Skocz do zawartości
hardy99

Overclocking, a spadające napięcie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Długo mnie tu nie było i przepraszam jeśli ktoś to wcześniej poruszał, ale nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi.

Otóż kupiłem kilka miesięcy temu Ryzena 5 2600 i troszeczkę go podkręciłem. Udało mi się uzyskać 4,0 GHz na wszystkich rdzeniach, na napięciu 1.35 V, przy znośnych temperaturach. Opcja Cool and Quiet działa fajnie pomimo OC, proc zbija zegary do 1,4 GHz, ale nie umiem ustawić by procesor obniżał również napięcie podczas spoczynku. Cały czas trzyma te 1.35 V i nie obniża do np. 0,75 V podczas spoczynku jak nie jest podkręcony.

Czy jest w ogolę możliwe aktywowanie tej funkcji podczas OC ? Moja płyta to MSI B450M BAZOOKA V2, BIOS wersja P.90 i podkręcam w BIOSie. 

oc 4.0 GHz.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@leven

Jeśli zostawię napięcie na auto, to przy zmianie mnożnika wzrasta na 1,40 V i też cały czas utrzymuje taką wartość. Tak samo się dzieje niezależnie czy wybiorę tryb Overdrive i ustawie na sztywno czy Offset i odejmę 0,05 V. 

Napięcie się zmienia samo w Windows tylko wtedy jeśli mnożnik procesora jest na auto. Wygląda na to, że podczas OC jest wyłączna jakaś opcja,  za to odpowiedzialna (np. ustawiona jest na auto), tylko nie wiem co to za opcja. Nie chcę w ciemno ustawiać wszystkiego na enabled bo może się to źle skończyć ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma idealnie. Przy OC i ręcznej zmianie napięcia, będziesz mieć stałe napięcie procesora, lub tylko tyle, co wyjdzie w trybie offset, ale to nie znaczy, że jest to złe. To jest tylko napięcie, a ilość watów i co za tym idzie temperatura będzie dostarczana w odpowiedniej ilości do potrzeb. W praktyce nie przekłada się to na dużo większe zużycie energii.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że tragedii nie będzie, ale jednak wiadomo, że odrobinę więcej prądu będzie pobierał, a jeśli można mniej to czemu tego nie zrobić ;) Mniej prądu, niższa temperatura, niższe obroty wentylatorów, a ja lubię ciszę.  ;) Dlatego zapytałem ekspertów czy tak się w ogóle da zrobić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wysio

Niestety, ale to nie jest rozwiązanie problemu. Przy ustawieniu napięcia na auto, w momencie gdy dokonam jakiejkolwiek zmiany mnożnika procesora to napięcie automatycznie podnosi się  (tak decyduje UEFI płyty głównej) i nie zmniejsza się w spoczynku w Windows. By napięcie było automatycznie regulowane w Windows, tak mnożnik jak i wartość napięcia muszą pozostawać na auto.

Mówiąc prościej, wystarczy, że podniosę mnożnik procesora o 1, nie robiąc kompletnie nic więcej, to płyta sama zdecyduje o podbiciu napięcia oraz będzie miało stałą wartość. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt. Dlatego ja dałem sobie spokój z OC. Na Intelu miałem podkręcony procesor z 3 GHz na 4 GHz i działało pięknie obniżanie napięcia oraz traktowania w IDLE. Tutaj wiadomo, kręci się mnożnikiem, a nie szyną i jest inaczej. Generalnie przy OC na Ryzenie trzeba raczej pogodzić się z cały czas pracującym procesorem na pełnych obrotach, oraz stałym napięciem. Jak pisałem wcześniej, nie ma przy tym jakiś wielkich skutków ubocznych typu dużo wyższa temperatura czy zużycie energii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...