Jump to content
PatrykSi

Problem z "piszczeniem" MSI GL75 i7 9750 1660Ti

Recommended Posts

Witam, zakupiłem ostatnio laptopa MSI GL75 z i7 9750 i 1660ti. Mam taki problem, że w stanie spoczynku laptop tak dziwnie "piszczy", co jest dosyć irytujące, gdy siedzę w ciszy i się uczę. Wyczytałem, że problemem jest tryb C-state i żeby go wyłączyć. Po wyłączeniu faktycznie problem zniknął, tylko teraz rodzi się pytanie, czy wyłączenie tej opcji wpłynie negatywnie na wydajność laptopa? Zrobiłem szybki test w GTA V i na ultra w obu przypadkach FPSy są na podobnym poziomie. Nie ma co martwić się o wydajność, czy robić jakieś bardziej wiarygodne benchmarki?

Share this post


Link to post
Share on other sites

C-state odpowiada za stany energetyczne, czyli obniżanie napięcia i taktowania procesora, gdy procesor nie jest wykorzystywany w 100%.
Po wyłączeniu c-state procesor nie może obniżyć napięcia, więc gdy nic nie robi bardziej się grzeje i wentylator w laptopie może wytwarzać więcej hałasu w spoczynku.
Na codzień w laptopach wygląda to tak, że gdy procesor jest wykorzystywany w 100% przez kilkanaście sekund nagrzewa się do wysokiej temperatury i obniża taktowanie(throttluje) i po zaprzestaniu wykorzystania procesora, procesor zrzuca napięcie i taktowanie dzięki czemu szybciej się chłodzi i gdy znów będzie potrzebna wydajność procesora to ten zboostuje do maksimum, gdy jednak wyłączysz c-state wtedy procesor nie obniży napięcia i będzie chłodził się wolniej, więc by znów zboostował do maksimum potrzeba dłuższej przerwy przez co będzie boostował rzadziej i mniej co może przełożyć się na spadek wydajności przy zmiennym obciążeniu procesora. W grach raczej będzie bez różnicy, chociaż jednak na ekranach ładowania albo w oknie przeglądania ekwipunku procesor mógłby zmniejszyć napięcie i się schłodzić, ale to i tak na chwilę.
Stany energetyczne też nie zmieniają się natychmiastowo, choć trwa to milisekundy, gdy są włączone może to prowadzić do minimalnie zwiększonego input laga i chwilowych (milisekundy) spadków wydajności, system może wydawać się mniej responsywny.
Jeśli masz w biosie taką możliwość to zamiast wyłączać całkowicie to wyłącz jedynie ten stan, który powoduje pisk. Jeśli nie masz tej opcji to w Biosie włącz c-state, a w windowsie w panelu sterowania w zarządzaniu zasilaniem ustaw stan procesora np. na minimum 100%, maksimum 100% i sprawdź czy piszczy. Jeśli nie to zmniejszaj minimalny stan procesora o 10% w dół, aż laptop zacznie piszczeć i wtedy podnieś z powrotem o 10% i tak zostaw.

Jedyne ryzyko wyłączenia c-state to, gdy nie wyłączysz laptopa i schowasz go do torby to może się przegrzać i awaryjnie wyłączyć, ale do tego też musisz wyłączyć usypianie albo np. zostawić włączony film, który zablokuje usypianie.

Edited by Nemayu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...