy taki zasilacz może nie spełniać oczekiwań mojego sprzętu, który nie jest podkręcany? No chyba, że mam uszkodzony egzemplarz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli odłączyłeś kartę graficzną i piski ustały to jest to wina piszczących cewek właśnie na karcie graficznej. Najlepiej oddaj ją na gwarancję podając jako powód piszczące cewki, powinni ci wymienić kartę na nową.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...