Skocz do zawartości
Nikaz

Patriot Viper 4 3400mhz, B450 - problem z xmp

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, własnie złozyłem nowego PCta z 

Ryzen 5 3600

Msi b450 gaming plus max

rtx 2060

patriot viper 4 16gb 3400mhz

Gdy tylko włącze w biosie profil xmp i ram wskakuje na 3400 (auto), nie moge zbootowac windowsa, wywala rozne blue screeny. Na 3200 bootuje normalnie. Ktos moze mi pomoc rozwiazac ten problem? Czy to wadliwe pamieci ram?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustawilem 3200 i leci, poki co bez update'u biosa, lecz w programie cpu-z pokazuje mi NB frequency 1600mhz, nie powinno byc wiecej? czy jest dobrze i to sie mnozy x2?

Edytowane przez Nikaz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nb  = mostek północny

w cpu-z masz dram frequency, jak ta wartość wskazuje ~1600 MHz, to masz wtedy ram ustawiony na 3200 MHz

sciagaj nowy bios i sterowniki (agesa i resztę) do płyty głównej, zainstaluj, potem probuj znów zabawę z ramem,

Edytowane przez mrcszyman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest podobny problem, ten sam procesor z tym że płyta to asus tuf b450 gaming pro. Pamięci te same o oznaczeniu PV416G340C6K. Na default setting w bios uruchamiają się na 2133 MHz. Na profilu d.o.c.p. wyskakują na 3200 MHz ale po zapisaniu ustawień i restarcie komputer się nie uruchamia a bios wraca do ustawień fabrycznych ( chyba normalna procedura a razie nie powodzenia żeby sprzętu nie uszkodzić). Po ustawieniu taktowania ręcznie dla tych pamięci odpala się max na 2800 mhz. Bios najnowszy oczywiście. Ktoś ma pomysł jak to rozwiązać?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

OC pamięci RAM zależy nie tylko od pamięci, ale też od procesora. Jeden procesor kręci się lepiej inny gorzej. Gwarantowane są jedynie ustawienia domyślne/fabryczne procesora.

Pozostaje zwiększać napięcia procesora. Które? Szukaj w poradnikach OC Ryzenów. Ja do tej pory kręciłem jedynie intele i pobieżnie jakiś stary AMD, więc nie pomogę.
Im wyższe taktowanie procesora tym ciężej podkręcić pamięci, a może też byc niemożliwe.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostawiam poki co te 3200mhz, chodzi gładko, żadnych problemow pod obciązeniem. Póki nie musze, nie chce flashowac biosa.

@mrcszyman w cpu-z pokazuje 1600mhz dram frequency. Po prostu myslalem, ze nb frequency powinno być wyzsze niz to 1600, widzialem screeny po 2k/4k itp i skacze, a u mnie jest stale 1600

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 12/15/2019 at 5:08 PM, king2127 said:

witam , a masz w biosie tam gdzie ustawiasz xmp . w zakładce DRAM Timing control- znajdź  Gear Down Mode i ustaw na Dsiabled i zobacz czy coś się zmieni 

Zadzialalo, ale co dokladnie to zmienia? bo teraz, w cpu-z pokazuje dram frequency 1066 (czyli default - bez xmp), czyli mniej niz wczesniej. 

 

@edit Po zmianie ramu z Auto na 3400 znow mialem problem, nie dawalo sygnalu do monitora. Poki nie zflashuje biosu zostane chyba na tym 3200

Edytowane przez Nikaz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem taki problem, że ustawiając xmp miałem timingi nie cl17 tylko cl 18  choć w biosie widniało cl 17  wszystkie programy pokazywały cl18 i napisałem do patriot i po poru emaliach z serwisem wpadli na taki pomysł i pomogło teraz mogę ustawić nawet cl 16 . A pisałeś do producenta oni mogą ci pomóc . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...