Skocz do zawartości
Komentator_PPC

3 dyski: SSD + 2-4 TB HDD + 1-2 TB

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

planuję zakup trzech dysków.

W zasadzie na SSD jestem już zdecydowany (Crucial MX500 500 GB - systemowy, o jednej partycji, na Win10 + programy Adobe + ew. gry - choć w te przez ostatnie lata gram niewiele), na drugi - w zasadzie chyba też: polecany tutaj kiedyś Toshiba 3 TB - https://www.morele.net/dysk-toshiba-performance-3-tb-3-5-sata-iii-hdwd130ezsta-707442/ - będzie to archiwum na audio-video + moje RAWy, projekty Photoshop czy miejsce na surówkę do Premiere Pro i inne pierdółki - ale jednak nie typowo NASowe (bo pliki na tym dysku będą jednak w jakiejś mierze codziennie "mielone", stąd przydałoby się coś pojemnego, stabilnego ale i w miarę szybkiego - 7200 obr/min (?)). Dyski nie będą wykorzystywane do profesjonalnych zastosowań (brak zarobkowania, a utrata danych bardziej sentymentalna niż niosąca finansowe konsekwencje), ale nie zmienia to faktu, że chciałbym coś porządnego i wydajnego, w granicach rozsądku cenowego (widełki na HDD mniej więcej jak ta Toshiba właśnie, z ew. dopłatą tak do 100 zł maks, poproszę).

Trzeci dysk natomiast to typowy dysk przenośny, już bardziej w stylu "NASowym" niż ten 3 TB, na którym planuję trzymać zdjęcia (a zatem dane niemożliwe do odtworzenia w przypadku awarii Toshiby czy innych moich dysków - 2 x 1 TB Seagate i Samsung). 1-2 TB będzie dla mnie bardzo odpowiednią wielkością, która starczy na zaś. Trudno mi mówić o cenie - ma to być HDD, raczej w standardowym rozmiarze 3.5", nie będę z nim zwykle podróżował - ma być podpinany raz na X dni w celu zgrania nowych RAWów/ważnych danych, po czym będzie odpinany i wkładany do "szuflady". Czasem może przeniosę na nim jakiś film w 1080p/4k pod TV. Cena? Coś koło 250-350 zł? Zależy czy jest coś wartego dopłaty - bo sam nie wiem.

Co myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam.

To platforma z 2015 roku. Teoretycznie mógłbym zakupić adapter pod M.2, bo płyta wspiera NVMe, ale... wolę pozostać przy SATA.

Wystarcza mi do moich zastosowań.

A w razie wymiany platformy - po prostu przepnę dyski do nowej płyty, przydadzą się tak czy siak. :) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

W tym roku kupowałem oba wymienione przez Ciebie nośniki.

Crucial MX500 500 GB zastąpił HDD w kilkuletnim laptopie.

Natomiast Toshiba P300 3 TB została zakupiona jako dysk do archiwizacji - aktualnie jest podłączana przez zewnętrzną kieszeń.

Cóż mogę więcej napisać? Działają zgodnie z założeniem :)

Nie wiem czemu nie chcesz mieć jako 3 dysk drugiej Tośki. Przy tego typu sporadycznej pracy dysku, nie ma chyba sensu płacić więcej za "NASowy" HDD. Nie lepiej zyskać na pojemności? Nie ułatwiłoby to backupu z dysku nr 2? Wydaje mi się, że dedykowany dysk NASowy miałby większy sens, gdybyś w przyszłości planował postawienie pracującego w trybie ciągłym NASa. Oczywiście nie wiem jaka jest dokładnie Twoja koncepcja i w jakim stanie są stare dyski. 100% bezpieczeństwa danych nie zapewni Ci żaden dysk - najlepiej korzystać z kilku nośników.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stanęło na Samsungu Evo 860 (wincyj TBW i 5 lat gwarancji), Toshibie 3 TB (od dawna na nią tak czy siak polowałem) i na Transcendzie StoreJet H3B 2TB. Ten ostatni ma być podpinany tylko po to, żeby zgrać nieodtwarzalne dane (np. własne zdjęcia/filmy/projekty) z Toshiby i dwóch "starych" dysków.

Ten Transcend będzie "w szufladzie" przez 29 dni w miesiącu, no chyba że po prostu zabiorę go ze sobą, by przenieść gdzieś jakieś dane (zdjęcia właśnie, może jakieś filmy czy muzykę). Takie widzę dla niego zastosowanie. W pierwszym poście pisałem o nim jako o dysku w stylu bardziej "NASowym" niż ta Toshiba w znaczeniu, że będzie podłączany sporadycznie, właśnie na backup. Bo z Toshiby będę na co dzień korzystał, i będzie wpięta na stałe w SATA w puszce.

Dodatkowo - cały ważny content z Toshiby, który będę ew. backupował na Transcendzie - bez problemu zamknie się w 500 GB - póki co. 80% Toshiby to zawartość, na której aż tak bardzo mi nie zależy, aby chronić ją za wszelką cenę... ;) 

Dyski zamówione, więc teraz nic już się nie zmieni - ALE dzięki za post, bo utwierdził mnie w przekonaniu, że wybór tak czy siak dobry... :) 

Edytowane przez Komentator_PPC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...