Skocz do zawartości
WiewioRx

Modernizacja i5 2500K + Asus P8 Z77 + 16 Gb ram 2133

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nadszedł czas na małą modernizację i zaczynam od procesora, płyty i ramu. Zestawu I5 2500K + płyta + ram już się pozbyłem. Pozostała karta gtx 970 gigabyte oraz obudowa z zasilaczem SilentiumPC Vero L2 600W 80 Plus.

Zastanawiam się na co wymienić i w jakim kierunku iść, ponieważ czytając i oglądając recenzje nie wydaje się to takie do końca oczywiste. Proszę o poprawienie mnie jeśli będę pisał jakieś herezje.

Chciałbym w przeciągu roku złożyć cały komplet, czyli dołożyć kartę oraz dobry monitor ( obecnie mam iiyama x2483hsu ). Budżet 1500-2000 zł. Sprzęt ma być rozsądny i nie przepłacony z przeznaczeniem do grania w 1080p na najbliższe 2-3 lata na wysokich detalach. Chciałbym tak dostosować sprzęt, aby grać z FreeSync 1 ( 2 ).  G-sync chyba wychodzi zbyt drogo z tego co się orientuję.

1. Procesor:

A)  i5 9600KF - wydaje się bardzo dobry, dobra kultura pracy. Ma dobre temperatury, bez podkręcenia podobnie czasem trochę gorzej od Ryzena 5 3600. Po podkręceniu w wielu grach lepszy. Nie wiemt tylko jak jest z kręceniem na 5Ghz, czy jest problemowe ?  Czy wszystkie wchodzą na ten poziom bez problemu ?

Do tego płyta pod Intela - nie mam pojęcia jaka.

B) Ryzen 5 3600- jest nieznacznie tańszy ( prawie pomijalnie ). Ma różne opinie co do kultury pracy, bez możliwości podkręcania, podobno wysokie temperatury. Czy jest bardziej przyszłościowy ze swoimi 12 wątkami od I5 ?

Do tego płyta główna pod Ryzena nie mam pojęcia jaka, ale polecają wersje MAX. 

Drugi zestaw jest tańszy o około 150 zł, tylko ta kwota nie wiem czy jest warta grzania się Ryzena...

Chłodzić oba chcę Fortisem 3 ( mam z poprzedniego zestawu ).

2. Pamięć : nie wiem jeszcze jaka, ale 16 Gb i min 3200 Mhz - prośba o polecenie czegoś ( pewnie z zestawu na listopad wezmę ).

3 Karta graficzna za jakieś 4-6 miesięcy:

Chciałbym przygotować zestaw pod FreeSync jeśli używanie go ma sens i coś poprawia, a z tego co się orientuję to tak.

A) RTX 2600 Super - niezła wydajność, strach przed ubijaniem sterowników za jakiś czas. Od dawna mam różne karty Nvidii i jestem zadowolony. Minus to brak Free Sync. Tu brałbym I5 9600 K, ponieważ w zespole pracują bardzo dobrze.

B) Próba czegoś ze stajni AMD, myślę o RX 5700 lub z ( XT ). Możliwość grania z FreeSync. Za jakiś czas pewnie wyjdą lepsze wersje, z lepszym chłodzeniem i odrobinę potanieją. Mam wrażenie , że do RX 5700 najlepiej będzie pasował Ryzen, a I5 może się gryźć.

Kolejny będzie monitor z FreeSync 4k 27-28 cali.

Prośba o radę co z czym połączyć. Zakupy będę robił na Black Friday raczej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz Ryzena 3600, ewentualnie jak masz obawy o "grzanie" to Ryzena 2700X (tutaj boxowy cooler załączony wraz z procesorem radzi sobie dość dobrze z odprowadzaniem ciepła).

Płyta MSI B450 Gaming Plus MAX lub MSI B450 Tomahawk MAX. Możesz również kupić Gigabyte Aorus B450 Elite lub ASUS TUF B450 (są dwie wersje Pro lub Plus, obie są solidne) - tylko w przypadkach tych płyt od Gigabyte'a i Asusa jeśli brałbyś Ryzena 3600 konieczna jest aktualizacja biosu. Przy wyborze 2700X nie trzeba biosu aktualizować.

Dlaczego AMD? Dlatego, że kupujesz sprzęt na aktualnej podstawce, kolejna generacja również wyjdzie na AM4, tymczasem Intel zmienia socket na 1200 i wybierając teraz i5-9600 nie miałbyś w przyszłości możliwości "rozsądnego" upgrade'u. Pisząc rozsądnego mam na myśli to, że kolejna generacja od Intela dostanie więcej rdzeni/wątków niż obecna, no i po prostu wybór socketu 1151 sprawia, że jakaś tam przyszłościowa podmiana i5-9600K na i7-9700K w zasadzie wiązałaby się z minimalnym wzrostem wydajności w grach, czyli byłby to bezcelowy zabieg.

Co do pomysłu z zakupem RTX 2060 Super czy RX 5700XT, żeby grać w 4k to uprzedzam, nie ma to sensu. To za słabe karty graficzne do ogrywania nowych gier w 4K. Zdecydowanie rozsądniej jest kupić monitor LG 27GL850-B lub ASUS TUF Gaming VG27AQ i do takiego monitora dobrać RTX 2070 Super, lepsze to niż wybierać trochę słabsze GPU i mega drogi monitor 4K 144Hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Ryzen mnie kusi :)

Zakładam jednak, że samego procka nie będę zmieniał, tylko wytrzymam z nim np 3 lata i zmienię z płytą. Raczej na tyle się wszystko pozmienia w tym okresie, że rozsądniej będzie komplet. Większym kosztem jest procesor niż płyta.

Co do karty i monitora to nastawiam się na granie w FHD. Z tego co czytałem i oglądałem to na monitorze 4k FHD wygląda lepiej niż na zwykłym monitorze FHD. Mniejsze piksele nie biją tak po oczach. Dlatego zakup monitora zostawiłem na koniec ( za 6-8 miesięcy ). Do grania w FHD obie karty są ok.

Zastanawiam się jeszcze czy Ryzen w jakis sposób jest lepszy pod karty AMD i czy gryzie się z nvidią oraz czy warto brać kartę AMD dla FreeSync.

Edytowane przez WiewioRx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitory, które obsługują sam Freesync są tańsze. Dla przykładu bestseller AOC CQ32G1 jak "wpada" na promocje to kupisz go za 1300zł, a masz 31,5", matryce VA, czas reakcji 1ms i odświeżanie 144Hz.

Polecam granie w 2K. Full HD na 27 calach wygląda niefajnie.

Pamiętaj, że w przyszłym roku wejdą nowe konsole, które będą miały więcej rdzeni/wątków co będzie się też wiązało z postępem i z czasem także z wzrostem wymagań odnośnie nowych tytułów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie jak ma kupić klamoty na 2-3 lata i potem modernizacja/nowe graty, to czemu nie monitor 4K? Moim zdaniem monitor jak się kupuje, to na okres sporo dłuższy niż 2-3 lata. Do tego czasu obniżamy detale, zależnie od tytułu, wysokie średnie lub mix. Taką kartę graficzną bardzo łatwo wymienić, przy rozdzielczości 4K to ona jest wąskim gardłem - za te 2 lata wymieniasz gpu i ewentualnie cpu (amd) na 8r/16w serii ryzen 4000. Oczywiście jeśli nie możesz ścierpieć redukcji detali, to monitor 1440p powinien też się spisać. Ilość Hz sprawa indywidualna (ja polecam 120-144 Hz zamiast 60-75).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...