Skocz do zawartości
Aratar

Budowa od zera (buda, monitor, system) - gry/emulacja - 10 000 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim. Mimo że obserwuję portal od długiego czasu to dopiero teraz postanowiłem się zarejestrować. Z góry uprzedzam, że trochę się rozpisałem. Szukam pomocy w zbudowaniu własnego zestawu komputerowego i wydaje mi się, że użytkownicy tego portalu mają ogromną wiedzę na ten temat i miałbym nadzieję, że pomogliby coś zbudować lub chociaż rzucić kilkoma radami czym się kierować podczas wyborów.

Do rzeczy. Od siedmiu lat działam na laptopie o takich podzespołach:

- i3 2350m

- GTX 520m

- HDD 500GB 5400 obrotów

- 4GB RAM DDR3 666 MHz

- Windows 7

Podejrzewam, że cokolwiek bym teraz kupił to byłoby wydajniejsze. Sprzęt jaki chcę kupić najlepiej by nie przekroczył 10 500 zł (chciałbym by to była sztywna granica, no ale wiadomo, że z tym jest różnie). Wliczając wszystko czyli monitor, system operacyjny, jednostka centralna i jakieś głośniki. Miło by było, gdybym na takim sprzęcie na spokojnie pograł przez kilka lat w gierki na ustawieniach high/ultra ale wiadomo, że nikt nie jest jasnowidzem i nie przewidzi czy taki sprzęt będzie wystarczający. Sprzęt w 95% wykorzystywany do gier i emulacji konsol (mam stare gierki, ale konsol już nie a chciałbym pograć w gry, które grałem lata temu) i w 5% do multimediów i Internetu. Jeśli chodzi o podzespoły to ja to widzę częściowo tak (proszę o wybaczenie, ale nie jestem specjalistą w tej dziedzinie i być może w niektórych miejscach bardziej niż użyteczność widoczny będzie „przerost formy nad treścią”):
 

A) Procesor – tutaj jestem częściowo otwarty na propozycję bo AMD ze swoimi Ryzenami zrobiło, moim zdaniem, dobrą robotę. Niestety dochodzą mnie słuchy, że Ryzeny potrafią robić problemy podczas emulacji konsol (emulator się zawiesza, wywala błędy bądź jest mniej płynny niż na komputerze z procesorem Intela) i mam co do nich pewne wątpliwości.

B) Karta graficzna – RTX 2080 Super. Sprawa dość prosta, tutaj jestem po stronie zielonych.

C) Płyta główna – absolutnie nie mam o nich pojęcia, przyznaję bez bicia. Chciałbym jednak by odbierała Wi-Fi  5GHz i miała odrobinę lepszą kartę dźwiękową

D) RAM – myślałem o 16GB, ale nie wiem czy nie lepiej jest kupić od razu 32GB (chyba że to przesada i lepiej ewentualnie później dokupić?)

E) Dyski – co najmniej trzy. SSD M.2 128-256GB pod oprogramowanie(ze względu na szybkość), SSD Sata 500GB-1TB pod gry, HDD 1-2TB jako magazyn (może lepiej 2x1TB niż 1x2TB?)

F) Zasilacz – tutaj też nie mam pojęcia. Czytałem, że lepiej kupić taki z zapasem mocy niż taki na styk. Prawda?

G) Obudowy – tutaj również jestem otwarty na propozycje. Z mojej strony to chciałbym by była czarna a w najgorszym wypadku szara. Chciałbym by wnętrze było ciche i chłodne, można to pogodzić jakoś?

H) Monitor – maks 27 cali, myślałem o rozdzielczości 1440p i odświeżaniu 144 Hz. Z racji tego, że karta od Nvidii to chyba monitor powinien mieć G-Sync? Ale takie monitory są bardzo drogie i nie wiem czy byłoby mnie stać.

I) System operacyjny – Windows 10 Home czy Pro? Czy jako taki zwykły użytkownik zauważę różnicę czy jednak nie warto przepłacać?

Wiem, że dużo wymagam i może liczę na zbyt wiele, dlatego proszę nawet o zwykłe rady czym się kierować. Kolejne moje pytanie: składać samemu i się tego nauczyć czy jednak opłacić usługę złożenia komputera w sklepie, w którym będę kupował? Nigdy jeszcze nie składałem komputera a moje doświadczenie z komputerami to ledwie instalacja systemu na nowo i rozkręcenie laptopa w celu wyczyszczenia go z kurzu.

Kilku znajomych mówi mi, żebym się wstrzymał i poczekał na nowe generacje kart graficznych i procesorów. Tylko czy takie czekanie nie jest czekaniem bez końca? Wyszła generacja X, znajomi „poczekaj na Y”. Wyszła generacja Y, znajomi „poczekaj na Z”.

Mam już dość grania w kilkuletnie gry na laptopie na ustawieniach low/low-mid, ale może warto się wstrzymać? Sam już nie wiem, w Smite od kilku lat gram mając 21-44 fpsów, a lista gier wciąż rośnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 pod emulację zestaw na ryzenie 3700x mile widziany

2 ram właśnie pod emulację te 32gb mogą się przydać (koniecznie 2x16gb minimum 3200 bo ryzenki co do ramu 4x wybredne jak diabli)

3 obecnie najbardziej opłacalne są dyski 4tb (poszedłbym w stronę toshiby n300 4tb ze wględu na długość gwary) i nie warto schodzić niżej bez jakiś ważnych powodów bo na mobo coraz mniej portów sata dają

4 zasilacz seasonik focus plus 750-850 gold (10 lat gwary gdzie konkurencja daje przeważnie maks 5)

5 co do dysków ssd to pod m2 poszedłbym jednak w stronę 512gb i to markowego (samsung pro lub podobny), co do sata to zerknij w stronę dysków microna  5300 pro (produkt enterprise ale ma znacznie wyższy limit tbw niż to co dają dla zwykłych zjadaczy chleba ale to można kupić tylko w dwóch sklepach senetic.pl i gigaserwer.pl w każdym bądź razie dla dysku sata podziel tbw przez długość gwarancji i nie kupuj niczego co da wynik mniejszy niż 5tb na miesiąc

6 jak masz kasę top wingroza 10 64bit pro (bitlocker + odłożenie aktualizacji w czasie)

7 buda kwestia gustu ale ważne żeby wchodziło chłodzenie na cpu minimum 170mm btw na twojej liście dodatkowego brak wiec jakiegoś grandisa 2 minimum pod ryzena bym kupił)

8 kwestia gpu rtx 2080 super obecnie najkorzystniejszy ale pamietaj że w przyszłym roku powinna być premiera nowej generacji bo to już dwa lata od premiery rtx 2000

9 monitor 27" można pomyśleć o 4k bo g synka nie kupisz w takiej cenie żeby sie zmieścić w całym zestawie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Aratar napisał:

E) Dyski – co najmniej trzy. SSD M.2 128-256GB pod oprogramowanie(ze względu na szybkość), SSD Sata 500GB-1TB pod gry, HDD 1-2TB jako magazyn (może lepiej 2x1TB niż 1x2TB?)

trochę bez sensu

jak już to na system i gry dysk na m2 1TB [i do samych gier też bym drugi dołożył jak się przestaniesz mieścić na pierwszym] zwykłe sata to już przeszłość w porównaniu do m2

ogólnie to poczekaj do stycznia jak wyjdą nowe intele [bo teraz kupisz tylko 9900K  - nic mocniejszego nie ma ale to już martwa podstawka]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

23 godziny temu, robertsup napisał:

1 pod emulację zestaw na ryzenie 3700x mile widziany

2 ram właśnie pod emulację te 32gb mogą się przydać (koniecznie 2x16gb minimum 3200 bo ryzenki co do ramu 4x wybredne jak diabli)

3 obecnie najbardziej opłacalne są dyski 4tb (poszedłbym w stronę toshiby n300 4tb ze wględu na długość gwary) i nie warto schodzić niżej bez jakiś ważnych powodów bo na mobo coraz mniej portów sata dają

4 zasilacz seasonik focus plus 750-850 gold (10 lat gwary gdzie konkurencja daje przeważnie maks 5)

5 co do dysków ssd to pod m2 poszedłbym jednak w stronę 512gb i to markowego (samsung pro lub podobny), co do sata to zerknij w stronę dysków microna  5300 pro (produkt enterprise ale ma znacznie wyższy limit tbw niż to co dają dla zwykłych zjadaczy chleba ale to można kupić tylko w dwóch sklepach senetic.pl i gigaserwer.pl w każdym bądź razie dla dysku sata podziel tbw przez długość gwarancji i nie kupuj niczego co da wynik mniejszy niż 5tb na miesiąc

6 jak masz kasę top wingroza 10 64bit pro (bitlocker + odłożenie aktualizacji w czasie)

7 buda kwestia gustu ale ważne żeby wchodziło chłodzenie na cpu minimum 170mm btw na twojej liście dodatkowego brak wiec jakiegoś grandisa 2 minimum pod ryzena bym kupił)

8 kwestia gpu rtx 2080 super obecnie najkorzystniejszy ale pamietaj że w przyszłym roku powinna być premiera nowej generacji bo to już dwa lata od premiery rtx 2000

9 monitor 27" można pomyśleć o 4k bo g synka nie kupisz w takiej cenie żeby sie zmieścić w całym zestawie

Dzięki za rady. No właśnie się zastanawiam czy inwestowanie w RTX 2080 Super nie będzie błędem. Z drugiej strony nie wiadomo kiedy ogłoszą i kiedy wejdą do sprzedaży nowe karty, a wydaje mi się, że 2080 Super będzie jeszcze przez pewien czas dobrą kartą.

16 godzin temu, tesel napisał:

trochę bez sensu

jak już to na system i gry dysk na m2 1TB [i do samych gier też bym drugi dołożył jak się przestaniesz mieścić na pierwszym] zwykłe sata to już przeszłość w porównaniu do m2

ogólnie to poczekaj do stycznia jak wyjdą nowe intele [bo teraz kupisz tylko 9900K  - nic mocniejszego nie ma ale to już martwa podstawka]

Również dzięki za rady. Czyli w Intela mam się nie pchać obecnie? No to może faktycznie zainwestować w Ryzen 7 3700X?

Edytowane przez Aratar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta wystarczy w zupełności MSI B450 Gaming Plus MAX lub MSI B450 Tomahawk MAX.

Ryzen 3700X + RTX 2080 Super również sobie dobrze poradzi w 1440p. Zakup RTXa 2080 Super to wcale niegłupi pomysł, wersję GameRock od Palita kupisz teraz za 3250zł w Nikolnecie, nawet jak poużywasz pół roku to potem i tak fajnie będzie sprzedać kartę z długą gwarancją i wcale wiele kasy na tym nie stracisz.

Monitor z droższych:

Asus TUF VG27AQ HDR

z tańszych:

MSI Optix MAG271CQR
AOC CQ32G1

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Michikun napisał:

Płyta wystarczy w zupełności MSI B450 Gaming Plus MAX lub MSI B450 Tomahawk MAX.

Ryzen 3700X + RTX 2080 Super również sobie dobrze poradzi w 1440p. Zakup RTXa 2080 Super to wcale niegłupi pomysł, wersję GameRock od Palita kupisz teraz za 3250zł w Nikolnecie, nawet jak poużywasz pół roku to potem i tak fajnie będzie sprzedać kartę z długą gwarancją i wcale wiele kasy na tym nie stracisz.

Monitor z droższych:

Asus TUF VG27AQ HDR

z tańszych:

MSI Optix MAG271CQR
AOC CQ32G1

 

Również uważasz, że w moim przypadku bardziej się sprawdzi Ryzen niż Intel?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Aratar napisał:

Czyli w Intela mam się nie pchać obecnie? No to może faktycznie zainwestować w Ryzen 7 3700X?

po prostu masz poczekać na nowe intele żebyś miał najnowszy sprzęt skoro chcesz wydać  10 koła [a w styczniu ma być premiera]

[9900K jest wydajniejszy od 3700x]

jak po testach się nie spodoba zawsze ryska zdążysz kupić

 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że faktycznie się wstrzymam do stycznia. Poczytałem opinie w różnych sklepach na temat 3700X i część osób narzeka na spore temperatury podczas zwykłej pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Co do monitora to przejrzyj:
https://www.nvidia.com/en-us/geforce/products/g-sync-monitors/specs/

KG271BBmiipx i Asus VG278QR są w okolicach 1200zł.
KG271BBMiipx testowałem, chciałem wymienić z BenQ XL2720. W KG271B
-Płynność lepsza, czas reakcji pixeli lepszy, kolory lepsze i kąty widzenia w pionie także,
-G-sync działa tak jak powinien,
-Zmiana temperatury barwowej na ciepłą sprawia, że matryca smuży na żółtawo, ale na domyślnej temperaturze barwowej(biały jest biały, nie niebieskawy, ani żółtawy) jest ok i smuży już normalnie tak jak powinien, bez reverse ghostingu, ani innych problemów,
-Jakość matrycy bardzo wysoka, żadnych artefaktów, pasków, siatki czy innych ledwo zauważalnych defektów obrazu,
-Strobbing działa kijowo- robi się podwójny obraz(ale 240Hz wygląda niewiele gorzej niż strobbing 120Hz),
-Nvidia 3d vision po wymuszeniu włączenia i tak działało nie tak jak powinno,
-Dwa monitory miały bad pixele, a trzeci już bez badpixeli miał clouding i piszczał.
Odwidziało mi się, ale to tak naprawdę loteria, równie dobrze możesz trafić bez wad. Najtaniej widziałem za 1080zł.
VG278QR wygląda spoko, ale nie używałem.
Jedyny problem obu to rozdzielczość 1080P, ale cena niska.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.12.2019 o 17:49, tesel napisał:

trochę bez sensu

jak już to na system i gry dysk na m2 1TB [i do samych gier też bym drugi dołożył jak się przestaniesz mieścić na pierwszym] zwykłe sata to już przeszłość w porównaniu do m2

ogólnie to poczekaj do stycznia jak wyjdą nowe intele [bo teraz kupisz tylko 9900K  - nic mocniejszego nie ma ale to już martwa podstawka]

przy jednym systemie operacyjnym jeden większy dysk ma sens o ile nie boisz się  utraty większej ilości danych ale była mowa o emulacji a tam lepiej mieć oddzielny dysk na maszyny wirtualne/ewentualnie dodatkową kopię wingrozy 7 bo niektóre starsze gry nawet na 10 nie ruszą a pod 7 zainstalujesz windows xp mode i wiekszośc gier z czasów windows 95/98 pójdzie gdyby nie ceny to zaproponowałbym gigabyte 2tb ssd pcie v4 2tb i nie byłoby zaciec przez dysk przy emulacji psx2/psx3 napewno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Z najnowszych doniesień wynika, że premiera nowych układów intela będzie miała miejsce w kwietniu 2020. Dlatego na 99% będę swój zestaw budował teraz. Obejrzałem kilka testów i Intel wygrywa w grach, jeśli chodzi o FPSy, jednakże ja również będę bawił się w emulację i wydaje mi się, że w tym wypadku więcej wątków może być bardziej pomocne i zbudowałbym swoją jednostkę na układzie AMD.

Podzespoły wybrałem w oparciu o rady, testy i opinie z różnych portali/sklepów (m.in. stąd). Nie zaprzeczam, że wybrane podzespoły mogą się ze sobą gryźć i mogą nie być tak dobre jak je opisują, toteż zwracam się do was z prośbą o wasz osąd.

- AMD Ryzen 7 3700X

- MSI MPG X570 GAMING PLUS (opcjonalnie polecane tutaj MSI B450 Gaming Plus MAX lub MSI B450 Tomahawk MAX)

- Palit GeForce RTX 2080 SUPER GameRock

- Transcend 256GB M.2 PCIe NVMe (pod system i oprogramowanie)

- Patriot 1TB M.2 PCIe NVMe Viper VPN100 (pod gry)

- Toshiba P300 1TB (magazyn)

- Crucial 32GB 3200MHz Ballistix Sport LT Gray CL16 (2x16GB)

- be quiet! Dark Rock Pro 4

- Seasonic Core GM 650W 80 Plus Gold

- SilentiumPC Armis AR7X TG RGB

- MSI Optix MAG271CQR Curved

Co do monitora to ludzie narzekają na migotanie ekranu podczas ekranu ładowania w grach. Ciekawymi alternatywami wydają mi się być Acer Nitro VG270UPBMIIPX i Samsung C27JG50QQUX

- Microsoft Windows 10 Home PL 64bit OEM DVD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...