Jump to content
Sign in to follow this  
featinwe

Chłodzenie do ~300zł (R7 3800x)

Recommended Posts

Drogie PPC,

Szukam chłodzenia pod Ryzena 3800X, tak do około 300zł (mam zamiar uzyskać 4,3-4,4GHz na wszystkich rdzeniach o ile to realne na powietrzu), zależy mi bardziej na wydajności niż ciszy. Polecany w zestawach PPC Thermalright Macho Rev. B już nie istnieje na rynku - Sebastian obiecał uaktualnić polecane chłodzenie w przyszłym miesiącu ale pomyślałem, że jeszcze was podpytam ;)

Rajintek Tsis jest chyba dla mnie ciut za duży i czytałem o słabej jakości wykonania w jego wypadku. Alternatywą jest następca Macho Rev B - Rev C. Jednak nigdzie nie ma jego testów (mimo że niedługo będzie rok jak jest na rynku) i martwi mnie nieco zmniejszona o centymetr (!) płytka stykowa. Ludzie polecają jeszcze Scythe Mugen 5. Niby za 100zł więcej można już kupic Noctuę ale to już drogawo się dla mnie robi...

Może jeszcze coś pominąłem? AiO raczej odpada z tego co słyszałem, zresztą musiałbym wydać minimum 450zł żeby miało sens chyba...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rev. C ma odjęte parę finów albo nawet tylko jeden i to z grubsza tyle. Pozwala to zamontować wyższe chłodzenia ramu. Dali trochę szybszy wentylator, czyli mimo że chłodzenie minimalnie gorsze to może się okazać niewiele lepsze wydajnościowo, aczkolwiek na pewno będzie głośniejsze, choć też nieznacznie.  Wentylator na łożysku ślizgowym zamiast FDB ale to bym powiedział zaleta, mimo że FDB powszechnie uważane są za lepsze to na ogół mają jakieś dziwne problemy i mimo że niby cichsze i trwalsze to często wadliwe i wydają dziwne dźwięki albo psują się przedwcześnie. Ślizgowe na ogół działają podobnie i biorąc łożysko ślizgowe można być prawie pewnym, że nic nie będzie szurać, ale nadal elektronika może pstrykać. Wentylatory Thermalright nie wydają żadnych słyszalnych dźwięków elektronicznych, więc pstrykania ani innych podejrzanych dźwięków nie będzie.

Biorąc pod uwagę po ile sprzedają używane Macho to osobiście, gdybym miał teraz kupować chłodzenie to kupiłbym używany dowolny Macho za około 100zł, choć raczej ten ocynkowany. Ewentualnie skoro to Ryzen to może też być któryś z dedykowanych ARO-M14, które mają większą stopę.

Macho na pewno jest lepszy od Rajintek Tisis, zwłaszcza wentylator. Od Scythe Mugena też powinien być lepszy, a na pewno cichszy, czy do Noctuy warto dopłacać? Wg mnie nie. Wentylatory Noctua też wydają dziwny szum, jakby wibracje. Podobno tylko seria Redux, ale jakoś mi się nie widzi. Bo jak Redux była topową serią to jednak ludzie nie narzekali tak jak i teraz nie narzekają na te nowe, a na reduxy też narzekają tylko niektórzy.

100MHz w te czy wefte to różnica bliska zeru. Różnica między tymi chłodzeniami sprowadza się do tych 2 stopni, które mogą ci pozwolić wycisnąć dodatkowe 100MHz, ale raczej i tak nic te 2 stopnie nie zmienią. Ja bym brał chłodzenie, które będzie po prostu najcichsze. O wiele większe znaczenie ma jaki procek na loterii ci się trafi niż to jak mocarne będziesz miał chłodzenie. Znacząca różnica jest dopiero przy Custom Loop, ale to też studnia bez dna.

Edited by Nemayu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli dla featinwe Tisis jest zbyt duży, tyn bardziej ninja 5 odpada .To prawdziwe bydle, ale ciche.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.