Jump to content
Sign in to follow this  
_nick_

Ciekawostka o karcie graficznej i zasilaczu

Recommended Posts

Jestem czytelnikiem purepc od dłuższego czasu, w końcu się zarejestrowałem, żeby zrobić ciekawy wpis. Generalnie - witam wszystkich :)

 

Miałem ciekawy problem z kartą graficzną - mam MSI RX570 8 GB Armor, kupiona w lutym tego roku. Na początku chłodzenie było niemiłosiernie głośne w 3D (istna suszarka), do tego temperatury dochodziły do 75-79 stopni, karta osiągała prawie cały czas limit 120 W mocy oraz rzadko kiedy miała bazowe zegary 1268 MHz (najczęściej miała jakieś 1140-1170 MHz).

Z chłodzeniem nie wytrzymałem i kupiłem szybko Arctic Accelero Mono Plus - temperatury spadły o 15-20 stopni! Do tego miałem błogą ciszę (120 mm wentylator pracujący z ok. 870 obrotów/min.). To pomogło na hałas, ale pozostałe problemy zostały, czyli osiąganie limitu mocy zbijanie zegarów.

Potem jak zrobiłem remont w sypialni (tam mam kompa) to okazało się, że wieczorem słyszę szum, ale z zasilacza (po uruchomieniu nawet gry FIFA 19). Miałem Seasonic S12II 80Plus Bronze 520 W. Wydawałoby się, że dobry i nie taki tani zasilacz (wtedy ok. 260 zł), ale szumiał dość mocno, karcie graficznej też trochę temperatury się podniosły (do 65 stopni).

Chcąc osiągnąć naprawdę niski poziom szumu zaszalałem i wziąłem Corsair RMX 750 W z trybem pasywnym do 375 W (to zadecydowało, że wziąłem mocniejszy model). I co tym osiągnąłem? Teraz już na prawdę mam bardzo cichy komputer, po włączeniu gry nic dodatkowo nie szumi, ale....

...tu jest zagadka czemu tak się stało - karta graficzna trzyma stabilnie 1269 MHz i nie drgnie z zegarami w ogóle w dół (oczywiście podczas gry), a do tego zanotowałem w MSI Afterburner maksymalne zużycie mocy ok. 85 W,  a nie jak wcześniej 120 W :O Co jest grane? Jak ze śmiesznych obrazków - tego się nie spodziewałem :)

 

Ktoś może mieć wytłumaczenie co tu się właściwie stało? Dodam, że pobór mocy z gniazdka spadł z ok. 240 do ok. 200 W (wiem, że nowy zasilacz ma lepszą sprawność, ale nie aż tak). Czy stary zasilacz był już wadliwy i nie trzymał swojej znamionowej sprawności?

Edited by _nick_

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.