Skocz do zawartości
featinwe

Chłodzenie do ~300zł (R7 3800x)

Rekomendowane odpowiedzi

Drogie PPC,

Szukam chłodzenia pod Ryzena 3800X, tak do około 300zł (mam zamiar uzyskać 4,3-4,4GHz na wszystkich rdzeniach o ile to realne na powietrzu), zależy mi bardziej na wydajności niż ciszy. Polecany w zestawach PPC Thermalright Macho Rev. B już nie istnieje na rynku - Sebastian obiecał uaktualnić polecane chłodzenie w przyszłym miesiącu ale pomyślałem, że jeszcze was podpytam ;)

Rajintek Tsis jest chyba dla mnie ciut za duży i czytałem o słabej jakości wykonania w jego wypadku. Alternatywą jest następca Macho Rev B - Rev C. Jednak nigdzie nie ma jego testów (mimo że niedługo będzie rok jak jest na rynku) i martwi mnie nieco zmniejszona o centymetr (!) płytka stykowa. Ludzie polecają jeszcze Scythe Mugen 5. Niby za 100zł więcej można już kupic Noctuę ale to już drogawo się dla mnie robi...

Może jeszcze coś pominąłem? AiO raczej odpada z tego co słyszałem, zresztą musiałbym wydać minimum 450zł żeby miało sens chyba...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rev. C ma odjęte parę finów albo nawet tylko jeden i to z grubsza tyle. Pozwala to zamontować wyższe chłodzenia ramu. Dali trochę szybszy wentylator, czyli mimo że chłodzenie minimalnie gorsze to może się okazać niewiele lepsze wydajnościowo, aczkolwiek na pewno będzie głośniejsze, choć też nieznacznie.  Wentylator na łożysku ślizgowym zamiast FDB ale to bym powiedział zaleta, mimo że FDB powszechnie uważane są za lepsze to na ogół mają jakieś dziwne problemy i mimo że niby cichsze i trwalsze to często wadliwe i wydają dziwne dźwięki albo psują się przedwcześnie. Ślizgowe na ogół działają podobnie i biorąc łożysko ślizgowe można być prawie pewnym, że nic nie będzie szurać, ale nadal elektronika może pstrykać. Wentylatory Thermalright nie wydają żadnych słyszalnych dźwięków elektronicznych, więc pstrykania ani innych podejrzanych dźwięków nie będzie.

Biorąc pod uwagę po ile sprzedają używane Macho to osobiście, gdybym miał teraz kupować chłodzenie to kupiłbym używany dowolny Macho za około 100zł, choć raczej ten ocynkowany. Ewentualnie skoro to Ryzen to może też być któryś z dedykowanych ARO-M14, które mają większą stopę.

Macho na pewno jest lepszy od Rajintek Tisis, zwłaszcza wentylator. Od Scythe Mugena też powinien być lepszy, a na pewno cichszy, czy do Noctuy warto dopłacać? Wg mnie nie. Wentylatory Noctua też wydają dziwny szum, jakby wibracje. Podobno tylko seria Redux, ale jakoś mi się nie widzi. Bo jak Redux była topową serią to jednak ludzie nie narzekali tak jak i teraz nie narzekają na te nowe, a na reduxy też narzekają tylko niektórzy.

100MHz w te czy wefte to różnica bliska zeru. Różnica między tymi chłodzeniami sprowadza się do tych 2 stopni, które mogą ci pozwolić wycisnąć dodatkowe 100MHz, ale raczej i tak nic te 2 stopnie nie zmienią. Ja bym brał chłodzenie, które będzie po prostu najcichsze. O wiele większe znaczenie ma jaki procek na loterii ci się trafi niż to jak mocarne będziesz miał chłodzenie. Znacząca różnica jest dopiero przy Custom Loop, ale to też studnia bez dna.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...