Skocz do zawartości
Echtrae

Poskładałem koszyk, mocno po kosztach - czy ma to sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry/cześć/siema, jestem tu nowy i przybywam w sumie z jedną sprawą. Popełniłem w koszyku X-komu takie coś: https://www.x-kom.pl/lista/27i5u7vxh, biorąc pod uwagę budżet <4000 zł wliczając złożenie i dostawę.

Pierwsze co może się rzucać w oczy to wybranie najtańszych wersji praktycznie wszystkiego trzymając się 2x8GB 3200MHz ramu , Ryzena 5 3600 i Radeona RX5700. Do tej pory w laptopie wystarczało mi 500GB HDD więc pojemnością się nie martwię, szczególnie, że ewentualne uzupełnienie w przyszłości zestawu o HDD 1TB to akurat prosta rzecz, którą można za kilka miesięcy spokojnie załatwić. Zastanawia mnie tylko czy aż takie ścięcie kosztów ma sens, czy szukanie na siłę obniżenia ceny nie przełoży się znacznie na wydajność/żywotność zestawu. 

Na ten moment komputer miałby służyć do tytułów takich jak Monster Hunter World (i nadchodzącego na pc Iceborne), Destiny 2, a w przyszłości Cyberpunka 2077. Wiem, że wymagania tych dwóch pierwszych mógłbym spełnić spokojnie zestawem 2x4GB (bo jeśli dobrze zrozumiałem 2. kości w tandemie sprawdzają się lepiej niż jedna 8.) i 1660 Ti. Procesorów od Intela raczej nie biorę pod uwagę bo nie podoba mi się ich polityka "zamknijmy oczy i udawajmy, że dalej nie mamy konkurencji na rynku". Zastanawia mnie jednak czy przyszłościowo jest to dobry wybór (gdzie najtańsza wersja rx5700 też może nie jest zbyt rozsądna), bo o ile późniejsze dołożenie drugiego zestawu 2x4GB lub zastąpienie ich 2x8GB to nie jest duży wydatek w skali zestawu, to wymiana GPU, żeby utrzymać płynność w wysokich detalach, w nowszych tytułach jest inną bajką (nawet zakładając odsprzedanie starej karty).

Co do przyszłych inwestycji do takiego ewentualnego zestawu biorę pod uwagę zamontowanie dodatkowego wiatraka w obudowie, dołożenie w przyszłości HDD i wymiana monitora (obecnie posiadam 21,5" AOC z 60Hz odświeżania i możliwością podpięcia jedynie VGA, stąd na liście adapter). Wiatrak będzie miał priorytet zależnie od nagrzewania się komputera, monitor raczej dość szybko planuję wymienić a z pojemnością 500GB jak do tej pory potrafiłem żyć (nie przechowuję na dysku zdjęć, muzyki itp), bardziej gnębi mnie jego prędkość, pomimo licznych zabiegów odświeżenia dysku w tosterze.

Podsumowując, chciałbym wiedzieć czy taki układ ma sens, a może dałoby się na czymś jeszcze rozsądnie zejść z kosztów (wg dostępnych w ofercie x-komu części raczej jest to trudne) czy zostaje tylko opcja przejścia na mniej ramu i 1660 Ti (CPU wolałbym zatrzymać jako 5 3600, chyba, że byłby bardzo mocno ograniczony kartą graficzną, wtedy 5 2600). Jeśli wybory w koszyku wydają się pośpieszne to jest to trafne wrażenie, ponieważ udało mi się zwolnić trochę innych wydatków przez co pojawiła się opcja zakupu przed świętami i wykorzystania czasu wolnego na nadrobienie zaległych tytułów. A ponieważ pośpiech jest złym doradcą to jestem tutaj i pytam o opinie co do zestawu i propozycje alternatyw. Plus biorąc pod uwagę, że do świąt został tylko tydzień i to, że nie jestem jedynym, który teraz robi zakupy to prawdopodobnie przed świętami i tak trudno byłoby się wyrobić.

I jeszcze jedno pytanie. Wiem że x-kom oferuje złożenie sprzętu ale nie wiem ile taka usługa dokładnie kosztuje i czy w związku z zakupieniem u nich całego zestawu ze złożeniem możliwe jest uzyskanie jakiejś zniżki? Ale o to w sumie mogę zapytać bezpośrednio u nich jak już będę miał wybrany zestaw.

Z góry dzięki dla wszystkich, którzy uznali, że warto stracić trochę czasu na przeczytanie tych wypocin i większe dzięki dla tych, którzy zmarnowali go jeszcze więcej, żeby na nie odpowiedzieć.

 

A może by tak kupić Switcha to wszystko rzucić i pojechać w Bieszczady...

 

EDIT: https://www.x-kom.pl/lista/9m9asfvd6 druga opcja, downgrade do 1660 Super, z B450 wymagającą aktualizacji BIOSU pod 3. gen, bez zmiany zasilacza, bo proponowany 650W był droższy o 100zł a jeszcze nie wiem czy propozycja zamiany wynikała z potrzeby większej mocy czy jedynie lepszego standardu

Edytowane przez Echtrae

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pewno dołożyłbym do lepszego ssd bo pchanie się w czarną listę to już naprawdę nie ma sensu z dostępnych tym sklepie i tej pojemności wybrałbym adatę su800 512 ewentualnie można zejść z pojemnością do 256gb ale kupiś coś pokroju samsunga 860 pro gdzie limit tbw jest znośny i gwara dość długa

podmień dudę na coś gdzie wejdzie chłodzenie cpu minimum 170mm

mobo na b450 to też must have jak kolega wyżej napisał

no i kwestia zasilacza dołożyłbym do czegoś lepszego minimum to SilentiumPC Supremo L2 650W 80 Plus Gold

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, _nick_ napisał:

Płytę weź ASRock B450M-HDV R4 - tania i dość dobra.

 

Moim zdaniem warto dopłacić do https://www.x-kom.pl/p/524126-karta-graficzna-amd-msi-radeon-rx-5700-evoke-oc-8gb-gddr6.html

Ale jeśli nie zależy ci na cichej karcie to referencyjna może być (można zrobić UV i zejść z obrotami).

1660Ti nie jest dobrym wyborem - lepiej wziąć 1660 Super, bo masz praktycznie tę samą wydajność w niższej cenie.

 

Jeśli budżet jest ograniczony to polecam wziąć jednak Ryzena 2600, w grach faktycznie nie odczujesz takiej różnicy w rozgrywce.

jak ryzen 2 generacji to minimum 2700 a to już takie opłacalne nie będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Uncle_Adam napisał:

Czy używki (z gwarancją) totalnie odrzucasz?

Raczej tak, chociaż to też zależy czy mówimy o karcie, która była w faktycznym zestawie i tam pracowała jakiś czas czy o sprzęcie, który po prostu przeszedł przez czyjeś ręce jako np. nietrafiony prezent. Chodzi też o kwestię montażu, gdzie nie musiałbym samodzielnie aktualizować biosu płyty głównej (i szukać do tego jakiegoś starego procesora) do obsługi 3. gen ryzenów tylko załatwić to w ramach złożenia. Domyślam się, że szukając i czekając na okazje, w tym sprzętu używanego, mógłbym złapać całość taniej, ale pewną wygodę zakupu też biorę pod uwagę.

Godzinę temu, _nick_ napisał:

Płytę weź ASRock B450M-HDV R4 - tania i dość dobra.

Moim zdaniem warto dopłacić do https://www.x-kom.pl/p/524126-karta-graficzna-amd-msi-radeon-rx-5700-evoke-oc-8gb-gddr6.html

Ale jeśli nie zależy ci na cichej karcie to referencyjna może być (można zrobić UV i zejść z obrotami).

1660Ti nie jest dobrym wyborem - lepiej wziąć 1660 Super, bo masz praktycznie tę samą wydajność w niższej cenie.

Jeśli budżet jest ograniczony to polecam wziąć jednak Ryzena 2600, w grach faktycznie nie odczujesz takiej różnicy w rozgrywce.

Płytę obadam, 5700 Evoke brałem pod uwagę wcześniej ale szukanie cięć mnie skierowało na szafira. Głośność mi nie straszna, tak jak mówię, mam laptopa Lenovo g580 i jego wycie podczas stres testów które mu mniej lub bardziej przypadkowo zafundowałem już mnie przyzwyczaiło do hałaśliwego sprzętu. Co do wersji Ti a Super nie wiem czy jeśli już zejdę z ceny karty o prawie 400 zł to czy kolejne 100 mnie zbawi, chociaż zobaczę po zrobieniu sobie kilku wariantów ile wyjdzie za całość.

Co do procesora, 3600 to jest jednak coś poniżej czego nie chciałbym schodzić na ten moment.

43 minuty temu, robertsup napisał:

na pewno dołożyłbym do lepszego ssd bo pchanie się w czarną listę to już naprawdę nie ma sensu z dostępnych tym sklepie i tej pojemności wybrałbym adatę su800 512 ewentualnie można zejść z pojemnością do 256gb ale kupiś coś pokroju samsunga 860 pro gdzie limit tbw jest znośny i gwara dość długa

podmień dudę na coś gdzie wejdzie chłodzenie cpu minimum 170mm

mobo na b450 to też must have jak kolega wyżej napisał

no i kwestia zasilacza dołożyłbym do czegoś lepszego minimum to SilentiumPC Supremo L2 650W 80 Plus Gold

Sama lista jest zrobiona na możliwe najtańsze podzespoły z oferty x-komu, dzięki za ostrzeżenie co do dysków, szkoda by było się wbić na minę. Pojemność SSD poniżej 500GB biorę pod uwagę tylko licząc tandem HDD+SSD. 256 samodzielnego SSD to trochę za mało, nawet na ten okres rozruchowy póki nie dozbieram na talerz.

Czy 3600 z fabrycznym chłodzeniem rzeczywiście potrzebuje aż 170mm miejsca, czy chodzi tylko o poprawę obiegu powietrza? Czy np. takie pudło (161mm) https://www.x-kom.pl/p/482021-obudowa-do-komputera-silentiumpc-signum-sg1m.html mogłoby wystarczyć? Bo w ofercie x-komu 170mm jest w pudłach które zaczynają się od 270zł, (oprócz jednej za 180, która trochę mnie razi w oczy wyglądem).

Nie planuję podkręcania na początku, póki bazowo będzie wystarczało, więc czy podbicie zasilacza do 650 jest potrzebne? Czy to kwestia nie tyle mocy co po prostu lepszego standardu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.x-kom.pl/lista/9m9asfvd6 wersja druga zestawu (ta sama co w edycji głównego posta), zmieniony dysk na sugerowany od ADATA, grafika zmieniona na 1660 Super, obudowa ze 161 mm miejsca na wiatrak cpu (czekam na odpowiedź co do powodu 170mm), płyta B450 wymagająca aktualizacji biosu dla 3. generacji ryzena, zasilacz bez zmian 600W (też czekam na uzasadnienie zmiany)

Dzięki za dotychczasowe sugestie

Edytowane przez Echtrae

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak dla jasności to wydajesz na skrzynkę 3300 czy 4000 bo to dwie różne sprawy?

 

i jeszcze morele: Dodatkowo każdy użytkownik PurePC.pl do zamówienia powyżej 1500 złotych otrzyma usługę złożenia zestawu komputerowego za symboliczną złotówkę lub 16 GB pendrive SanDisk i wysyłkę gratis w obydwu przypadkach.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.12.2019 o 14:32, Echtrae napisał:

Raczej tak, chociaż to też zależy czy mówimy o karcie, która była w faktycznym zestawie i tam pracowała jakiś czas czy o sprzęcie, który po prostu przeszedł przez czyjeś ręce jako np. nietrafiony prezent. Chodzi też o kwestię montażu, gdzie nie musiałbym samodzielnie aktualizować biosu płyty głównej (i szukać do tego jakiegoś starego procesora) do obsługi 3. gen ryzenów tylko załatwić to w ramach złożenia. Domyślam się, że szukając i czekając na okazje, w tym sprzętu używanego, mógłbym złapać całość taniej, ale pewną wygodę zakupu też biorę pod uwagę.

Płytę obadam, 5700 Evoke brałem pod uwagę wcześniej ale szukanie cięć mnie skierowało na szafira. Głośność mi nie straszna, tak jak mówię, mam laptopa Lenovo g580 i jego wycie podczas stres testów które mu mniej lub bardziej przypadkowo zafundowałem już mnie przyzwyczaiło do hałaśliwego sprzętu. Co do wersji Ti a Super nie wiem czy jeśli już zejdę z ceny karty o prawie 400 zł to czy kolejne 100 mnie zbawi, chociaż zobaczę po zrobieniu sobie kilku wariantów ile wyjdzie za całość.

Co do procesora, 3600 to jest jednak coś poniżej czego nie chciałbym schodzić na ten moment.

Sama lista jest zrobiona na możliwe najtańsze podzespoły z oferty x-komu, dzięki za ostrzeżenie co do dysków, szkoda by było się wbić na minę. Pojemność SSD poniżej 500GB biorę pod uwagę tylko licząc tandem HDD+SSD. 256 samodzielnego SSD to trochę za mało, nawet na ten okres rozruchowy póki nie dozbieram na talerz.

Czy 3600 z fabrycznym chłodzeniem rzeczywiście potrzebuje aż 170mm miejsca, czy chodzi tylko o poprawę obiegu powietrza? Czy np. takie pudło (161mm) https://www.x-kom.pl/p/482021-obudowa-do-komputera-silentiumpc-signum-sg1m.html mogłoby wystarczyć? Bo w ofercie x-komu 170mm jest w pudłach które zaczynają się od 270zł, (oprócz jednej za 180, która trochę mnie razi w oczy wyglądem).

Nie planuję podkręcania na początku, póki bazowo będzie wystarczało, więc czy podbicie zasilacza do 650 jest potrzebne? Czy to kwestia nie tyle mocy co po prostu lepszego standardu?

taniej od razu kupić budę 170+ niż wymieniać budę razem z chłodzeniem podana przez ciebie za pierwszym razem miała 159 za drugim 161 a teraz popatrz na chłodzenia alternatywne noctua d14 (dziadek) 160mm d15 165 (a wypada mieć ciut więcej jak już się naprawdę lepiej wydać 100 więcej niż kupować dwie budy bo na dłuższą metę wyjdzie taniej, wybierz coś z tego i będziesz zadowolony, po za tym jesteś pewien że w przyszłości nie wymienisz procka na 8/16 jajek jak już wyjdą nowe konsole i gry będą tyle wymagały?

SilentiumPC Armis AR7 

Corsair Carbide 270R

be quiet! Pure Base 500 Black

i kwestia zasilacza biorąc pod uwagę zapowiadane podwyżki cen prądu nie warto kupować psu bez certyfikatu gold i tak się zwróci

 

sory coś mi złe pokazało tą budę chiefteca w wyszukiwarce wiec ją wykreślam

Edytowane przez robertsup
update
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa się rypła i o jakieś 2 miesiące trzeba będzie się z zakupami wstrzymać. Dzięki za porady, prawdopodobnie wrócę kiedy znowu będę składał zestaw, przy odrobinie szczęścia z trochę większym budżetem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...