Skocz do zawartości
Wujekstefan

Losowe Blue Screeny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kupiłem nowy komputer. Po złożeniu działał dobrze, po podpięciu dysku zewnętrznego dostawca internetu wyświetlił mi komunikat mówiący, że posiadam wirusy. Zrobiłem format dysku zewnętrznego jak i całego komputera i tak oto zaczęły się moje problemy. Blue screeny pojawiają się w losowych momentach, a przynajmniej ja nie jestem wstanie znaleźć jakiejkolwiek prawidłowości. Sterowniki są aktualne ze stron producentów. Próbowałem też sfc /scannow , które nic nie wykazało. Kody błędów są różne np. irql not less or equal, kelner security check failure, kmode exception not handled,  system service exception fltmgr.sys, dpc watchdog violation, kmode exception not handled. 

Proszę o sugestie co to może być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Pobierz memtesta pod windows i równocześnie z memtestem odpal benchmark procesora i tak zostaw. Może wina kontrolera pamięci. Może ułamane piny w procesorze, jakiś brud?

"dostawca internetu wyświetlił mi komunikat mówiący, że posiadam wirusy" Coś więcej na ten temat? Jak to dostawca ci coś wyświetlił?

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyświetlił mi się komunikat, że z tego komputera próbowano wykonać atak czy jakoś tak, w każdym razie było to od operatora mojego internetu. Po formacie dysku zewnętrznego i komputera mogłem znowu korzystać z internetu.

 

Edit. nie widzę memtesta pod windowsa tylko do bootowania na USB. Jest do pobrania z oficjalnej strony?

 

20191214-200430-CPULINPACK.thumb.png.3f46bf2a343dc6f46cb73c84e39f78ee.png

na razie wykonałem taki test

Edit 2 

Prime95 chodził przez godzinę i też nic się nie stało.

Edytowane przez Wujekstefan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Z moją wypowiedzią chodziło o to, że to na 90% nie był komunikat od dostawcy internetu. Dostawca by do ciebie zadzwonił albo odciął ci internet i wysłał list/mail/sms albo czekał, aż sam się odezwiesz.

Na szybko w necie go znaleźć nie mogłem, ale w folderze z memtestem był link:
https://hcidesign.com/memtest/

Możesz też przeskanować używając:
https://www.emsisoft.com/en/home/emergencykit/

Był program, który robił zrzut rejestru i innych dupereli i na podejrzanych wpisach dodawał warning żeby pokasować samemu ręcznie i było też forum, gdzie ludzie to ogarniali za ciebie, ale sobie przypomnieć nie mogę.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

co do sfc scannow to:
connect the internet , open cmd , run as admin 
type below each commands in cmd  and enter and  wait to completes
sfc.exe /scannow
dism.exe /online /cleanup-image /scanhealth
dism.exe /online /cleanup-image /checkhealth
Dism.exe /Online /Cleanup-Image /AnalyzeComponentStore
if result displayed  Component Store Cleanup Recommended : Yes , then enter the command
Dism.exe /online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup
Dism.exe /online /Cleanup-Image /restorehealth
restart the computer
sfc /scannow

Wyłącz PC, odłącz zasilanie, wyjmij baterię CMOS na 30 minut z płyty, kliknij parę razy włącznik. Po 30 minutach włóż baterię, podłącz zasilanie, włącz PC i poustawiaj w BIOSie po staremu albo testuj na default. Jeśli robiłeś OC czegokolwiek to wróć do fabrycznych ustawień.

Co do komunikatu od operatora to oprócz tego komunikatu był jakikolwiek inny kontakt? Bo takie okienko bardzo łatwo wywołać zwykłym skryptem na stronie internetowej, na tej samej zasadzie jak te komunikaty typu: "Uzytkowniku taki, a taki wygrałeś nowego Iphone'a" a jeśli masz wirusa to okienko można wyświetlać zarówno na pulpicie, internet też wirusem można "wyłączyć". Po sformatowaniu dysku sam z siebie operator, by ci nie przywrócił internetu, ogólnie piszesz jakby to była tajemnica spiskowa dziejów. Teoretycznie wirus może się wgrać na kość BIOSu albo firmware urządzenia, ale to jak już jakiś mały skrypt pisany pod konkretny sprzęt, który wymusza pobranie wirusa właściwego, gdy ma dostęp do internetu, albo siedzi w RAMie, aż odetniesz zasilanie i rozładujesz RAM, a jeśli jest nadal na dysku to pakuje się z powrotem do RAMu po ponownym włączeniu. Może też wydzielić sobie miejsce na dysku twardym. Pewnie inne metody, by przetrwać zwykły format jeszcze są.

Asus ma narzędzie Asus Diagnostic Utility, które sprawdza czy któryś z komponentów jest uszkodzony i ewentualnie podaje który. Może MSI ma coś podobnego albo jest taki uniwersalny program.

Zresetuj też router i wgraj na niego najnowszy firmware.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biosa przywróciłem do ustawień fabrycznych jakoś 2 dni temu.

Jeżeli chodzi o ten komunikat to jest 100% od dostawcy ponieważ miałem wyświetlił mi się on drugi lub trzeci raz i za którymś razem odwiedził mnie właściciel także sprawa jest pewna. Tam też jest przycisk typu "sprawdziłem/przeskanowałem komputer i jest on wolny od złośliwego oprogramowania" coś w tym stylu.

Przeskanowałem EmsisoftEmergencyKit, ale nic nie znalazł.

Wykonałem komendy o których pisałeś i coś znalazły.

asdafasf.thumb.png.d29dbfcae7d44e94ef79f57fd8f0f72d.png

Edytowane przez Wujekstefan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

No to zostaje jeszcze:
-uszkodzony dysk
-Wadliwy sterownik
-uszkodzony zasilacz albo jakiś element, choćby na płycie głównej.
-Źle złożony PC, pogięte piny, lużne wtyczki, zwarcie, zalanie.
-aktualizacja BIOSu płyty głównej (znajdziesz na stronie producenta płyty głównej)

Co do dysku to sprawdź programem co tam podaje S.M.A.R.T.
Co do wadliwych sterowników to pobierz:
https://www.drivereasy.com
Znajduje najnowsze sterowniki pod twój sprzęt i po kupieniu premium wystarczy kliknąć update i robi sam, a za darmo masz wyjaśnione, gdzie się zapisują pliki i co masz wyklikać, więc sobie poradzisz.

No i jeszcze ten test z memtestem i obciążeniem procka na raz. No i zapuść benchmark GPU, bo może winna karta graficzna.

Co do dysku jeszcze to SX8200 ponoć ma podobne problemy do MX100, czyli losowo jest niewykrywany. Wygląda to tak, że komputer normalnie działa, ale nagle filmy się nie buforują, nic się nie da włączyć, strony się nie ładują i po parunastu sekundach komputer zamarza i wywala bluescreena. Może to to.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj około godziny 18 działa ładnie.

Sprawdzę dysk  tym programem S.M.A.R.T. jak i sterowniki.

Benchmark GPU już robiłem nic się nie stało.

qrasdsaz.png.be4df2eac04f101ce8d3d7855351eaea.png

Dysk sprawdziłem w ten sposób

Zaktualizowałem sterownik do Realtek PCIe GbE Family COntroller. DriverEasy znalazł mi też 4 inne sterowniki do zaktualizowania, ale nie potrafię znaleźć tych urządzeń w menedżerze(nie mam dysku SATA podłączonego).

gdfryh.png.26584b72dfcf6d11b4942d3b5b0eca9e.png

Najdziwniejsze są te tygodniowe przerwy od Bsów. Nie jestem wstanie ich zrozumieć.

Edytowane przez Wujekstefan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Kliknij strzałkę obok update i wyświetl informacje, będziesz miał zarówno nazwę obecną i na jaką się zmieni i hardware id. Wszystko miałeś wytłumaczone przy pierwszym uruchomieniu. Sprawdzasz Hardware ID wszystkich urządzeń o podanej nazwie i updatujesz to urządzenie z podanym hardware ID. Z aktualizacją sterowników chodziło mi właśnie głównie o te.
Warto też w zakładce widok w menedżerze urządzeń kliknąć : pokazuj ukryte urządzenia.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A o dzienniku systemowym zapomnieli? Jeśli problem nadal występuje to trzeba przejrzeć Zdarzenia administracyjne w Podglądzie zdarzeń (PPM na Start). Głównie mi chodzi o wpisy WHEA Logger, które występują przy błędach sprzętowych, które jeszcze się dało skorygować (zmora overclockerów). Jeśli takowe się pojawiają, to jednak trzeba sprawdzić ustawienia w biosie (napięcia, taktowania), albo załatwić jakoś na podmiankę jednak te pamięci. A obstawiam błędy sprzętowe na 95%. Na świeżo zainstalowanym systemie i pakiecie sterowników (nawet nie najnowszych) nie ma prawa wyskoczyć żaden BSOD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...