Skocz do zawartości
andplu

RX 580 - zawyżanie taktów vram przy zmianie odświeżania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Na początek konfig:

Ryzen 2600, MSI B450 Gaming plus max, 2x8 gb adata 3200Hz, monitor AOC Q3279W, zasilacz chieftec 650 w, Win 10 home.

Problem jest następujący. Przy ustawieniu odświeżania monitora na 60 Hz karta przy pulpicie/necie /filmach itp - znaczy 2d trzyma takty jak Bozia przykazała czyli 300Hz rdzeń i 300Hz mem.

Cuda dzieją się jak zmienię odświeżanie na 75 Hz - pamięci od razu ustawiają się na max, czyli 2000 Hz. Monitorowane w MSI Afterburner i w GPU-Z. Sterowniki zmieniałem, choć raczej tylko z ostatnich 4 miesięcy.

Jakieś pomysły? Za wszelkie sugestie będę wdzięczny.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak to wygląda u AMD (dlatego od wielu lat siedzę na nVidii) - nie poprawią tego, bo nie :) -  wyższe wartości odświeżania czy podłączony kolejny monitor i taktowanie pamięci wskakuje na max. Pobór mocy w spoczynku rośnie o kilkanaście watów i nici z trybu półpasywnego w małej obudowie :/

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

Niestety albo jestem głąbem i nie umiem albo wattman coś nie teges.

Generalnie mogę regulować tylko maksymalnym taktowaniem ramu, wartości min i średnie są nie do ruszenia,.

Inną sprawą jest to że w/w wattman co powiedzmy 2 uruchomienie kompa zgłasza błąd i dostaje komunikat że wrócił do ustawień domyślnych.

Pozdrawiam

wattman.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, rzymo napisał:

Niestety tak to wygląda u AMD (dlatego od wielu lat siedzę na nVidii) - nie poprawią tego, bo nie :) -  wyższe wartości odświeżania czy podłączony kolejny monitor i taktowanie pamięci wskakuje na max. Pobór mocy w spoczynku rośnie o kilkanaście watów i nici z trybu półpasywnego w małej obudowie :/

 

17 godzin temu, Novice napisał:

tak jak wyżej,tak działa amd,.mam dwa monitory, 144hz i 165hz,pamięć siedzi na 405/810mhz na 2070 super.

Hmm u mnie swoją drogą mam dokładnie tak sam "problem" jak przedstawia to andplu.

Dwa monitory fhd, jeden 144 via DP, drugi 60 Hz via hdmi, karta gtx 1070 leci na parametrach 1013 MHz rdz / 2003 MHz vram (raporty z hwinfo, w msi afterburner wyswietla 4006 MHz) przy natywnych odświeżaniach, windows 7.  Oczywiście piszę o sytuacji w trybie bezczynnosci. Karta def czy po oc - ten sam symptom.

Wystarczy, że na szybszym monitorze zmniejszę odświeżanie do 120/100 Hz, to gtx "zwalnia" do 139 Hz na rdzeniu i 202,5 Hz na pamięciach (z hwinfo,. a w afterburnerze pokazuje 405 MHz).

Toteż trochę mnie to dziwi, że u Ciebie Novice działa  to zgoła inaczej (to że masz turinga, a ja pascala nie powinno mieć znaczenia).

Edytowane przez mrcszyman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.11.2019 o 23:20, mrcszyman napisał:

 

Hmm u mnie swoją drogą mam dokładnie tak sam "problem" jak przedstawia to andplu.

Dwa monitory fhd, jeden 144 via DP, drugi 60 Hz via hdmi, karta gtx 1070 leci na parametrach 1013 MHz rdz / 2003 MHz vram (raporty z hwinfo, w msi afterburner wyswietla 4006 MHz) przy natywnych odświeżaniach, windows 7.  Oczywiście piszę o sytuacji w trybie bezczynnosci. Karta def czy po oc - ten sam symptom.

Wystarczy, że na szybszym monitorze zmniejszę odświeżanie do 120/100 Hz, to gtx "zwalnia" do 139 Hz na rdzeniu i 202,5 Hz na pamięciach (z hwinfo,. a w afterburnerze pokazuje 405 MHz).

Toteż trochę mnie to dziwi, że u Ciebie Novice działa  to zgoła inaczej (to że masz turinga, a ja pascala nie powinno mieć znaczenia).

zależy od sterowników,niektóre rewizje to miały zepsute.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, mrcszyman napisał:

Od dwóch lat jak mam monitor 144 Hz ta sytuacja dotyczy mnie cały czas. W tym czasie aktualizowałem sterowniki z 10x, wszystkie rekomendowane.

ja odkąd mam karty od nv i 2 monitory (60 i 144 a teraz 165 i 144) to raz mi się zdarzyły takie sterowniki że trzymały taktowania cały czas na maxa,ale to dawno temu jeszcze jak kupowałem 1080 FE na premierę.Teraz wszystko działa.

nie wiem,spróbuj sobie wyłączyć gier w windowsie na przykład.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.11.2019 o 16:36, Novice napisał:

ja odkąd mam karty od nv i 2 monitory (60 i 144 a teraz 165 i 144) to raz mi się zdarzyły takie sterowniki że trzymały taktowania cały czas na maxa,ale to dawno temu jeszcze jak kupowałem 1080 FE na premierę.Teraz wszystko działa.

nie wiem,spróbuj sobie wyłączyć gier w windowsie na przykład.

tryb gier* oczywiście

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...