Jump to content
Sign in to follow this  
Kapitan

Cicha obudowa do 1k zł

Recommended Posts

Witam szanownych użytkowników forum. Dawno tutaj nie zaglądałem oj bardzo dawno, ale sytuacja mnie zmusiła (wujek google nie pomógł) :) Liczę na waszą pomoc.

Ostrzegam - post jest długi i mam nadzieję wyczerpuje temat.

Poszukuję obudowy która będzie spełniać wszystkie, albo większość poniższych wymagań. Domyślam się, że może być ciężko. Zanim jednak przejdę do sedna - pomarudzę. Jestem człowiekiem starej daty, który pamięta czasy, gdy obudowę wybierało się w zasadzie pod kolor - do wyboru: szara, biała, albo kremowa (wszystko na jedno kopyto) ;-) Obecnie posiadam "budę" Antec, modelu nie pamiętam i raczej wolałbym o niej zapomnieć (chętnie ją zezłomuje) Wcześniej dłuuugo użytkowałem Antec P182, która była chyba najlepszą obudową jaka mi się trafiła w życiu. Niestety, obudowa już leciwa i pewne w niej zastosowane rozwiązania stanowią bariery w montowaniu nowszych podzespołów. Pojawił się problem z zamontowaniem karty graficznej (GTX 1070) oraz nowego cichszego zasilacza. Poszperałem w sieci i nie znalazłszy (na szybko) nic sensownego stwierdziłem, że zakupię również obudowę Antec chyba z nazwą "Silent" w nazwie. Dałem się nabrać na marketingowy bełkot, bardzo się przejechałem, oj bardzo. Obudowa "wyje" i jest bardzo głośna w porównaniu do P182. Zastosowane w niej rozwiązania wołają o pomstę do nieba.  Zapewne wynika to z podejścia producentów do rynku, bo chhyba w zasadzie wszystkie nowe obudowy mają na oko te same mankamenty. Mamy taki okres "przejściowy" w przypadku obudów jak to było z płytami głównymi, gdy wchodziło PCI zamiast ISA. Obudowy chcą być już "SSD only i water only" ALE dysków talerzowych wciąż jest jeszcze stosunkowo dużo, więc kurde, trzeba tam dać jakieś miejsce na nie... Dokładnie - dać..  na sztukę....jak w posiadanym przeze mnie "sajlent Antku". Po "failu" z zakupem nowej budy zakasałem rękawy - znajdę taką obudowę jakiej mi trzeba... Niestety poległem. Obejrzałem sporo recenzji różnej maści obudów na jutubach (pro recenzji ciężko już szukać na portalach branżowych) autorstwa wszelakiej maści ekspertów i ku mojemu zaskoczeniu choć wypowiadają się oni na temat detali, takiego a takiego otworka, albo jakiegoś bzdurnego "ficzeru", super ledów, super hiper #@! "szyb"... Jakoś pomijają rzeczy pokroju, jak dana buda się chłodzi, jaki jest poziom hałasu, czy wibracje np z dysku 3,5 cala przenoszą się lub nie na obudowę... (TAK W OBUDOWACH PRODUCENCI WSTAWIAJĄ SPORO ZATOK 3,5 CALA I TO NIE DLA OZDOBY - szok!!!) Kiedyś przywiązywało się do tego wagę (cofamy się w rozwoju?) Ja wiem, że SSD itd, ale po co w takim razie zostawiać po 5 zatok 3,5 w obudowie skoro miejsca na 2,5 jest przeważnie jeszcze więcej. Kowalski chyba stacji roboczych nie buduje? Nie szkoda materiału? Sam mam SSD, ale mówiąc wprost, nie stać mnie na taką pojemność, jaką mam na talerzach. Oczekuję, że nowa obudowa będzie miała takie same jeśli nie podobne rozwiązania pod tym kątem jak poprzedniczka. Być może z tym budżetem wymagam zbyt wiele.... Ok. Dosyć ględzenia, do meritum.

Obudowa ma być

- prosta, stylowa I KONKRET (najlepiej bez szyb, ledów i Bóg wie czego jeszcze, sorry kiedyś nazywało się to moddingiem, dzisiaj mam wrażenie, że modding to standard. Musi swoje ważyć i nie giąć się w rękach)

- sensownie chłodzona (wiatrakami, wolnobrotowce, mogą być sterowane centralnie suwaczkiem na obudowie)

- cicha (spokojnie, wszystko w środku jest "ciche" poza dyskami HDD, żadnych innych szumiących elementów nie ma)

- wypunktuje to - dyski HDD, zatoki/tacki w nich umieszczone, mają być odseparowane na tyle ile się da od obudowy - montaż na gumowych podkładkach, izolowanych/gumowych tackach czy co tam się da zrobić) Wibracje z HDD nie mogą się przenosić na obudowę (obudowa = pudło rezonansowe)

- dyski mają być dobrze chłodzone wiatrakami (ale cicho). Wybaczcie, ale klatki ustawione niemalże pełną ścianą do dużego wentylatora na przedniej ścianie obudowy to dla mnie jakaś abstrakcja... Nie no właściwie,  jakbym wymieniał 2 razy dziennie dysk to w sam raz ;-)

Dyski mają w moim odczuciu przy takim układzie praktycznie ZEROWE chłodzenie (przynajmniej tak jest w mojej obecnej). Ciekawe jak ma się to do ogólnego obiegu powietrza w obudowie. Mam porównanie temperatury z antycznego P182 z ledwo kręcącym się wiatraczkiem z tyłu klatki 3,5cala z dwoma dyskami a temperatury z nowoczesnego "sajlenta" z wiatrakami rozkręconymi na pełną moc (konkretny szum) z rozsuniętymi dyskami. W tym drugim przypadku jeden HDD ma >40 a drugi >50. Zdechną raz dwa w takim ugorze. 

- musi posiadać (o zgrozo) AŻ jedną ZEWNĘTRZNĄ zatokę 3,5cala. Rzeczony "sajlent" takiego "bajeru" nie posiada (za to w @!#! wewnętrznych zatok na dyski 3,5 cala)

- musi się zmieścić GTX 1070

więcej wymagań chyba nie mam chociaż i te pewnie mocno zawężają potencjalną liczbę kandydatów

Podpowiedzcie, czego szukać. Nie chce rzeźbić. Obudów jest od cholery, ale większość na jedno kopyto, poza tym nie ma tego jak obadać organoleptycznie...

Z góry dzięki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

be quiet dark base pro 900 rev.2

 Ma zewnętrzne 5,25" ale od czego są adaptery :) Cicha z dobrym chłodzeniem, dobrze wykonana, pojemna.

 Co do koszyków na dyski, jeśli boki ich mają małe perforacje można to samemu powiększyć (wyciąć, rozwiercić / nawiercić).

....Lub obudowę półotwartą albo otwartą- tyle, że "cisza" zależna już od samej pracy dysków 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za podpowiedź. Wstępnie ją obejrzałem. Zastanawiam się tylko na ile dobrze chłodzone są te dyski i czy można na nie skierować jakiś wiatraczek z tyłu albo od spodu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam dark base 900 rev.2. Więc z szybą.
Na przodzie możesz wsadzić wentylatory 3x140. Na górze 4x120/3x140. Z tyłu 140.
Więc jeżeli chodzi o możliwości ich ładowania to full serwis. W standardzie masz 3 wentylatory 140mm.
Jako, że dyski instalujesz w pionie przy wentylatorach, to nie ma problemu z ich temperaturami :)
Jest kontroler obrotów, więc możesz sobie je skręcać i rozkręcać wedle uznania i potrzeb.

Ale jednak trzeba się naszykować, że ta buda to niezłe puzle.

Ale tak abstrahując od niej. Nie dałoby się w twojej aktualnej jakoś tych wentylatorów skręcić?

Edited by Zgreed66

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.