Skocz do zawartości
gacek83

netbook / laptop dla starszej osoby z minimalnymi wymaganiami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Moja mama umyśliła sobie, że chce mieć łączność ze światem ( czytaj z internetem ), by móc czytać sobie codzienne nowości. Ja nie mam zielonego pojęcia o takich sprzętach, gdyż od zawsze używam PC. Stąd moja prośba do Was o propozycję takiego urządzenia. Osobiście chciałbym aby można było do niego podłączyć myszkę na kablu i drukarkę jednocześnie. Oczywiście z racji przeznaczenia urządzenie musi mieć możliwość połączenia z internetem przez WiFi. Gdyby udało się coś znaleźć powyżej 11 " byłoby super. Cena oczywiście jak najniższa ( na pewno poniżej tysiąca ). Znajdzie się coś zdatnego do użytku w tej cenie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej znajdzie się coś zdatnego do użytku. Ale będą to sprzęty z drugiej ręki. Pytanie jak obyta jest Twoja mama z nowinkami technicznymi? Bo można tę sprawę na dwa sposoby załatwić. Albo normalny sprzęt na Windows (wydajniejszy i bardziej wszechstronny) np. jakiś poleasingowy Dell lub HP, albo używany Chromebook (prosty w obsłudze, długo trzymający na baterii) z zainstalowanym ChromeOS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mama pierwszy raz w życiu miałaby styczność z takim wynalazkiem. Chciałbym kupić mamie sprzęt nowy, i z Windowsem na pokładzie

A coś takiego nie zdałoby egzaminu?  https://www.morele.net/laptop-umax-visionbook-12wi-umm23012i-6116923/

 

Edytowane przez gacek83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jeżeli chcesz kobietę zniechęcić do komputerów, to jak najbardziej może być. ;) Windows 10 i np. Chrome na 2GB RAMu? Kiepski pomysł. Jeżeli chcesz kupić mamie nowy sprzęt, z którego będzie mogła komfortowo korzystać, musisz zwiększyć budżet.

W takim przedziale cenowym odradzałbym nowe sprzęty. Poleasingowe, w dobrym stanie i na gwarancji - tego radzę szukać. A dla osoby  w ogóle nieobytej z komputerami, naprawdę polecam Chromebooka.

Edytowane przez goral2099

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boje się sprzętów używanych ( przykre doświadczenia na własnym przykładzie z przeszłości ), i jednak mimo wszystko upierałbym się przy sprzęcie jednak słabszym, ale nowym. Mama wymagająca co do parametrów z pewnością nie będzie, o to mogę być spokojny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już się upierasz przy nowych, to coś tego typu:

https://www.ceneo.pl/porownanie/58/asus-x543ma-dm621-n4000-4gb-256-p84517079-vs-hp-250-g7-15,6-n4000-4gb-500gb-dos-p83133531

Powinno się tego używać w miarę komfortowo przy przeglądaniu www, pisaniu maili i oglądaniu "Ojca Mateusza" na vod tvp. :) Niestety oba bez systemu.

Szukaj ostatnich sztuk lub powystawowych w elektro marketach. Ewentualnie outlety sklepowe. Może coś upolujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycję, szkoda tylko że nie ma systemu :( A kupić lapka za tysiaka i dać 500 za system to kiepska opcja. Może znajdzie się coś o podobnych parametrach ale już z systemem?

A coś takiego mogłoby być? https://www.morele.net/laptop-acer-travelmate-tmb117-m-c012-6353233/

albo ten https://www.morele.net/laptop-umax-visionbook-14wa-ultra-umm23014e-6116924/

 

Edytowane przez gacek83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecić Ci tego nie polecę. Jak się uprzesz, to kupisz - Twój wybór. Ja w podobnej cenie brałbym coś w tym stylu:

https://allegro.pl/oferta/dell-e7250-i5-5300u-8gb-120gb-ssd-w10-torba-mysz-8789268420?fromVariant=8789253724

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom to nic strasznego - wszystko jest proste i intuicyjne. Dajesz radę z Windowsem, to i spokojnie z Ubuntu sobie poradzisz. Mama będzie miała jeszcze prościej. Tabula rasa, w kwestii komputerów. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie doradzałbym gdybym nie przetestował tego rozwiązania u znajomych i znajomych znajomych. Moim zdaniem jedynie dla osób muszących używać pakietu office winda jest potrzebna. Obecne edycje linuxa  "dla ludu" świetnie się sprawdzają do zastosowań - net, multimedia, itp. Automatyczne ściąganie sterowników na starsze lapki też zdecydowanie na plus.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie z tym pakietem office pies może być pogrzebany, bo nie wykluczam, że może się zdarzyć tak, że np mama będzie chciała zrobić sobie jakąś prostą notatkę w Wordzie. Ja osobiście również nigdy nie używałem nic poza Windowsem, więc nie wiem czy zaryzykować przejście na inny wynalazek. Muszę rozważyć za i przeciw takiego posunięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jakbym agitował za linuxem :), ale całe życie jadę na windzie. To był właśnie wybór ekonomiczny w  większości lapki odziedziczone po dzieciach/wnukach i "żeby internet działał" i to się sprawdziło i u zupełnych nowicjuszy i u ludzi używających wcześniej windowsa ( bo i  w takich zastosowaniach nie widać różnicy)

Miałem jeden przypadek gdy pani zaangażowana we wspólnotę mieszkańców musiała mieć office bo jakieś instytucje nie obsługiwały/nie do końca obsługiwały open office, ale ona waliła po kilka dokumentów dziennie w excelu. Do domowego użytku jw. open/libre .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...