Skocz do zawartości
wiskit

Zmniejszenie przepustowości po podłączeniu dysku M2

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc w zrozumieniu zmiany przepustowości złącza pci-e po podłączeniu dysku M2

Posiadam płytę Asus Z97 Pro Gamer oraz dysk PNY XLR8 CS3030 M.2 2280 NVMe Gen3x4 SSD

W instrukcji płyty jest napisane:

Cytat

Gniazdo M.2 3 współdzieli przepustowość z PCIEX1_1 i PCIEX1_2 (w trybie PCIE) oraz SATA6G_4 (w trybie SATA), obsługuje M Key oraz urządzenia magazynujące 2260/2280.

Powiedzcie proszę w jaki sposób podłączyć dysk by wycisnąć z niego jak największą przepustowość? 

Szukając odpowiedzi znalazłem post dotyczący mojej płyty, na który ktoś odpowiedział następująco:

Cytat

W slocie M.2 dysk będzie pracować w trybie 2.0 x2. Oznacza to liniowe osiągi na poziomie ~1/4 możliwości dysku.
W ostatnim slocie x16 (przy użyciu adaptera) dysk będzie pracować w trybie 2.0 x4. Oznacza to liniowe osiągi na poziomie ~1/2 możliwości dysku. *
W pierwszym bądź drugim slocie x16 (też przy użyciu adaptera) dysk będzie pracować w natywnym trybie 3.0 x4, a więc bez ograniczeń. **

*Przy założeniu, że inne sloty na płycie nie obcinają możliwości ostatniego slotu x16
**Przy czym należy pamiętać, że działają one w konfiguracji x16/x0 albo x8/x8

Jeżeli dobrze rozumiem to po włożeniu go przy użyciu adaptera do drugiego wolnego slotu PCI-E (tego od SLI) dysk będzie działał najszybciej ale wtedy karta graficzna spadnie z pci-e x16 na pci-e x8, a jak rozumiem ograniczy to jej osiągi. Jeżeli włożę go przy użyciu adaptera do jakiegoś innego slotu pci będzie działać na pół gwizdka ale nie ograniczy żadnych innych podzespołów? Proszę o wytłumaczenie o co chodzi z tymi współdzielonymi przepustowościami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc, rozumiem ze w tym momencie sloty m2 na plycie masz wolne?

Podlaczajac dysk do slotu m2 upewnij sie czy dyskow sata nie masz podlaczonych na tych wspoldzielonych liniach z portami sata.

Wpinajac ten dysk do m2, bedzie dzialac na pcie 2.0 x2 - co daje ok 1000MB/s przepustowosci, co ci teoretycznie obetnie wydajnosc tego dysku o okolo polowe (ma on 3000/2000 odczyt/zapis w MB/s).

W praktyce nie poczujesz zadnej roznicy w czasie ladowania systemu/ gier dzialajac w tym wolniejszym trybie. Ja bym wybral wlasnie te opcje podlaczajac dysk.

Co do wkladania dsyku na adapterze pcie. Jestes pewien ze karta spadnie z x16 do x8? Ja pewnosci nie mam, ale nawet jakby tak sie stalo to testy pokazuja minimalne roznice w ilosci fps na kartach pracujacych x16 albo x8. Mimo wszystko ja wolalbym miec w teorii wolniejszy dysk niz w teorii wolniejsza karte graficzna ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź,

dla mnie też wybierając pomiędzy spadkiem wydajności karty a dysku wybór jest prosty ale jeżeli jest taka szansa chciałbym, żeby wszystko działało z maksymalna wydajnością.

Dysków sata mam kilka, więc możliwe, że rzeczywiście są podłączone na współdzielonych liniach, dzięki sprawdzę to 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Mam tą samą płytę i "ten sam" dysk, więc mogę ci odpowiedzieć bez szukania.

Wpinając dysk w złączę m.2 ograniczasz ostatni slot PCIe do 2.0x2 i wyłączasz oba złącza PCIe2.0x1, a to w zamian idzie do m.2 PCIe 2.0x2. Prędkość dysku wynosi do 700/700 MB/s. Nie da się ustawić złącza m.2 na 2.0x4.
Używając slotów PCIex16_1 i PCIex16_2 jest tak jak napisałeś.
Wpinając przez adapter do ostatniego slotu PCIex16_3(realnie 2.0x4) musisz wyłączyć oba złącza PCIe 2.0x1 i slot m.2 NVME(możesz chyba nadal używać jako m.2 SATA) i wtedy dysk śmiga na 1400/1400 MB/s(2.0x4), ale wg mnie bez sensu bulić hajs za adapter, chyba że znajdziesz coś tanio od majfrendów to może wtedy.
Niektóre płyty na Z97 mają slot m.2 ustawiony na 3.0x4, ale wpinając dysk do slotu m.2 obcina ci przepustowość złącza PCIex16 jakbyś w pro gamer wpiął w drugi slot PCIe.
Wpinając dysk m.2 SATA wyłącza ci parę złącz Sata, ale nie rusza przepustowości slotu PCIe, ale ty masz dysk m.2 PCIe, więc ciebie nie dotyczy.
Na forum https://www.win-raid.com piszą coś o modyfikacji biosu, która poprawia wydajność m.2 i chyba chodzi właśnie o przestawienie trybu pracy złącza m.2 na 2.0x4 wyłączając wszystkie złącza poza PCIex16 lub obcięcie pierwszego slotu PCIex16 do x8, by złączę m.2 miało 3.0x4, ale nie doczytywałem bo mnie to nie interesowało.

Osobiście mam wpięty dysk pod m.2, a w ostatni slot PCIe dźwiękówkę i oba złącza działają w trybie 2.0x2(dźwiękówa 2.0x1 bo taką szerokość ma wtyk), a gpu 3.0x16.

Wg mnie ciekawe opcje są trzy: albo m.2(2.0x2) albo PCIex16_3 przez adapter w trybie 2.0x4 pod warunkiem, że nie korzystasz z innych złącz PCIe, bo w innym przypadku będzie to niemożliwe. Lub jeśli na win-raid ogarniesz modyfikacje biosu, by złącze m.2 działało w trybie 2.0x4.

///EDIT:
Link do tej modyfikacji:
https://www.win-raid.com/t871f50-Guide-How-to-get-full-NVMe-support-for-all-Systems-with-an-AMI-UEFI-BIOS.html

Chyba jednak chodzi jedynie o to by móć bootować system z dysku m.2 jeśli oryginalny bios tego nie wspiera. Na Z97 Pro Gamer bootowanie Win 10 GPT pod m.2 NVME działa bez kombinowania, więc chyba ten mod nic nie daje. Możliwe, że byłby problem zbootować np. win7 MBR i do tego to jest.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedź, na ten moment interesuje mnie ta opcja (chociaż rozejrzę się za adapterem):

Cytat

Osobiście mam wpięty dysk pod m.2, a w ostatni slot PCIe dźwiękówkę i oba złącza działają w trybie 2.0x2(dźwiękówa 2.0x1 bo taką szerokość ma wtyk), a gpu 3.0x16.

Wpiąłem dysk bezpośrednio w złącze M2, ustawiłem opcję M.2 PCIe mode na enabled ale przy tym ustawieniu dysk nie jest wykrywany

image.thumb.png.26fa7834aa4489e96475f29d31fe8bae.png

Spróbowałem z ustawieniem jak niżej (chociaż tu akurat bez sensu bo opcja ta jest dostępna jedynie przy wyłączeniu opcji M.2 PCIe mode) ale również bez efektów

image.thumb.png.b024cf8da9d8478c79853f2ba74781c7.png

Czy mógłbyś proszę wytłumaczyć co dokładnie ustawić w biosie tej płyty żeby dysk zadziałał? Z góry dziękuję 

Edytowane przez wiskit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem okazał się trywialny, napisze bo może komuś to się kiedyś przyda, a dla reszty z was pewnie było to tak oczywiste, że nikt nawet o tym nie pomyślał. Windows 7 nie wspiera dysków NVMe bez odpowiedniej aktualizacji. Nie jest ona już dostępna na stronie microsoftu ale jeżeli ktoś by szukał to pliki są do pobrania w tym wątku na forum windowsa 7:

Link do postu ze sterownikami

Oczywiście po instalacji wszystko działa bez najmniejszego problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Dawno nie wchodziłem na forum, więc dopiero przeczytałem.
Dobrze, że już sam rozwiązałeś problem i podałeś jak, ale brak odpowiedzi mógł się wziąć z tego, że pytałeś się o niewykrywany dysk, a dysk tak naprawdę był wykrywany, co można było sprawdzić w zakładce BOOT. Jedyna opcja, która została to ta co podał Jacekk44 tyle, że na odwrót M.2 Sata mode -disabled.
O Windows 7 nic nie wspominałeś to też nikt o tym nie wiedział i nie myślał, skoro z twojej wypowiedzi można wywnioskować, że w BIOSie dysku nie widać. O możliwych problemach w innych systemach niż win10 było wspomniane w moim poście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd bo powinienem zacząć od wersji windowsa.

Wyniki po podłączeniu do M2 wyglądają jak poniżej, można zdecydowanie przyjąć, że dysk chodzi na 25% możliwości. Jak kiedyś wpadnie mi w ręce przejściówka to sprawdzę jak to będzie wyglądało po podłączeniu do pci

image.png.47a756aac024ba1e19f06da865ac8ed4.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...