Jump to content
Sign in to follow this  
hardy99

Overclocking, a spadające napięcie

Recommended Posts

Witam,

Długo mnie tu nie było i przepraszam jeśli ktoś to wcześniej poruszał, ale nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi.

Otóż kupiłem kilka miesięcy temu Ryzena 5 2600 i troszeczkę go podkręciłem. Udało mi się uzyskać 4,0 GHz na wszystkich rdzeniach, na napięciu 1.35 V, przy znośnych temperaturach. Opcja Cool and Quiet działa fajnie pomimo OC, proc zbija zegary do 1,4 GHz, ale nie umiem ustawić by procesor obniżał również napięcie podczas spoczynku. Cały czas trzyma te 1.35 V i nie obniża do np. 0,75 V podczas spoczynku jak nie jest podkręcony.

Czy jest w ogolę możliwe aktywowanie tej funkcji podczas OC ? Moja płyta to MSI B450M BAZOOKA V2, BIOS wersja P.90 i podkręcam w BIOSie. 

oc 4.0 GHz.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widocznie Vcore jest na manual, a taktowanie na automat.

Zapisz sobie obecny bios w profilu biosu i zresetuj go.

zobacz, jak się zachowuje Vcore i taktowanie na fabrycznych ustawieniach biosu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@leven

Jeśli zostawię napięcie na auto, to przy zmianie mnożnika wzrasta na 1,40 V i też cały czas utrzymuje taką wartość. Tak samo się dzieje niezależnie czy wybiorę tryb Overdrive i ustawie na sztywno czy Offset i odejmę 0,05 V. 

Napięcie się zmienia samo w Windows tylko wtedy jeśli mnożnik procesora jest na auto. Wygląda na to, że podczas OC jest wyłączna jakaś opcja,  za to odpowiedzialna (np. ustawiona jest na auto), tylko nie wiem co to za opcja. Nie chcę w ciemno ustawiać wszystkiego na enabled bo może się to źle skończyć ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma idealnie. Przy OC i ręcznej zmianie napięcia, będziesz mieć stałe napięcie procesora, lub tylko tyle, co wyjdzie w trybie offset, ale to nie znaczy, że jest to złe. To jest tylko napięcie, a ilość watów i co za tym idzie temperatura będzie dostarczana w odpowiedniej ilości do potrzeb. W praktyce nie przekłada się to na dużo większe zużycie energii.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiem, że tragedii nie będzie, ale jednak wiadomo, że odrobinę więcej prądu będzie pobierał, a jeśli można mniej to czemu tego nie zrobić ;) Mniej prądu, niższa temperatura, niższe obroty wentylatorów, a ja lubię ciszę.  ;) Dlatego zapytałem ekspertów czy tak się w ogóle da zrobić. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da się tylko, gdy procesor przy OC nie potrzebuje więcej napięcia niż standardowo i jest ono w związku z tym ustawione na auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@wysio

Niestety, ale to nie jest rozwiązanie problemu. Przy ustawieniu napięcia na auto, w momencie gdy dokonam jakiejkolwiek zmiany mnożnika procesora to napięcie automatycznie podnosi się  (tak decyduje UEFI płyty głównej) i nie zmniejsza się w spoczynku w Windows. By napięcie było automatycznie regulowane w Windows, tak mnożnik jak i wartość napięcia muszą pozostawać na auto.

Mówiąc prościej, wystarczy, że podniosę mnożnik procesora o 1, nie robiąc kompletnie nic więcej, to płyta sama zdecyduje o podbiciu napięcia oraz będzie miało stałą wartość. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fakt. Dlatego ja dałem sobie spokój z OC. Na Intelu miałem podkręcony procesor z 3 GHz na 4 GHz i działało pięknie obniżanie napięcia oraz traktowania w IDLE. Tutaj wiadomo, kręci się mnożnikiem, a nie szyną i jest inaczej. Generalnie przy OC na Ryzenie trzeba raczej pogodzić się z cały czas pracującym procesorem na pełnych obrotach, oraz stałym napięciem. Jak pisałem wcześniej, nie ma przy tym jakiś wielkich skutków ubocznych typu dużo wyższa temperatura czy zużycie energii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.