Skocz do zawartości
marcin6669

Stacjonarny do gier maksymalnie do 5000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Rozglądam się za jakimś zestawem, zależy mi na procesorze z wysokim taktowaniem, głównie do gier strategicznych (gry Paradoxu, Total Wary), wystarczy żeby współgrało z dyskiem SSD na M.2, moja prawie ostateczna konfiguracja:

morele.net/configurator/redirect/577285

Pytanie tylko co do zasilacza i grafiki, jakiego producenta najlepiej, ewentualnie obudowa.

Brakuje SSD, bo na M.2 już mam, a na SATE ze swojego źródła załatwię sobie.

Edytowane przez marcin6669
Aktulizacja konfiguracji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU: Ryzen 3700X
Mobo: MSI B450 Gaming Plus MAX
RAM: Patriot Viper 4 3200MHz CL16
GPU: MSI GTX 1660 Super Gaming
Zasilacz: Xilence XN072 lub Deepcool ATX DQ750ST
Monitor: Samsung LC24RG50FQUXEN

Jakbyś chciał jednak pograć w rozdzielczości 2K to wtedy musiałbyś wziąć kartę graficzną minimum RTX 2060 Super, a monitor hm... najrozsądniej cenowo wypada wtedy AOC CQ32G1.

Co do obudowy to najlepiej taka z meshem na front panelu i wylotami powietrza na górze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z monitorów to myślałem nad Samsung LS24F354FHUXEN, bo nie czuję potrzeby mieć zakrzywionego i chyba IPS najbardziej by mi odpowiadał.

I pytanie czy skoro GPU ma rekomendowane 450W to czy jest sens kupować 650W albo 750W jak proponowane? Domyślam się że do procka jeszcze potrzeba mocy, ale chyba nie będę potrzebował aż takiej mocy, ale się pytam.

Edytowane przez marcin6669
coś chcę dodać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

31,5 cala są tylko na matrycy VA.
~27 cali masz do wyboru wszystkie matryce

Bez sensu brać 24 cale. 27 cali jest sporo większy, mimo że to niby tylko 3 cale.

Buda: Define C

Jednym z najcichszych zasilaczy jest RM550X, ale ostatnio jakoś dziwnie drogi. Może w jakiejś promocji dorwiesz

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, marcin6669 napisał:

Z monitorów to myślałem nad Samsung LS24F354FHUXEN, bo nie czuję potrzeby mieć zakrzywionego i chyba IPS najbardziej by mi odpowiadał.

I pytanie czy skoro GPU ma rekomendowane 450W to czy jest sens kupować 650W albo 750W jak proponowane? Domyślam się że do procka jeszcze potrzeba mocy, ale chyba nie będę potrzebował aż takiej mocy, ale się pytam.

Nie kupuj takiego monitora bo "zabijesz" sobie całą przyjemność z gry, jeśli akurat zachce ci się zagrać w jakąś z gier typu Hack and Slash, MOBA, FPS czy cokolwiek z szeroko pojętego esportu. Można poszukać monitora płaskiego jeśli nie odpowiadają ci zakrzywione, ale naprawdę 144Hz odświeżania to niebo, a ziemia przy 60Hz.

Podałem ci zasilacze goldy, w przypadku Xilence'a różnica w cenie między 550W wynosi kilka złotych - bodajże 2zł. Zatem lepiej kupić 650W w którym najpewniej wiatraki wskoczą na wyższe obroty przy trochę większym obciążeniu. Natomiast jak nie masz wielkich wymagań  wobec PSU to możesz wziąć solidny 500-550W w przedziale 220-250zł z certyfikatem 80 Plus Bronze, często są promocje.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Michikun napisał:

Nie kupuj takiego monitora bo "zabijesz" sobie całą przyjemność z gry, jeśli akurat zachce ci się zagrać w jakąś z gier typu Hack and Slash, MOBA, FPS czy cokolwiek z szeroko pojętego esportu. Można poszukać monitora płaskiego jeśli nie odpowiadają ci zakrzywione, ale naprawdę 144Hz odświeżania to niebo, a ziemia przy 60Hz.

Podałem ci zasilacze goldy, w przypadku Xilence'a różnica w cenie między 550W wynosi kilka złotych - bodajże 2zł. Zatem lepiej kupić 650W w którym najpewniej wiatraki wskoczą na wyższe obroty przy trochę większym obciążeniu. Natomiast jak nie masz wielkich wymagań  wobec PSU to możesz wziąć solidny 500-550W w przedziale 220-250zł z certyfikatem 80 Plus Bronze, często są promocje.

Teraz jednak zmniejszyłem próg cenowy, ale zasilacze >600W odpychają, bo ojciec może narzekać o prądożerność, a monitor to myślę że dopóki nie usiądę do 144Hz to nie będzie mnie to bolało xd

Edytowane przez marcin6669

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie zasilacz ciągnie prąd, a reszta podzespołów, to czy kupisz zasilacz 550, 650, 850, 1300 W nie ma znaczenia, bo prądożerność zależy głównie od procesora i karty grafiki. Zasiłka ma znaczenie w kwestii klasy jakości, czyli 80+, 80+ bronze (85-88%), silver (87-90%), gold (90-92%), platinium (92-94%) czy titanium.

Chodzi o to, że jesli cały komp wymaga w danej chwili  300W, to zasilacz klasy 80+ wyciągnie z gniazdka 375W, a zasilacz klasy platinium 326 W (liczby przykładowe, pomijam finalną moc zasilacza). Najlepsze zasilacze lub przynajmniej te bardzo dobre mają najwyższą wydajność w przedziale przyjmijmy 20%-100% mocy zasilacza, gdy sprawność waha się powiedzmy 91-92%, a gorsze klasowo zasiłki najwyższą sprawność osiągają w okolicach 50% mocy zasilacza, bo przykładowo przy 20% mocy mają 80% sprawnosci, przy 50%.sprawność wynosi 85%, a przy 90% mocy sprawność spada do 82% przykładowo. Idea generalnie jest taka, aby tak dobrać zasilacz pod cały zestaw komputerowy, by pracował w możliwie najwyższej sprawności, gdy komp jest mocno obciążony. Druga kwestia to praca wentylatora. Im dalej od pełnego wykorzystywania zasilacza, tym jest on cichszy. Czyli komp potrzebuje w danej chwili 300W, zasilacz mamy 400W (przyjmijmy obojetnie jaki) i będzie on dość głośny, a przy zasilaczu 600W wentylator jest cichy lub bardzo cichy.

Do zestawu z pierwszego posta starczy 550 W, fajnie jakby w był klasy gold. Pytanie, co za karte grafiki planujesz w przyszłości. Serie nv **50, **60 i **70 to oszczędne karty, a spory głód prądu  trzeba zaspokoić dla serii **80 czy **80ti.

Posiadam monitor 144Hz i polecam, nie ma co wracać do 60Hz, bo wtedy gra się conajmniej dziwnie, przyzwyczailem się do wysokich herców. Jakby zestawić obok siebie monitor 60 i 144 Hz to od razu wyczujesz, na którym akcja dzieje się szybciej i płynniej. Wiadomo, że wtedy dla szybkiego monitora trzeba zapewnić dużo klatek (obnizając detale lub kupujac mocniejszy i bardziej pradozerny sprzet). 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, marcin6669 napisał:

Dziękuję za wszystkie rady, to moja prawie ostateczna konfiguracja:

morele.net/configurator/redirect/577285

Pytanie tylko co do zasilacza i grafiki, jakiego producenta najlepiej, ewentualnie obudowa

Co do zasilacza to wziąłbym w morele Seasonic Focus 550W z kodem SINGLE wychodzi 309zł Renomowany producent, gwarancja 10lat i pasywna praca do około 200W obciążenia

https://www.morele.net/zasilacz-seasonic-focus-plus-gold-550w-ssr-550fx-1483167/

Mam tego Be Quiet Pure Power 11 CM 600W  od tygodnia i po kilku dniach zaczął buczeć, może nie jakoś specjalnie głośno ale wyraźnie słyszalnie a kupowałem ze względu na ciszę.

Chcę go zwrócić a nie wymieniać bo boje się że skoro ten zaczął buczeć po kilku dniach to kolejne egzemplarze mogą mieć tak samo po jakimś czasie.

Co do obudowy to moim zdaniem nie ma sensu kupować wyciszanej bo takie obudowy są mniej przewiewne co skutkuje wyższymi temperaturami CPU i GPU a co za tym idzie głośniejszą pracą wentylatorów co kasuje sensowność takiej obudowy..

Jak kupiłem sobie Phanteks P400A a siostrze wybrałem Pantheks Enthoo PRO M i obie polecam. W idle mam wyłączone wszystkie wentylatory i komputer jest bezgłośny (a właściwie byłby gdyby nie felerny zasilacz Be Quiet.. ) co w uszczelnianej obudowie raczej nie byłoby możliwe ze względu na temperatury podzespołów.

Co do grafiki to lepiej zainwestować w 2060 Super, bo jest sporo szybsza i ma 2GB więcej pamięci o wyższej przepustowości, do tego obsługa Ray Tracing. Ja swojego Gainward 2060 Super Phoenix GS (nowa z gwarancją producenta) wylicytowałem na allegro za 1535zł. Pewien sprzedawca cały czas wrzuca te karty na licytację i da się kupić naprawdę tanio. A karta sama w sobie godna polecenia. W idle bezgłośna a pod obciążeniem nie grzeje się mocno i pracuje względnie cicho.

EDIT: Jeszcze kwestia pamięci RAM ja bym brał Ballistix Sport LT wersja 3200Mhz cL16 lub 3000Mhz CL15. Ważne by litery AES w nazwie kodowej. Pamięci te są na kościach micron E-die i bardzo dobrze się podkręcają a szybkość pamięci odgrywa dużą rolę dla procesorów AMD, szczególnie widać to grach.

Edytowane przez omelette du fromage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, w takim razie lepiej wypada ten zasilacz.
Zastanawiam się jeszcze nad prockiem, czy wystarczy Ryzen 5 3600, Ryzen 5 3600X, czy Ryzen 7 3700X, bo grunt żeby na długo wystarczył do tej konfiguracji.
morele.net/configurator/redirect/577687
SSD załatwię sobie sam, grafikę kupię później, bo kumpel pożyczy swoją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem totalnie nie opłaca Ci się brać Ryzena 3700x za 1500zł.. 100 razy lepiej wziąć 2700x (który będzie wolniejszy raptem o kilkanaście procent) za połowę tej kwoty i resztę kasy zainwestować w lepszą kartę graficzną np. 2060 Super. W końcu kupujesz komputer do gier.

EDIT: Zobaczyłem że zmieniłeś z 3700x na 3600. W takim razie nie masz już dużego pola do zmian. 3600 do gier będzie pewnie ciut lepszy ale ja i tak bym brał 2700x bo jest po prostu wydajniejszy w aplikacjach wykorzystujących 8 rdzeni a w przyszłości gry też mogą wykorzystywać więcej rdzeni.

Edytowane przez omelette du fromage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, marcin6669 napisał:

A propos GPU, jak jest rekomendowana moc 550V jak w RTX 2060 Super, to nawet jak dodam do tego procka typu Ryzen 5 3600, albo wersja 3600X, to wystarczy na spokojnie 550V zasilacz?

Z palcem w tyłku starczy. Taki 2060 Super weźmie ze 150-200W pod obciążeniem, 3600 weźmie mniej niż 100W i są to wartości maksymalne pod 100% obciążeniem w stress testach. Reszta części policz z zapasem 50W. Tutaj 400W zasilacz na luzie wystarczy. W praktyce podczas grania pobór prądu raczej nie powinien przekroczyć 300W.

550W to zapas mocy ogromny przy takiej konfiguracji ale moim zdaniem warto wydać więcej za lepszy zasilacz. W przypadku markowego zasilacza płacisz za niezawodność, kulturę pracy oraz wysoką sprawność energetyczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...