Jump to content
Sign in to follow this  
_nick_

Ciekawostka o karcie graficznej i zasilaczu

Recommended Posts

Jestem czytelnikiem purepc od dłuższego czasu, w końcu się zarejestrowałem, żeby zrobić ciekawy wpis. Generalnie - witam wszystkich :)

Miałem ciekawy problem z kartą graficzną - mam MSI RX570 8 GB Armor, kupiona w lutym tego roku. Na początku chłodzenie było niemiłosiernie głośne w 3D (istna suszarka), do tego temperatury dochodziły do 75-79 stopni, karta osiągała prawie cały czas limit 120 W mocy oraz rzadko kiedy miała bazowe zegary 1268 MHz (najczęściej miała jakieś 1140-1170 MHz).

Z chłodzeniem nie wytrzymałem i kupiłem szybko Arctic Accelero Mono Plus - temperatury spadły o 15-20 stopni! Do tego miałem błogą ciszę (120 mm wentylator pracujący z ok. 870 obrotów/min.). To pomogło na hałas, ale pozostałe problemy zostały, czyli osiąganie limitu mocy zbijanie zegarów.

Potem jak zrobiłem remont w sypialni (tam mam kompa) to okazało się, że wieczorem słyszę szum, ale z zasilacza (po uruchomieniu nawet gry FIFA 19). Miałem Seasonic S12II 80Plus Bronze 520 W. Wydawałoby się, że dobry i nie taki tani zasilacz (wtedy ok. 260 zł), ale szumiał dość mocno, karcie graficznej też trochę temperatury się podniosły (do 65 stopni).

Chcąc osiągnąć naprawdę niski poziom szumu zaszalałem i wziąłem Corsair RMX 750 W z trybem pasywnym do 375 W (to zadecydowało, że wziąłem mocniejszy model). I co tym osiągnąłem? Teraz już na prawdę mam bardzo cichy komputer, po włączeniu gry nic dodatkowo nie szumi, ale....

...tu jest zagadka czemu tak się stało - karta graficzna trzyma stabilnie 1269 MHz i nie drgnie z zegarami w ogóle w dół (oczywiście podczas gry), a do tego zanotowałem w MSI Afterburner maksymalne zużycie mocy ok. 85 W,  a nie jak wcześniej 120 W :O Co jest grane? Jak ze śmiesznych obrazków - tego się nie spodziewałem :)

Ktoś może mieć wytłumaczenie co tu się właściwie stało? Dodam, że pobór mocy z gniazdka spadł z ok. 240 do ok. 200 W (wiem, że nowy zasilacz ma lepszą sprawność, ale nie aż tak). Czy stary zasilacz był już wadliwy i nie trzymał swojej znamionowej sprawności?

Edited by _nick_