Skocz do zawartości
*Snow*

Modernizacja PC / Wymiana monitora - amatorska obróbka foto/video 4k / gry

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chodzi mi po głowie modernizacja mojego sprzętu. Nie wiem czy da się coś z niego jeszcze wycisnąć czy lepiej wymienić całość.

Wszystko śmiga fajnie ale chciałbym odczuć przyrost wydajności w Lightroomie przy ładowaniu, obrabianiu zdjęć i w Priemiere Pro przy montażu filmów np. w 4K. Powoli brakuje mi też miejsca na SSD.

Czasami lubie sobie też zagrać ale głownie w starsze gierki... choć nie ukrywam, ze jeśli wyjdzie coś nowego godnego uwagi to czemu nie ;)

Mój aktualny konfig to:

MOBO: MSI Z87-G43

PSU: 650W Corsair
CPU: Intel Core i5 4570
RAM: 8GB DDR3 
GPU: Nvidia GeForce GTX 1050 Ti
SSD: ADATA SU900 256GB
HDD: WD 1TB
CASE: Fractal Define R6
LCD: DELL U2410 IPS

Pamięć została podkręcona z tego co wiem ile się dało...

kp2lZwD.jpg

Nie siędzę teraz w temacie więc jakbym miał zmieniać całość to pewnie wybrałbym taki zestaw:

https://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_listopad_2019?page=0,12

Pytanie czy to najlepszy konfig w tej cenie ? lubię dobry sprzęt, stabilny, cichy i wydajny, najlepszy stosunek jakości do ceny.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Chciałbym też wymienić monitor, aktualnie używam:

LCD: DELL U2410
Matryca - IPS
1920 x 1200 piksele
kontrast 1000:1 dynamiczny 80 000:1
jasność    400 cd/m2

Zastanawiałem się nad BenQ PD2700U 4K HDR, zależy mi głownie na jakości obrazu, ostrości i komforcie pracy, głownie pod obróbkę zdjęć.

Odczuję duża różnice miedzy moim Dellem a tym BenQ ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Faktycznie fajny procek i tańszy :) do moich zastosowań idealny.

Taki ram będzie dobrym wyborem ? - G.SKILL 32GB 3600MHz TridentZ RGB Neo CL16 (2x16GB)

Jeśli chodzi o monitor to chyba założę osobny temat ale zakładając, że będzie to 4K to pewnie grafika by się lepsza przydała...

Jaka będzie optymalnym wyborem w stosunku ceny do jakości ?

I jeszcze jakiś pewny, szybki dysk SSD 1TB by się przydał ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak te pamięci zostały w zasadzie wprowadzone na rynek właśnie pod Ryzeny. Pewnie potrzebujesz te 4K pod zdjęcia? Aktualnie pracujesz na rozszerzonym HD, więc pytanie czy nie lepiej znaleźć złoty środek i kupić monitor 2K? Wtedy ta RTX 2070 Super w zupełności wystarczy.

Często korzystasz z funkcji pivota? Potrzebujesz montażu VESA itd? Co do SSDków to z tych dużych zwykle montuję coś z tych:

ADATA XPG SX8200 PRO 1TB PCIe x4 NVMe
SSD Corsair MP510 960GB PCIe x4 NVMe
Patriot Viper VPN100 1TB M.2 PCIe x4 NVMe

ten ostatni ma spory radiator.

Wracając do samego procka to możesz spróbować korzystanie z niego na boxowym chłodzeniu. Jeśli nie planujesz  renderowania jakiś filmów 2 czy 3 godzinnych tylko krótsze rzeczy to spokojnie sobie poradzi. Wystarczy dobrać do niego pastę Thermal Grizzly Kryonaut.

PROCESOR-AMD-RYZEN-2700X-AM4-BOX-Z-CHLOD

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie korzystam z pivota, VESA niekoniecznie choć mile widziane bo myślałem nad uchwytem, tym bardziej jeśli podstawka będzie denerwująca ;)

4K to moim zdaniem po prostu lepszy wybór :) 2070 nie da sobie rady z 4K ? w ogóle grafika ma znaczenie jeśli chodzi o obróbkę video 4k ?

Filmy będę renderował bardzo sporadycznie ;) max pewnie po 15-20 min.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy w jakich programach zamierzasz pracować, aktualnie część programów do renderu ma wsparcie GPU, które odciąża procka i przyspiesza.

Problemem jest tutaj to, że chcesz grać w gry też i nie wykluczasz ogrywania nowszych tytułów, gdzie wskazane jest odświeżanie 144Hz.

Ja osobiście bym pomyślał na twoim miejscu nad ASUS TUF VG27AQ HDR ale to już oczywiście twoja decyzja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady !

Jeśli gram w nowsze tytuły to raczej jakieś RPG, RTS i podobne... czekam na Diablo 4 z nowszych gier, tak poza tym to nie wiem czy coś mnie interesuje :) znacznie częściej gram w Heroes3, Diablo 2 :D 

Z nowszych gier to chyba grałem jedynie w Wiedzmina 3 i Tomb Ridera :)

Ale przemyślę temat monitora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kupiłem:

MSI B450 Gaming Plus MAX

G.SKILL 32GB 3600MHz TridentZ RGB Neo CL16 (2x16GB)

Ryzen 7 2700X

Pomoże ktoś optymalnie ustawić bios żeby to wszystko działało zgodnie ze specyfikacja ? nie zależy mi na podkręcaniu a na optymalnym działaniu.

c9lI6G3.png

J0CI5r4.jpg

RAM chyba nie jest ustawiony tak jak być powinien...

Temp na procku według coretempa 35-37* w iddlu

Edytowane przez *Snow*

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, *Snow* napisał:

 

c9lI6G3.png

 

RAM chyba nie jest ustawiony tak jak być powinien...

no nie jest widać że chodzi na 2133 [1066 rzeczywiste]

włącz w biosie xmp [no chyba że procek na to nie pozwala i recznie wtedy, bios najnowszy? ewentualnie ram może ruszyć ręcznie na 3200 jak nie chce chodzić na 3600]

jest też jakis programik który pokazuje optymalne ustawienia ramu [ale zapomniałem jak sie toto nazywa]

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios najnowszy właśnie wgrany. Nie wiem na co pozwala procek ;p pierwszy raz mam doczynienia z XMP... nie mam pojęcia czy nie chce chodzić na 3600 bo nie wiem za bardzo jak to ręcznie ustawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak [xmp to są gotowe profile z ustawieniami ramu]

 

a i bios możesz mieć w 2 trybach : ez i advanced [w tym widać więcej opcji]

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FT2inOg.png

Niby zmieniło się w biosie to XMP na profil 2 3600MHz ale CPU-z chyba źle podaje...

Wzrosły za to temp na procu i przyspieszył wiatrak hałasując dość nieprzyjemnie ;)

EDIT:

Zmieniłem na ten 1 profil

wTk6bn5.jpg

Jakie są bezpieczne temp dla tego Ryzena ? ten wentylator mnie denerwuje skręciłbym go...

 

Temperatury podczas pracy w Lightroomie dochodzą do 60* max było 74

Edytowane przez *Snow*

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli wychodzi że pamięć chodzi na 3333  [czyzby proc na więcej nie pozwalał?] 

box nie jest jakiś szałowy - warto by było kupić coś lepszego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, tesel napisał:

czyli wychodzi że pamięć chodzi na 3333  [czyzby proc na więcej nie pozwalał?] 

box nie jest jakiś szałowy - warto by było kupić coś lepszego

Spoko, już myślę nad jakimś chłodzeniem bo na pewno nie zostanę przy box'ie  :) 

Te temperatury są normalne dla tych procesorów ? ew. jakie max temp. są bezpieczne ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...