Skocz do zawartości
*Snow*

Monitor do amatorskiej obróbki Foto/Video sporadycznie gry Gry ~3500zł 4K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Planuje zakup monitora, który zapewni mi kompromis pomiędzy amatorską obróbką zdjęć w Lightroomie, czasami video. Nie jestem żadnym profesjonalistą, wykonuję zdjęcia w trakcie prac, które wykonuje i publikuję na swojej stronie/fanpage jednak staram się cały czas podnosić ich jakość :) 

Aktualnie użytkuję monitor DELL U2410 z którego w sumie jestem zadowolony ale pora na jakąś zmianę i lepszy obraz.

LCD: DELL U2410 60Hz
Matryca - IPS
1920 x 1200 piksele
kontrast 1000:1 dynamiczny 80 000:1
jasność    400 cd/m2

Problem jest taki, że czasami chciałbym sobie pograć,  niekoniecznie jakieś strzelanki (choć nie wykluczam), bardziej RPG, Wiedźmin,  nadchodzące Diablo 4, jakieś starsze gry itd.

Mój typ to BenQ PD2700U 4K HDR tylko te 60Hz... moze jakiś inny monitor nada się i do grania i do amatorskiego foto/video ? możne warto poczekać na jakaś premierę  ?

Edytowane przez *Snow*

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UP.

Kilka pytań odnośnie zakupu monitora 4K

1. Brać 27 czy 32 cale ? odległość od monitora 80cm/1M

2. Jaka grafika będzie potrzebna żeby grać w 4K przy 60k/s w jakieś tam bardziej wymagające tytuły ?...

3. ... no właśnie i jeśli nie będzie takiej grafy to rozumiem, że mogę odpalić sobie jakaś gierke w mniejszej np. 2k na monitorze 4k ?

Sorki za głupie pytania, mało gram ale nie chce się w razie czego wykluczyć całkowicie z jakiegoś ciekawego tytułu decydując się na monitor 4K bez RTX'a 2070/80 ;)

Co do samych monitorów to co byście wybrali z tej listy ? może coś zupełnie innego ?:

Benq PD2700U - https://www.x-kom.pl/p/450739-monitor-led-27-benq-pd2700u-czarny-4k-hdr.html

Benq PD3200U - https://www.x-kom.pl/p/358069-monitor-led-32-i-wiekszy-benq-pd3200u-czarny-4k.html

Dell U3219Q - https://www.x-kom.pl/p/462509-monitor-led-32-i-wiekszy-dell-u3219q-czarny-hdr.html

LG 27UD88-W - https://www.x-kom.pl/p/310449-monitor-led-27-lg-27ud88-w-4k.html

Może warto na coś poczekać w najbliższym czasie lub generalnie w tym roku ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"2. Jaka grafika będzie potrzebna żeby grać w 4K przy 60k/s w jakieś tam bardziej wymagające tytuły ?..."

Tak bardzo orientacyjnie, to wymagania od GPU w 4K są ~2x większe niż 2,5K. Czyli jak w jakiejś grze wyciśniesz w 2560x1440 120FPS, to w 3840x2160 powinny być okolice 60FPS (wszystko zależy od gry - spadek może być mniejszy/większy).

 

"3. ... no właśnie i jeśli nie będzie takiej grafy to rozumiem, że mogę odpalić sobie jakaś gierke w mniejszej np. 2k na monitorze 4k ?"

W kartach od AMD RX460/nVidia GTX1650, można ustawić skalowanie integer, a wówczas w grze monitor 4K będzie wyświetlał jak FHD. Inna sprawa, że na ekranie 4K tradycyjnie skalowany obraz gry, renderowany do 2,5K-3K wygląda całkiem przyzwoicie.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam 2 grosze: IPS mają dosyć niski kontrast(słabą czerń) więc radzę szukać modeli z możliwie największym kontrastem jeśli chcesz IPS. Osobiście zakupiłem LG 32UD99 na IPS, bo ma kontrast ponad 1400:1 (nawet do okolic 1500:1), czyli jak na IPS to jeden z najwyższych - piszę o kontraście precyzyjnie zmierzonym (sam zmierzyłem kolorymetrem).

Także zorientuj się jaki kontrast mają modele które wyszukałeś (pomiary w recenzjach).

Dane producenta są nierzadko dosyć niedokładne w tej kwestii (są modele z deklarowanym 1000:1 mające poniżej 800:1, a są modele z deklarowanym 1000:1 mające realnie okolice 1100:1)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

Faktycznie z tego co wyczytalem Benq ma wgranicach 900:1 / 1000:1 więc tutaj LG wygrywa ale, znalazłem coś takiego:

"The LG 32UD99 is is competitively priced against the BenQ, supports hardware calibration (requires a colorimeter like the X-Rite i1 Display Pro) and decent HDR color support (it actually has a wide gamut panel and offers 550cdm/2 brightness unlike most HDR monitors), but does not have good preset color accuracy for the price.  The LG is a great display for experienced users with quality room lighting and a colorimeter to truly take advantage of the monitors hardware calibration feature.  Since HDR cranks the brightness, proper display height (more information) and decent room lighting are imperative (more information), otherwise AHVA/IPS/PLS look awful when not used properly.  The 32UD99 is a waste of money if not purchased by a colorimeter owner since it needs to be hardware calibrated to ensure maximum performance, and lacks preset color accuracy worth of its 1000$ price tag."

Tekst odnośi się do Benq PD3200U.

Czyli jak nie mam kolorymetra to do LG nie podbijać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj moje wrażenia po pomiarach tego modelu po wyjęciu z pudełka, bez kalibracji sprzętowej:

https://forum.pclab.pl/topic/1275663-LG-32UD99W-32-cale-4K-HDR10-95-DCIP3-10bit/page__view__findpost__p__15596556

Także generalnie nie wiem co autor miał na myśli. Obecnie monitora nadal nie mam w trybie sprzętowo skalibrowanym, tylko mam korekcję R G B, bo po prostu po paru miesiącach temp. barwowa się oziębiła (jak podświetlenie się zużywa, to monitor wymaga kalibracji - na EIZO już tak miałem, tylko tam był CCFL, więc po czasie się ocieplał).

Także na dłuższą metę każdy zwykły monitor wymaga jeśli nie od razu, to po jakimś czasie kalibracji, a wyjątkiem od tej reguły są tylko modele z wbudowanym czujnikiem korekcyjnym, ciągle kompensującym wszelkie skutki zużycia (mam tu na myśli graficzne EIZO CG z wbudowanym takowym czujnikiem).

 

Generalnie LG 32UD99 po wyjęciu z pudełka praktycznie nie wymagał kalibracji, natomiast nowo-wyjęty Philips 245E1S/0 już na dzień dobry wymagał wyraźnej zmiany R G B w OSD by uzyskać 6500K x:0,313 y:0,329.

Edytowane przez Kyle
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm chyba się przekonałem :)

LG ma cienkie ramki i wygląda bardziej nowocześnie chociaż to sprawa drugorzędna ;) na minus brak vesa i porty z tyłu monitora a nie z boku no ale jakoś wyświetlanego obrazu najważniejsza :)

Dam znać jak się zdecyduje, nie wiem czy czasami ceny teraz nie podskoczyły jakoś w górę, benq podrożał o jakieś 300zł więc obstawiam, że LG tez.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałem w promocyjnej cenie 3150zł, a teraz widzę 3200zł, wiec na mój gust nadal okazyjka ;)

 

ps. ja tam nie korzystam z VESA, ale rzekomo ten model ma VESA 100x100mm

Edytowane przez Kyle
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaa to spoko, chociaż widzę że noga w stosunku do mojego della dużo wyżej się podnosi.

Kupowałeś prawie rok temu, teraz na promce powinien być za jakieś 2900 :D będę obserwował bo nie pali mi się jakoś strasznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...