Skocz do zawartości
stoleckijacek

Problem skrętka 5E zwarcie na 3 parach

Rekomendowane odpowiedzi

Hey.
W przeciągu ostatniego tygodnia przebudowałem w swoim domu sieć internetową.
Z uwagi na podłączenie się do usługi Orange światłowód, postanowiłem nieco bardziej profesjonalnie podejść do dystrybucji dostępu do neta w obrębie mojego domu, oraz domu teściów.
W skrócie wygląda to tak że do szafy Rack zapakowałem wraz z modemem Orange, gigabitowy switch Tp-Link TL-SG1008 oraz PatchPanel, całość dopełnia monitoring wizyjny.
Chciałbym się jednak skupić wyłącznie na internecie dostarczanym do domu obok - ponieważ w obrębie mojego domu wszystko działa poprawnie (zarówno po skrętce - połączenia gigabitowe 
pomiędzy switchem a routerem wifi po skrętce są zachowane, podobnie do komputerów PC podłączonych po kablu). 

Problem mam jednak z domem obok ponieważ tam osiągam ledwie 100 megabitów, mimo zastosowania urządzenia gigabitowego.
Kabel pomiędzy urządzeniami to skrętka żelowana kat 5E, zarobiona w standardzie 568A po obu stronach, próbowałem również opcji 568A > 568B, niestety bez zmian.
Do sprawdzenia żył/skrętki użyłem testera Vellman DVM1000, podczas testu pokazuje że pomiędzy parami/przewodami 1-2 / 3-6 / 4-5 mam zwarcie (SHO), 7-8 jest wporządku.
Dorzucam screen z pdf opisu testera.
Czy macie jakieś pomysły co jeszcze mogę sprawdzić?
Mierzyłem przewody między sobą zwykłym miernikiem na zamknięcie obwodu, pomiędzy żyłami brak zwarcia.
 

01.jpg

02.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Jaka jest całkowita długość skrętki łącząca oba domy (nie odległość pomiędzy domami - a rzeczywista długość przewodu)?

2) do czego jest podłączona skrętka łącząca domy - podaj modele (oba switcze plus karta sieciowa w kompie który odbiera tylko 100Mb).

3) jak zmierzyłeś w drugim domu że masz tylko 100 megabitów, (miernikiem ?, tak CI podał windows na laptopie ?, dioda na switchu ?)

4) Zarób końcówki po obu stronach w standardzie B 3489766400_1453147289.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey.

ad1. Długość skrętki pomiędzy domami to około 55 metrów.

ad2. Skrętka u mnie w domu podłączona jest do PatchPanel kat 5E (PatchPanel połączony jest patchcordem 25 cm z switche TP-LINK TL-SG1008), na drugim końcu skrętka wpięta jest bezpośrednio do routera Netgear R7800. Niestety nie otrzymuję łącza 1Gigabit.

ad3. Można to poznać w bardzo prosty sposób, R7800 sygnalizuje diodami na panelu frontowym jaki jest typ łącza > pomarańczowa dioda 100BASE / biała dioda 1000BASE

ad4. Końcówki od samego początku były zarobione w standardzie T-568B na obu końcach. Próbowałem też T-568B <> T-568A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Wez sam kabel i zarób koncówki. I sprawdz testerem. Jak wszystkie pary swieca to podłącz do switch i routera. Jak masz 1 G to wina na patchpanelech (kable sie stykają, przetarty kabel, zwarcie na samym patchpanelu)

Edytowane przez Zabuza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey.
Zajęło mi kilka dni sprawdzenie różnych możliwości na tyle na ile mogłem w tej chwili.
Przede wszystkim wszystkie odcinki zaprawiłem wtyczkami w kategorii 5E typ T-568B, oraz wymieniłem 
odcinek pierwszy podłączony do PatchPanela, na skrętkę drut.
Po wykonaniu pomiaru miernikiem VELLMAN DVM1000 + MASTER NS-468, oraz transferów, wynik jest następujący:
Odcinek pierwszy / Punkty A<>B / Test poprawności zaprawienia wtyczek (DVM1000 -OK- / NS-468 -OK-), jest połączenie 1000BASE
Odcinek trzeci / Punty E<>F / Test poprawności zaprawienia wtyczek (DVM1000 -OK- / NS-468 -OK-), jest połączenie 1000BSE
Zatem na krótkich odcinkach wszystko jest w najlepszym porządku.

Problem jednak jest bardziej złożony przy przewieszce, której długość to 50 metrów. Skrętka żelowana ekranowana.
Pomiar wykonany jak wyżej. Najpierw użyty miernik VELLMAN DVM1000 z funkcją testowania okablowania.
Nadal usilnie otrzymuję komunikaty jak niżej:
Pin 1 i 2 komunikat "SHO" Wskazuje na zwarcie
Pin 3 i 6 komunikat "SHO" Wskazuje na zwarcie
Pin 4 i 5 komunikat "SHO" Wskazuje na zwarcie
Pin 7 i 8 komunikat "OK" Poprawność połączenia

Następnie użyłem testera MASTER NS-468
Po sprawdzeniu wszystkich żył, test wyszedł chyba pozytywnie, piszę chyba ponieważ na Tym Filmie widać że diody żył świecą mocniej.

Ponadto po raz kolejny sprawdziłem miernikiem wszystkie żyły skrętki pod kątem zwarcia pomiędzy którąś z nich. Miernik ustawiłem na
pomiar zamknięcia obwodu i zmierzyłem pomiędzy sobą każdą żyłę z każdą. W żadnej możliwej konfiguracji nie uzyskałem zamknięcia obwodu który wskazywałby na zwarcie.

Pytanie więc jak tłumaczyć powyższy komunikat o zwarciu "SHO", oraz nie pełną możliwość uzyskania transferów do 1 Gigabita, można max do 100 Megabitów. 

Najprościej byłoby wymienić całą skrętkę, jednak na te chwilę jest to mocną utrudnione, tym bardziej że muszę ściągać też inne okablowanie które jest na tej samej przewieszce, to znaczy jeszcze jedna taka sama skrętka którą jest transmitowany sygnał cyfrowy z kamer AHD monitoringu.

Pytanie mam jeszcze takie. Czy skrętka ekranowana powinna być uziemiona, czy nie ma to większego znaczenia?


 

Połączenie 2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uziemienie dla 1 Gb mozna pominąć. Jeśli miernik na zwarcie nic nie wykazał to nie ma zwarcia. Problem raczej lezy po stronie kabla lub kabla od kamer może interferuje?  Czy możesz sprawdzić ten kabel od kamer ew. zamienić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc. Niestety problem nie został rozwiązany.
W sumie, na wiosnę, przeciągnę nowy przewód pomiędzy domami, co chyba będzie najlepszym
rozwiązaniem. Problem z ewentualną interferencją został wykluczony, wszystkie kamery został na czas                                                     testu odłączone od rejestratora oraz źródła zasilania.

Nie posiadam miernika który mógłby wskazać lokalizację uszkodzenia / zwarcia na żyłach, w jakiej
odległości się ono znajduje. Jednak wydaje mi się że nijak ma się to do wskazań
urządzenia jako takiego, które mówi "hey kolego, gdzieś masz zwarcie", ponieważ jak
już pisałem wyżej przy najprostszej metodzie pomiaru, najzwyklejszym miernikiem ustawionym na 
pomiar "diody/zamknięcia obwodu", pomiędzy żadną z rozwartych żył, zwarcie nie występuje.
Dodatkowo też żadna z żył nie jest przerwana/uszkodzona, gdyż pomiar na wszystkich żyłach,
gdzie po jednej stronie/końcówce przewodu są one wszystkie zwarte, takiego problemu nie ujawnia.
Zatem problem, uszkodzenie ma zupełnie inna naturę, raczej trudną do zlokalizowania.
Dodam jeszcze że nawet podpinając się do samej przewieszki z zarobionymi końcówkami w standardzie "568B",
gdzie po jednej stronie wtyczka z przewieszki jest wpięta bezpośrednio do routera Orange FUNBOX 3.0, z 
portami Gigabitowymi, a na drugim końcu podłączam się pod switch TP-LINK TL-SG1008 także z portami
Gigabitowymi, nie uzyskuję na switchu połączenia Gigabitowego, co w jego przypadku, jeżeli ono występuje
sygnalizuje to odrębną diodą dla każdego z ośmiu portów LAN. Na całej długości skrętki nie występują żadne
sztukowania, długość skrętki około 50m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla świętego spokoju kup do zakucia ze 4 wtyczki z pancerzem metalowym i zobacz ale nie ma to wplywu na te predkości (do 1 Gb) U siebie zrobiłem na żelowanym to samo na 120 m i działa na 1 Gb. Miernik nie pokazuje zwarcia nigdzie. Kolego a gdzie mieszkasz jeśli można się spytać aż chciałbym się przejechać i zobaczyć ten kabel, jak gdzieś koło Krakowa daj znać na priva  :D

Edit. Miernik na bank źle Ci pokazuje bo jakbys na 3 parach miał zwarcie to by szło 10Mbita. A dasz rade zrobić 2 x po 4 żyły na obu końcach i sprawdzić czy te wtyczki spinają sie na 100 Mbita? Bo jak się obie spinają na tym samym kablu to kabel dobry :D Piny z którymi masz problem to 4,5,7 i 8 tylko.

Edytowane przez Zabuza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.
Wracam z tematem mojej problematycznej skrętki z przewieszki. Gdzie przypomnę, w największym uproszczeniu łącze pomiędzy domami składa się z trzech fragmentów, tzn:
PATCHPANEL > 3 metry skrętki zakończone Gniazdkiem KAT6 <> Wtyczka RJ45 kat6 / skrętka żelowana ekranowana (przewieszka) 50m zakończona z drugiej strony wtyczką RJ45 kat6 <> Gniazdko kat6 / 3 metry skrętki zakończone wtyczką RJ45 kat6 > router.
Problem polegał na braku możliwości osiągnięcia transferu do 1 Gigabita, łącze zestawiało się z maks 100Meganitów, przy czym miernik podawał zwarcie na trzech parach.

Jak się okazało, po wielu próbach, udało mi się na tej konfiguracji uzyskać pełny transfer do 1 Gigabita. Może to komuś na przyszłość pomoże.
Skrętka z przewieszki musi być uziemiona. Jednak jest pewne ALE.
Podłączenie ekranowania skrętki do uziemienia od instalacji energetycznej domu, nic nie zmieniło. Instalacja jest nowa, trzy fazowa na pięciu przewodach / trzy fazy, zero i uziemienie.
Udało się dopiero po podłączeniu do uziemienia bednarki wokół domu. Momentalnie problem znikł i łącze zestawiło się na 1Gigabit.

Temat uważam za zamknięty, za wszystkie sugestie dziękuję, myślę że wspólnie rozwiązaliśmy kolejny problem z którym znów być może ktoś kiedyś się spotka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...