Skocz do zawartości
Gość

Ryzen 5 3600 OC + b450 Tomahawk Max

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

mam ryzen'a 5 3600, tomahawka b450 max oraz chłodzenie spc grandis 2, socket i uefi zaktualizowane do najnowsze wersji.

procek chcę podkręcić do 4.2 mhz pytanie jakie napięcie jest bezpieczne dla r5, na jakie najlepiej ustawić przy oc. Bardzo prosze o radę i pomoc.

 

Pzdr

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No oczywiście można bez problemu podkręcić ten procesor do 4.2 GHz na wszystkich rdzeniach - u mnie poszło przy trochę wyższym napięciu, ale nie pamiętam już dokładnie, ile to było. Tylko takie OC niewiele daje, a w niektórych grach czy programach nawet skutek jest odwrotny do zamierzonego. Po wyjściu biosu opartego o Pi 1.0.0.4, gdzie praca procesora w auto jest bardzo bardzo dobra, nie ma sensu podkręcanie. Podkręć sobie pamięci, bo tu można więcej zyskać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbuj w okolicach 1.4 V - ustaw na początek 4100 albo nawet 4050 MHz, testuj stabilność, w razie powodzenia dodaj 25-50 MHz przy tym samym napięciu i ponownie testuj. W razie czego znów zwiększ taktowanie i ponowne testy. W teorii AMD mowiło, że 1,45 V jest bezpieczne. Overclocking to żmudne, czasochłonne  zajęcie. Najlepiej znależć sweetspot - optymalne OC przy niewygórowanym napięciu i względnie niskich temperaturach. Nie ma sensu dokładać np 0,1 V aby zyskać 100 MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4050 to idzie z automatu na wszystkich rdzeniach w trybie boost. U mnie chyba właśnie musiałem dać 1.45V, żeby było stabilnie na 4.2 GHz. Ale tak, jak wspominałem wcześniej, nie daje to przyrostu wydajności względem ustawienia auto na najnowszym biosie. No i niepotrzebnie procek też ma podawane stale takie napięcie i taktowanie, bo przy oglądaniu filmów czy przeglądaniu neta nie jest to potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, nie siejcie fermentu że się nie da i/lub nic to nie daje. Naczytaliście się początkowych testów/poradników zaraz po premierze które właśnie propagowały takie historie. PBO i Auto OC ma niewielki wzrost wydajności ale już Manual OC z offset bądź overdrive może podbić wydajność o 4-6%... przy zachowaniu niższych temperatur. Niestety jak do tej pory nie trafiłem na rzetelny poradnik podkręcania na płytach MSI... (wszyscy na asusach jadą bo im pewnie płaci za pokazywanie takich płyt).

Ja u siebie ustawiłem manual oc

all core: 43.25

napięcie na sztywno: 1.325 V

Cinebench20: 3891

temperatura: 68 C (AIO)

Czekam na jakiś poradnik z płytą MSI i Ryzenem 5 3600 :D

 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy jaką sztukę się trafi,  u mnie na auto wbija w takim bf5 do 4050mhz i napięciu 1,35v (auto), a na sztywno dałem mu 4200mhz i 1,3v, więc jest i chłodniej i mniejsze zużycie prądu i procka no i większa wydajność

piszą po forach , żeby nie przekraczać 1,35v , bo następuje degradacja :D - przy każdym napięciu następuje degradacja, czy to 1,4v czy 1,25v, chodzi o kwestie czasu, procesor nie jest wieczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłeś np w grach czy jest więcej FPS po takim OC? Jeśli OC dotyczy jedynie podniesienia na stałe taktowania do poziomu, na którym cztery rdzenie powinny pracować na takim taktowaniu w trybie Turbo, nie w każdym wypadku przynosi korzyści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

nie, tak sobie dla hecy podniosłem , zeby sie na forum pochwalić :)

tu masz o 150mhz więcej na każdym rdzeniui wątku, nie dla jednego, w takim bf5 minimalny fos skoczył ze 100-110 do 125-130 na tych najcięższych mapach 64  osobowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie z automatu wskakuje taktowanie na 4.2 na przynajmniej czteru rdzeniach jednocześnie. Robiłem OC na stałe 4.2 na początku, gdy bios jeszcze nie potrafił dobrze zarządzać trybem Turbo i wtedy to miało sens. Teraz nie mam znaczącej różnicy czy OC, czy auto.

Ps. Dlaczego Tomahawk nie daje mi ustawić niższego Cl dla pamięci, niż 18? Wpisuje 17 i po ponownym uruchomieniu mam dalej 18. Tyczy się to tylko parametru Cl. Pozostałe wartości się zapamiętują... 

Edytowane przez wysio
nowe pamięci i ich ustawienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta MSI B450-A Pro Max. Procesor Ryzen 5 3600. Ram Patriot Viper 3733MHz Cl 17-21-21-41. Chłodzenie AIO CoolerMaster 120 Lite. Moje wyniki w podkręcaniu procka. Chodzi stabilnie na 4400MHz i napięciu 1,38V. Wydajność Cinebench R15 - 1750; Cinebench R20 - 3950, AIDA64 - Cpu Queen - 80100pkt. Teraz temperatury. W grach typu:Wiedźmin 3, BTF1 - temp. 63 stopnie. W testach AIDA64 stress - 82 stopnie, OCCT - 84 stopnie. Te procesory tak mają. Max temperatura dozwolona 95 stopni. Trzeba się przyzwyczaić.

Zdjęcia zrobiony żeby pokazać że to jest prawda, są krótkie, ale czy 5 czy 20 minut nic się nie wysypuje, działa stabilnie...

Poza tym na 4200MHz i 1,2V grzeje się tylko do 70 stopni w testach OCCT, natomiast w grach 45-- 57 stopni

OCCT-Screenshot-1.png

OCCT-Screenshot-2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD tłucze te procki już od roku i dopieścił produkcję. Dzisiejsze r5 3600 są sporo sprawniejsze od tych z początku, więc megaherce poszły w górę prawie na każdym egzemplarzu, stąd też  pomysł tej firmy na wypuszczenie wersji XT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.01.2020 o 22:19, wysio napisał:

Ps. Dlaczego Tomahawk nie daje mi ustawić niższego Cl dla pamięci, niż 18? Wpisuje 17 i po ponownym uruchomieniu mam dalej 18. Tyczy się to tylko parametru Cl. Pozostałe wartości się zapamiętują... 

Trochę archeologia ale odpowiem dla innych. Kontroler nie akceptuje wartości nieparzystych, dlatego przeskakuje Ci na 18. Ustaw 16 i o ile ruszy to taką wartość zobaczysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.01.2020 o 22:19, wysio napisał:

Ps. Dlaczego Tomahawk nie daje mi ustawić niższego Cl dla pamięci, niż 18? Wpisuje 17 i po ponownym uruchomieniu mam dalej 18. Tyczy się to tylko parametru Cl. Pozostałe wartości się zapamiętują... 

bios masz najnowszy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary temat. Zmieniłem CR na 2 i już mogłem zmienić cl na niższy. Ale tamte pamięci były słabo podatne na OC, więc się ich pozbyłem i kupiłem dużo lepsze.

Ps. Bios mam zawsze najnowszy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...