Skocz do zawartości
Grecicho

Laptop zawiesza się i sam wyłącza

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj laptop zawiesił mi się podczas zwykłego przeglądania neta. W tle był odtwarzany filmik z youtube. Obraz najpierw zamarzł, a po kilku sekundach ekran zrobił się czarny i prawie z krzesła spadłem, bo głośniki zaczęły generować same z siebie taki oto "trzask" i "szum" z pełną głośnością:

https://www.youtube.com/watch?v=62yPV7TSZUI

Po upływie 30-40 sekund laptop sam się wyłącza (tak, jakbym przytrzymał dłużej przycisk "power", mimo że tego nie robię). 

Ta sytuacja powtórzyła się od wczoraj już kilka razy. Włączam laptopa, zaczynam go używać, mija 30-50 minut i się zawiesza. Jeśli zawiesi się w momencie otwarzania jakiegoś filmu, albo słuchania muzyki to jestem raczony powyższym szumem z głośników na pełnej głośności. Jeśli zawiesi się tylko przy przeglądaniu neta (nie używając w tym czasie dźwięku) to obraz po prostu zamarza i laptop sam się wyłącza. 

Zero blue screenów, zero jakichkolwiek informacji po tym, jak uruchomię go ponownie. Jedynie info, że system został zamknięty w nieprawidłowy sposób itp. 

Co  może być tego przyczyną? Na razie przeskanowałem go pod kątem wirusów (malwarebytes i avira), wyjąłem ramy, przedmuchałem i zamieniłem slotami. To samo zrobiłem z dyskiem ssd. Oczywiście nic to nie dało. Robić format, czy macie jeszcze jakieś pomysły? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli komputer się nie przegrzewa to z dużym prawdopodobieństwem padł chipset płyty głównej.

Aby to zweryfikować w pierwszej kolejności zawsze trzeba sprawdzić czy to problem sprzętowy czy programowy. Czyli w twoim przypadku uruchomić pendrive Linux live, na przykład Ubuntu. Jeśli pod linuxem też się będzie wieszać, to problem z płytą.

Edytowane przez barwniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde... postaram się to zrobić. Co do dysków twardych, to na pewno niech ich wina, bo właśnie testowałem na dwóch SSD - mSATA Kingstona i SATA III Sandisk ULTRA. 

Temperatury ma bardzo dobre, bo co rok zmieniam pastę i czyszczę układ chłodzenia. W spoczynku ma 30-40 stopni i wtedy wentylator nawet się nie włącza (układ działa pół pasywnie). Zresztą jest to niskonapięciowy i5 4300U. On pobiera tyle prądu co nic. 

Edytowane przez Grecicho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ustaliłem, że laptop zawiesza się zawsze wtedy, gdy jest podłączony do zasilacza. Na baterii się nie zawiesza. Wystarczy jednak, że podłączę go do zasilania i w ciągu kilku-kilkunastu minut obraz się zamraża. To świadczy o problemach z płytą główną?

// Zmieniłem zasilacz na inny (też od della e7440 bo mam dwa takie same laptopy w domu) i problem nadal występuje.

edit 2// A jednak na baterii też się zawiesza :/

Edytowane przez Grecicho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...