Skocz do zawartości
TearfulRhino

GTX 1080. Czarny ekran w grach na trybie "Optymalna moc". Brak problemów w trybie "Preferuj maksymalną wydajność".

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Od ok. miesiąca posiadam kartę graficzną GTX 1080. Początkowo było wszystko OK, ale od kilku dni mam problem - kilka minut po uruchomieniu bardziej obciążającej gry dostaje czarny ekran. Na monitorze jest "Brak sygnału", komputer dalej działa, słychać dźwięki z gry, ale nie pozostaje nic innego jak twardy reset, aby ekran powrócił. Specyfikacja: Ryzen 5 3600, MSI B450M PRO-VDH MAX, 2x8GB G.skill Aegis 3000MHz, GTX 1080 od HP (z komputera HP Omen).

Long story short: wymieniłem zasilacz na nowy (beQuiet 600W), przeinstalowałem system, przeinstalowałem sterowniki, zmieniłem kabel DisplayPort na HDMI, ponownie podłączyłem kartę graficzną (testowane na dwóch zasilaczach od beQuiet, jeden 530W, drugi 600W), sprawdzałem zarówno na nowych sterownikach jak i na czystym systemie ze sterami z Windows Update. Zawsze to samo - zarówno w grach jak i w benchu Unigine Heaven po paru minutach czarny ekran. Temperatury: w spoczynku 26-29 stopni, pod obciążeniem 60-65 stopni. Boost zegara podbijał do ok. 1940-1975MHz. Zawsze jak dochodziło do tych 65 stopni i najwyższego boosta, to wywalało. Aż przypomniałem sobie o jednej rzeczy...

Ja przez całe życie na kartach NVIDIA ustawiałem opcje zasilania na "Preferuj maksymalną wydajność". W ostatnim tygodniu reinstalowałem sterownik na czysto więc moje ustawienia były zresetowane. I faktycznie, w ustawieniach NVIDIA tryb zasilania był na "Optymalny". Gdzieś w sieci wyczytałem, że niektórym zmiana na "Preferuj maksymalną wydajność" pomogła na problem czarnego ekranu. Jako że i ja zawsze tak miałem to ustawione, to zmieniłem, zrestartowałem komputera, jeszcze upewniłem się, że Windows też mam w trybie "Wysoka wydajność" i... działa. 30-40 minut w Unigine bez zająknięcia, temperatura maksymalnie 68 stopni, natomiast boost zegara nie przekracza 1885MHz (jest więc niższy niż w trybie "Optymalna moc". Okazuje się, że przyczyną czarnych ekranów jest tryb "Optymalny" w ustawieniach NVIDIA.

I tu moje pytania:

1. Jakim cudem w trybie "Preferuj maksymalną wydajność" karta boostuje niżej niż w trybie "Optymalna moc"? Na trybie maksymalnej wydajności mam przez większość czasu stabilne 1873MHz z okazjonalnym wzrostem do 1885MHz, natomiast w trybie optymalnym leci grubo powyżej 1940-50MHz, co prawdopodobnie powoduje czarny ekran i być może przegrzanie sekcji VRM, ale nie mam jak tego zmierzyć. 

2. Czy moje rozwiązanie w postaci trzymania tej karty w trybie maksymalnej wydajności jest słuszne, poprawnie obchodzi ono błędny boost z trybu "Optymalna moc", czy raczej karta jest uszkodzona i powinna być zwrócona sprzedawcy? 

3. Jak na moje oko, to NVIDIA w trybie "Optymalnej mocy" próbuje tą moją kartę za mocno boostować, prawdopodobnie ze względu na to, że temperatury mają jeszcze zapas, więc próbuje cisnąć dalej, żeby było jak "najoptymalnej" - stąd wzrost nawet do 1975MHz. Z jakiegoś powodu tryb "preferuj maksymalną wydajność" tego nie robi i trzyma raczej stabilny boost, przeskakując między bazowym 1607 MHz a 1873/1885MHz, nigdy nawet na sekundę więcej. Co ciekawe, te wartości z trybu maksymalnej wydajności są bardziej zgodne z tym, co widzę np. u innych osób w testach kart na YouTube czy też w specyfikacji różnych modeli GTX 1080 na stronach producentów. Na czym polega różnica między tymi trybami? Czy dobrze rozumiem, że tryb "Optymalny" działa bardziej dynamicznie, opiera się na temperaturze i po prostu dopóki nie dostaje czerwonego światła próbuje boostować znacznie wyżej niż fabryka dała, natomiast tryb maksymalnej wydajności odczytuje z VBIOSU lub czegoś innego sugerowane wartości producenta i trzyma się ich, nigdy wyżej? Bo taki efekt u mnie właśnie występuje, i ewidentnie podwyższone taktowanie z trybu optymalnego wykrzacza moją kartę. Pytanie, czy jest to podstawa do zwrotu i obaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie zawracałem sobie głowy tymi trybami w ustawieniach NVIDIA. Jeśli jednak ilość MHz wykracza ponad to, co powinno być standardowo, to może ktoś wcześniej bawił się biosem karty i go edytował podwyższając taktowanie? Ja bym ustawił tak, jak jest domyślnie w sterowniku NVIDIA i ustawił w programie MSI Afterburner poprawne taktowanie. Tym programem możesz kontrolować kartę najlepiej, a nie opcjami w ustawieniach sterownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...